ENVIRO

Keď sa začne topiť Grónsko, oceán zaplaví aj Londýn. Americká armáda nechtiac po 60 rokoch pomohla vedcom

Pôvodne utajovaný projekt z čias studenej vojny viedol k nálezom starodávneho života a k novému varovaniu o budúcnosti podnebia.

V Grónskom ľade starom dva milióny rokov sa našli zvyšky rastlín, čo má byť dôkaz rýchlejšieho topenia grónskych ľadovcov. Nie je to dobrá správa pre nikoho z nás.

Magazín Wired v spolupráci s Atlas Obscura zverejnil článok o tom, ako sa nálezy takzvaných lyofilizovaných fosílií stali predmetom zvýšenej pozornosti vedcov. Pre laika ide o niečo celkom nepodstatné, ale z hľadiska predpovedania budúcnosti podnebia na Zemi majú nálezy veľký význam.

Stojí pritom za nimi vskutku zaujímavý príbeh.

 

4 000 kilometrov tunelov pre jadrové zbrane

Ešte v roku 1966 sa z grónskeho ľadovca odobrali vzorky z hĺbky až 1,6 kilometra. Vedecký projekt s názvom Camp Century Climate Monitoring Program mal byť podľa magazínu Wired postavený práve na miestach, kde sa pred takmer šesťdesiatimi rokmi realizoval vojenský projekt ICEWORM. Ten bol tajnou misiou USA na plánovanie jadrových rakiet pod ľadom v Grónsku.

Zámer tkvel vo vykopaní tunelov s celkovou dĺžkou neuveriteľných 4-tisíc kilometrov (resp. 2 500 míľ), v ktorých sa malo uskladňovať, prípadne vystreľovať 600 rakiet s jadrovými zbraňami (zdroj).

INZERCIA

Grónsko bolo ideálnym miestom kvôli svojej blízkosti k Rusku, ale to tiež urobilo stavbu oveľa riskantnejšou. Tajilo sa to pred Dánskom, ktorého je Grónsko súčasťou. Ale nemôžete len ísť kopať tisíce kilometrov do ľadu a čakať, že si to nikto nevšimne. Ako krytie teda americká armáda tvrdila, že buduje „Camp Century“, „výskumné zariadenie“ sankcionované Dánskom. Postavený bol v roku 1960 v blízkosti leteckej základne Thule, jeho stanoveným účelom bolo štúdium stavebných techník a uskutočnenie vedeckých experimentov v arktických podmienkach.

Aj keď Camp Century využívalo niektoré tradičné stavebné materiály, ako drevo a oceľ , väčšina tunelov bola jednoducho vykopaná do ľadu (preto ten názov Iceworm – ľadový červ). Predpovedalo sa, že vydrží desať rokov bez podstatnej údržby, ale ľadovce sa pohybovali rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo by nakoniec spôsobilo, že tábor by bol nepoužiteľný. Camp Century bol evakuovaný, niekoľko rokov používaný zriedka, až napokon roku 1967 úplne opustený.

Inzercia

Keď bol Camp Century opustený, zostal takmer úplne neporušený. Americká armáda predpokladala, že neustále bude snežiť a drviace ľadovce obkolesia výskumné zariadenie navždy.

 

Ilustračná fotografia: Výskum podobných vzoriek ľadu sa zdá byť ako triviálny, ale získať ich je finančne mimoriadne náročné.

Sneh sa začal topiť skôr, hrozí riziko únikov rádioaktivity

V roku 2016 však vyšetrovanie odhalilo, že globálne otepľovanie spôsobilo roztopenie ľadovej pokrývky pokrývajúcej Camp Century. Ak by došlo k výraznejšiemu topeniu, akýkoľvek odpad – rádioaktívny alebo iný – ktorý sa odhalí spolu so základňou, by mohol spôsobiť narušenie okolitých ekosystémov.

Najnovšie zistenia vedeckých pracovníkov jasne poukazujú na to, že hoci sa doteraz všetci domnievali, že Grónsko je v podstate permanentný ľadovec s hrúbkou miestami viac ako tri kilometre, v skutočnosti sa topí častejšie a rýchlejšie.

Vedci to zistili vďaka vzorke ľadovca z hĺbky 1,6 kilometra ešte pred desaťročiami – rôznymi cestami sa napokon táto vzorka, stále zamrazená, v roku 2019 dostala k Andrewovi Christovi, vedcovi z Vermontskej univerzity. To bol skoro zázrak, pretože získať dnes porovnateľnú subglaciálnu vzorku pomocou modernej technológie vŕtania by bolo neúnosne drahé. Kedysi to však financovala armáda Spojených štátov a takéto „drobné náklady“ pre ňu v čase studenej vojny neboli dôležité.

Grónsko nie je iba súvislý kus ľadu. 15 percent plochy tohto najväčšieho ostrova sveta tvorí „normálna pevnina“.

 

Zelené Grónsko je nebezpečenstvo pre celý svet

Christ vo vzorke objavil nálezy takzvaných lyofilizovaných fosílií, ktoré majú byť dôkazom toho, že v Grónsko nebolo vždy ľadové, ale že na ňom bujnela vegetácia.

Subglaciálna vzorka potvrdzuje, že masívna ľadová pokrývka sa pravdepodobne môže topiť oveľa ľahšie, ako naznačuje väčšina súčasných modelov – v prípade tavenia grónskeho ľadovca by sa hladina oceánov zvýšila až o 6 metrov, čo je dosť na to, aby sa z mapy sveta vymazali aj mestá ako Londýn či Boston!

Mimochodom, Grónsko je najväčší ostrov na svete, ale iba 15 percent jeho územia je trvalo bez ľadu.

Výskum ešte zďaleka neskočil

Christ, Schaefer a ich kolegovia pokračujú v analýze materiálu Camp Century, aby zúžili jeho vekové rozpätie a dozvedeli sa viac o zachovanom rastlinnom materiáli, ktorý je jedinečný, pretože masívne usadeniny ľadu zvyčajne ničia organický materiál. Ďalšia fáza výskumu, ktorá už prebieha, zahŕňa hľadanie stôp DNA, ktoré by sa mohli použiť na určenie prítomných druhov, a dokonca aj na rekonštrukciu celého ekosystému. Zatiaľ to vyzerá podobne ako v modernej arktickej tundre.

V Camp Century je však toho ešte veľa na preskúmanie. Spodné vrstvy vzorky zahŕňajú sediment, ktorý môže byť až tri milióny rokov starý, hovorí Christ, a môže obsahovať viac organickej hmoty, ktorá by mohla byť „najstarším materiálom, aký sa kedy získal spod ľadu“.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.