Osobnosti

Michaela Musilová je na Slovensku: miesta a časy, kde ju môžete stretnúť

Slovenská vedkyňa je práve teraz na Slovensku, má v pláne stretávať sa s ľuďmi a propagovať svoju knihu.
Vydané 6. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Dr. Michaela Musilova (@astro_michaela)

Dr. Michaela Musilová (Instagram) je fenomén, ktorý je vzorom nielen pre nadšencov vedy a vesmírneho výskumu. Ide o osobnosť, ktorá vyniká svojou cieľavedomosťou a zdanlivou hyperaktivitou, ktorá je pre mnohých ľudí priam nepochopiteľná. Nedávno vyšla kniha, na ktorej Musilová spolupracovala s Luciou Lackovičovou, krátke zhodnotenie tohto diela sme vám priblížili v samostatnom článku „Žena z Marsu“ vás presvedčí, že aj dokonalí ľudia majú svoje trápenia a neúspechy.

INZERCIA

Obálka knihy Žena z Marsu (2020) o Michaele Musilovej

Musilová vo svojej knihe s prekvapujúcou otvorenosťou píše o neúspechoch, ktoré ju stretli, a o osobných trápeniach, ktoré vyplývali z jej problémov v škole, so vzhľadom a neustálou potrebou druhým dokazovať svoje schopnosti. Zistíte, že hoci sa o nej hovorí, že je z privilegovanej rodiny, v skutočnosti sa musela uskromňovať podstatne viac, ako to robí bežný slovenský študent a musela robiť práce nehodné tak perspektívneho ambiciózneho človeka, aby si zarobila aspoň na bežné každodenné potreby. Alebo, že musela dokonca oslovovať aj charity.

V júli je na Slovensku

Konečne sa po dvoch rokoch intenzívnej práce pre vesmírne agentúry vrátila na Slovensko. Nie je to však žiadna dovolenka. Michaela Musilová má príjemné povinnosti, a to stretnúť sa so svojimi fanúšikmi na besedách a autogramiádach,“ uvádza TA3.

Musilová sa vrátila na Slovensku iba na krátky čas, naďalej totiž pôsobí na Havaji, kde je riaditeľkou výskumnej stanice HI-SEAS. Organizuje simulované misie v spolupráci s NASA, Európskou vesmírnou agentúrou a ďalšími vesmírnymi výskumnými organizáciami. Simulované misie ľudskej posádky na Mesiaci a Marse sú kľúčové, pretože umožňujú vesmírnym výskumným organizáciám nachádzať správne cesty organizácie takýchto misií, riešiť problémy a predvídať ďalšie, ktoré budú v reálnych misiách nepochybne vznikať.

Skúma extrémofilné organizmy, čo sú také, ktoré sú schopné prežívať aj v podmienkach, ktoré sú z nášho pohľadu pre život ako taký veľmi nepriaznivé.

Musilová práve vo svojej knihe oboznamuje čitateľa so svojou prácou, ale aj s tým, ako sa k nej dostala a čo všetko musela preskákať (metaforicky i doslovne), aby si vydobyla status uznávanej vedkyne. Je pritom ironické, že Slovensko k tejto úspešnej žene doteraz nebolo tak prívetivé a nápomocné, ako by boli iné krajiny ku svojim talentovaným krajanom pôsobiacim v zahraničí.

Dr. Michaelu Musilovú budete môcť oficiálne stretnúť, vypočuť si ju a nechať si podpísať jej knihu na nasledovných miestach:

• Bratislava, 6.7. o 17:30 v Petržalskej knižnici (Prokofievova 5)
  • Festival Pohoda, 9.7. o 17:30 v Café Kušnierik a 18:30 v Literárnom stane
  • Bratislava, 13. 7. o 17:00 v Letnej čitárni U červeného raka
  • Bratislava 15. 7. o 17:30 v Kníhkupectve Panta Rhei na Poštove

Naozaj slovenská vedkyňa Michaela Musilová poletí na Mesiac a čo má spoločné s Elonom Muskom?