Masdar: Vitajte v meste budúcnosti, vo futuristickom projekte za 22 miliard!

Spojené arabské emiráty majú 97 800 000 000 barelov preukázaných zásob ropy, čím sa radia na 7. miesto na svete. Ich zásoby predstavujú približne 5,9 % z celkových svetových zásob ropy. Inak povedané, Spojené arabské emiráty majú preukázané zásoby ropy zodpovedajúce 299-násobku ich ročnej spotreby. To znamená, že bez čistého vývozu by im zostala ropa na ďalších 300 rokov (pri súčasnej úrovni spotreby a bez zahrnutia nepreukázaných rezerv).

Barel ropy (bbl) je jednotka objemu. Jeden barel sa rovná 158,98 litrom.

Udržateľnosť je kľučový faktor

Vďaka obrovským zásobám fosílnych palív a rýchlo rozvíjajúcemu sa priemyslu, Spojené arabské emiráty ročne vyprodukujú takmer 25 ton uhlíka na obyvateľa. Toto číslo predstavuje jednu z najvyšších hodnôt na svete. Ohromná spotreba energie Emirátov je zapríčinená odsoľovaním oceánskej vody, pumpovaním klimatizácie do hermeticky uzavretých budov, polievaním golfových ihrísk a vodných fontán a pohonom motorových vozidiel na desaťprúdových diaľniciach.

Avšak krajina sa prisľúbila, že svoje hospodárenie zlepší a bude sa vytrvalo podieľať na dosiahnutí ekologických a environmentálnych cieľov.

„Rozvoj sektora obnoviteľných zdrojov energie je hlavnou prioritou v našom úsilí o diverzifikáciu nášho energetického mixu a hospodárstva pri súčasnej ochrane životného prostredia,“ uviedol J. E. Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, minister SAE pre klimatické zmeny a životné prostredie.

INZERCIA

Ekologická premena

Masdar City je plánovaný mestský projekt v Abú Zabí, v Spojených arabských emirátoch. Jeho centrum buduje spoločnosť Masdar, ktorá je dcérskou spoločnosťou Mubadala Development Company. Aj napriek tomu, väčšinu kapitálu na výstavbu tohoto mega-komplexu poskytla vláda Abú Zabí. Výška celkových nákladov sa má vyšplhať až na 22 miliárd dolárov.

Moderné aj starobylé. Funkčné aj oku lahodiace. Či už ide o Dubaj, Abú Zabí alebo Masdar, na arabských mestách môžeme sledovať silné prepojenie najmodernejších technológii s tradičnou arabskou kultúrou.

Hlavným cieľom projektu Masdar City je vytvoriť púštnu komunitu, ktorá bude uhlíkovo neutrálna a bezodpadová. Poháňaná bude z obnoviteľných zdrojov energie a čistých technológií bez ropy.

Žiadne auto na ulici nestretnete

Samotné mesto sa má stať prvou modernou komunitou na svete bez vozidiel na fosílne palivá. A preto, je mesto s maximálnou vzdialenosťou 200 metrov od najbližších rýchlych dopravných spojení a zariadení občianskej vybavenosti, navrhnuté tak, aby podporovalo chôdzu. Niekomu by sa mohlo zdať zvláštne tráviť veľa času chodením po púšti. Avšak mesto je dômyselne navrhnuté tak, aby zatienené ulice a nádvoria ponúkali atraktívne prostredie pre chodcov, ktoré sú chránené pred klimatickými extrémami. Ubíjajúce púštne horúčavy sú potlačované prirodzeným vetraním a zahmlievaním z centrálneho verejného námestia. Už dnes sa v centre mesta dvíha chladiaca veterná veža, ktorá bola súčasťou prvých beduínskych táborov v tejto oblasti.

Aj keď sú autá v meste prísne zakázané, bude možné cestovať medzi jednotlivými blokmi budov v kapsuliach osobnej rýchlej dopravy (PRT). Tieto PRT kapsule predstavujú malé automatické elektrické autá bez vodiča.

Masdar – raj pre podnikateľov

Slobodná zóna Masdar City je domovom začínajúcich start-upov, malých a stredných podnikov aj nadnárodných spoločností zo širokej škály priemyselných odvetví, ktorý ponúka dynamickú kombináciu súkromných a štátnych spoločností.

Masdar

Masdar City ponúka lákavé benefity pre podnikateľov.

100% vlastníctvo, žiadne dane, žiadne importné tarify, slobodná repatriácia, všetko vybavíte na jednom mieste, efektívne náklady, strategická lokácia a možné partnerstvo s univerzitou.

Možno už čoskoro

Výstavba futuristického mesta začala v roku 2008 a dokončenie celého projektu sa odhaduje na rok 2030. Aj keď nie je projekt ešte dokončený, už aj dne môžete navštíviť Masdar, dať si v ňom obed alebo sa ubytovať.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.