Biznis

Panasonic predal svoj podiel v Tesle v hodnote 3,6 miliardy dolárov

Japonský Panasonic sa snaží znížiť svoju závislosť na americkej Tesle.
Vydané 7. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Fotografia z roku 2014 vznikla pri príležitosti uzatvorenia spolupráce na výrobnom závode GIGAFACTORY. Vľavo Yoshihiko Yamada (Panasonic), vpravo Elon Musk (Tesla). Panasonic naďalej spolupracuje s Teslou, hoci sa zbavil podielu v americkej automobilke. Zdroj: Panasonic

  • Panasonic chce znížiť svoju závislosť od spoločnosti Tesla
  • Zároveň sa Panasonic sa snaží získať peniaze na investovanie do rastu
  • Tesla je naďalej dominantným zákazníkom Panasonicu

 

Spoločnosť Panasonic Corporation predala svoj podiel v spoločnosti na výrobu elektromobilov Tesla Inc. za zhruba 400 miliárd jenov (3,61 miliardy dolárov), potvrdil hovorca japonskej spoločnosti koncom júna. Stalo sa tak ešte pred uzatvorením svojho fiškálneho roka v marci.

Predaj prichádza v čase, keď sa konglomerát snaží znížiť svoju závislosť od spoločnosti Tesla a získať peniaze na rastové investície.

V biznise s batériami spoločnosti Panasonic ako jeden z najväčších zákazníkov dominuje práve Tesla Elona Muska, ale tieto dve spoločnosti mali občas napäté vzťahy.

PANASONIC ostáva aj naďalej významným partnerom automobilky TESLA. Práve vďaka japonskej značke je Tesla považovaná za lídra, čo sa týka dojazdu elektromobilov a ich nabíjania.

Spoločnosť Panasonic kúpila 1,4 milióna akcií spoločnosti Tesla po 21,15 dolárov, zhruba za 30 miliónov dolárov, ešte v roku 2010. Tento podiel mal na konci marca 2020 hodnotu 730 miliónov dolárov. Akcie odvtedy vzrástli takmer sedemkrát a vo štvrtok uzavreli 3,5% na úrovni 679,82 USD za kus. Celková hodnota predaja tak dosahuje 3,6 miliardy USD.

Zatiaľ čo spoločnosť Panasonic poskytla spoločnosti Tesla finančnú podporu, keď bola menšia, expanzia automobilky znamená, že nie sú potrebné kapitálové väzby, tvrdí Hideki Yasuda, analytik Ace Research Institute.

Predaj podielu nebude mať vplyv na partnerstvo so spoločnosťou Tesla, potvrdil hovorca spoločnosti Panasonic.

 

Zdroj témy: Reuters, Panasonic sells Tesla stake for $3.6 bln

 

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »