Najkrajšie stromy sveta a ich príbehy

Dračia krv, Socotra   Sokotra je domovom rešpekt vzbudzujúcich, prehistoricky vyzerajúcich stromov, niekedy nazývaných dračie stromy, alebo stromy sokotranských drakov. Ich tvar prevráteného dáždnika zaisťuje, že každá kvapka vody z rosy alebo vzácneho dažďa, steká dole do centrálneho kmeňa a dostane sa ku koreňom. Strom dostal svoje meno podľa znepokojivo krvavo červenej živice, ktorá vyteká… Prečítať celé

Dračia krv, Socotra

Strom dostal svoje meno podľa znepokojivo krvavo červenej živice, ktorá vyteká z kôry, ak je narezaná alebo poškodená – je to obrana proti škodcom a chorobám.

V Európe v 17. storočí bola považovaná za magický liek na všetko.

Dračie stromy. Zdroj: therevelator.org

Baobab, južná Afrika

Baobaby v centrálnej južnej Afrike patria medzi najhustejšie stromy široko ďaleko – vyzerajú, akoby ich do zeme hodili hore nohami, ich konáre sú na ich obrovský obvod príliš tenké.

Ich korene sú ako špongie, ktoré sa môžu rozširovať, keď naberajú vodu v období dažďov, čo priťahuje slony.

O týchto veľkých tvoroch je známe, že odtrhávajú časti stromu, aby sa mohli napiť.

Baobaby sú široko rozšírené v južnej Afrike, najmä v Zimbabwe a okolo Limpopo v Južnej Afrike.

Madagaskar je tiež živnou pôdou pre baobaby, najmä v okolí Morondavy so slávnou Avenue of Baobabs.

Mesačné stromy

V roku 1971 astronaut Stuart Roosa z Apolla 14 prepravil stovky semien stromov do vesmíru ako súčasť experimentu lesnej služby USA.

Po jeho návrate boli semená zasadené, aby sa určili vplyvy cestovania vesmírom na rast.

Dnes sa týmto stromom výborne darí na mnohých miestach po celej krajine, vrátane škôl, knižníc, univerzít a na pôde štátnych hlavných miest a Bieleho domu.

Mangrovové lesy. Zdroj: en.wikipedia.org

Mangrovník

Mangrovové lesy sú skupinou stromov a kríkov, ktoré sa nachádzajú pozdĺž chránených subtropických a tropických pobreží.

Majú jedinečnú schopnosť rásť v dosahu prílivu a odlivu v slanej pôde.

Musia sa tiež prispôsobiť pôde, ktorej chýba kyslík, pretože korene sú často ponorené pod vodou.

Sú tiež súčasťou biologicky najzložitejších ekosystémov na planéte. Pod koreňmi pod vodou ponúkajú mangrovy ochranu rybám a iným vodným tvorom.

Mangrovy tiež zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri ochrane pobrežia pred búrkami a stúpajúcimi vodami – čo je v dôsledku klimatických zmien čoraz dôležitejšie.

Strieborná breza. Zdroj: sciencephoto.com

Strieborná breza, Fínsko

Tento strom je naživo skutočne ohromujúci – jeho kôra sa vyvinula tak, aby odrážala svetlo!

Rovnako ako ostatné stromy, aj breza žije v symbióze s hubami, ktorých mikroskopické vlákna sa zapájajú do koreňov a rozvetvujú sa pod lesom, čím získavajú živiny, ku ktorým sa korene stromov nedostanú.

Na oplátku strom udržuje hubu plnú ďalších potrebných živín.

Životným partnerom brezy sú halucinogénne a veľmi nebezpečné muchotrávky.

Ravenala madagaskarská. Zdroj: freepik.com

Ravenala madagaskarská

Madagaskar je snom prírodovedcov, pretože sa odčlenil od zvyšku Afriky asi pred 90 miliónmi rokov, dosť dlho na to, aby sa jeho rastliny a zvieratá vyvinuli vlastným, jedinečným spôsobom.

Cestovateľský strom dostal svoje meno podľa svojho úchvatného vejára listov, o ktorom sa hovorí, že sa orientuje tak dôsledne, že ho možno použiť ako kompas.

Cestovateľský strom má veľké, jasne tyrkysovo modré semená, čo je veľmi vzácny prvok u rastlín.

Dôvod prečo? Vyvinul sa spolu s lemurom, ktorý má v očiach iba modré a zelené receptory.

Akékoľvek červené alebo žlté semená, ktoré sú štandardné, by sa tak stratili.

Semená lemury prehltnú a roznesú ich v lese spolu s malou kôpkou hnojiva.

Kauri, Nový Zéland

Strom kauri na severnom ostrove Nového Zélandu môže dorásť až do výšky 45 metrov.

Živica zo stromov, ktorá príležitostne odpadáva v hrudách, sa hromadila tisíce rokov – to znamená, až kým podnikatelia koncom 19. storočia nezistili, že je to dokonalá prísada do lakov a priemyslu.

V 90. rokoch 19. storočia sa tu rozprúdila zlatá horúčka živice – na ostrov dorazilo vyše 10 000 kopáčov.

Novozélandská vláda bola dosť rozumná na to, aby zdanila vývoz a zaplatila za rozmach infraštruktúry.

Všetka spadnutá živica je teraz pozbieraná, ale stromy, ktoré zostali, sú stále rovnako nádherné.

Čerešňa Yoshino. Zdroj: plantingtree.com

Čerešňa Yoshino, Japonsko

Obdobie kvitnutia čerešní v Japonsku – alebo čas hanami – je jedno z najväčších prírodných podujatí na svete.

Ružovo-biely kvet je dokonale krásny a japonci ho vnímajú posvätne, až priam túžobne.

Stromy sú vnímané s veľkou úctou a pre zahraničného návštevníka je hanami skvelou príležitosťou zažiť spoločenskú etiketu a čaro večierkov, ktoré sa konajú pod stromami.

Keď začnete kvitnúť, symbol čerešňového kvetu je všade – na firemných logách, oblečení, porceláne a nevyhnutne aj na tetovaniach.