Ľudia, ktorí stoja pri nás – Ronald Nelson

Ronald L. Nelson je predseda a výkonný riaditeľ Avis Budget Group, Inc., vedúceho globálneho poskytovateľa služieb v oblasti požičiavania automobilov, pôsobiaceho prostredníctvom značiek Avis a Budget s 10.000 pobočkami, zastúpenými v približne 175 krajinách po celom svete. V dobe pred svojim pôsobením v Avis Budget bol pán Nelson v role prezidenta, výkonného finančného riaditeľa a riaditeľa spoločnosti Cendant Corporation, zodpovedný najmä za strategické a finančné plánovanie,… Prečítať celé
Vydané 20. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

Ronald L. Nelson je predseda a výkonný riaditeľ Avis Budget Group, Inc., vedúceho globálneho poskytovateľa služieb v oblasti požičiavania automobilov, pôsobiaceho prostredníctvom značiek Avis a Budget s 10.000 pobočkami, zastúpenými v približne 175 krajinách po celom svete. V dobe pred svojim pôsobením v Avis Budget bol pán Nelson v role prezidenta, výkonného finančného riaditeľa a riaditeľa spoločnosti Cendant Corporation, zodpovedný najmä za strategické a finančné plánovanie, finančný management, finančné výkazy a účtovníctvo, interný audit, dane, styk s investormi a korporátnu komunikáciu, tak ako aj za administratívne funkcie slúžiace obchodným jednotkám spoločnosti Cendant. Cendat bola materskou spoločnosťou Avis Budget, ktorá sa osamostatnila ako nezávislá akciová spoločnosť. Ešte pred svojim nástupom do Cendant Corporation zastával post jedného z výkonných riaditeľov spoločnosti DreamWorks SKG od jej založenia v roku 1994, počas ktorého sa spolupodieľal na potrebnom navýšení kapitálu na 5 miliárd pre spustenie spoločnosti a vytvorenie jej operačnej infraštruktúry a stratégie. Pán Nelson taktiež pôsobil ako viceprezident, výkonný finančný riaditeľ a riaditeľ v spoločnosti Paramount Communications, Inc., kedysi Gulf & Western Industries, Inc., kde zodpovedal za všetky finančné funkcie, vrátane fúzií a akvizícií a firemnej stratégie.

 

nelson2

   1. Do AVISu ste prišli z iného sektora. Ako uvedenú zmenu vnímate?

   RLN: Mám šťastie, že mám široký rozsah podnikateľských a Fortune 500 skúseností z toho, že som bol súčasťou pri budovaní multimiliardových obchodov v DreamWorks a Paramount, až po ich rušenie vo firme Cendant. Neexistuje náhrada za skúsenosti v oblasti zručností, ktoré sa vyžadujú keď vediete organizáciu. Mám pocit, že táto rozdielna skúsenosť ma dobre pripravila na výzvy, ktorým v Avis Budget Group čelíme v priebehu rokov.

   2. Aké je to riadiť taký kolos akým je skupina Avis Budget Group?

   RLN: Môže to vyzerať skromne, keď si myslíte, že rozhodnutia, ktoré robíte môžu ovplyvniť životy toľkých ľudí na celom svete, ale nemôžete si dovoliť aby vás to zmiatlo, keď robíte to, čo je správne pre všetkých akcionárov.

   3. Čo na svojej práci máte najradšej?

   RLN: Dennú interakciu s takou rozmanitou, talentovanou a usilovnou skupinou ľudí z celého sveta, ktorí robia také úžasné veci každý deň v záujme našich zákazníkov a akcionárov.

   4. Ako vyzerá Váš pracovný deň?

   RLN: Množstvo stretnutí, telefonických rozhovorov s investormi, analyzovanie finančných reportov, komunikácia s bankami… Veľmi zaujímavé veci.

   5. Aké zmeny v sektore prenájmu vozidiel očakávate v najbližších 5 rokoch?

   RLN: Využívanie áut bude narastať na celom svete, pretože je to dobré riešenie pre mnoho ľudí, ktorí ho ešte nepoužívajú ako možnosť prepravy. Toto zároveň vráti späť do hry s autopožičovňami aj množstvo výrobcov po tom, čo väčšina z nich opustila priemysel v uplynulých rokoch. Vidíme aj nárast v medzinárodnom cestovaní, poháňaný novšími trhmi ako napríklad Indiou a Čínou. A my budeme ďalej vidieť veľké zmeny v našich produktoch a službách poháňaných pokrokmi a inováciou v technológii. Ale nič nikdy nenahradí ohromné zákaznícke služby poskytované ľuďmi pre zákazníkov.

   6. Pred dvoma rokmi ste pripojili vlastnícky podiel AVIS Europe k materskej spoločnosti v USA. Čo bolo hlavným cieľom, čo ste od toho očakávali?

 RLN: Ako nezávislá medzinárodná spoločnosť sme schopní lepšie ponúknuť našim zákazníkom konzistentné vynikajúce skúsenosti z prenájmu po celom svete. Sme schopní lepšie vytvoriť konzistentnú a diferencovanú hodnotu značky. Sme schopní viac vyťažiť z rýchlo rastúcich cestovných trhov ako Čína a India. A máme väčšiu efektívnosť výroby, čo nám dáva väčšiu silu pri požičiavaní a vplyv pri vyjednávaní. Toto všetko vytvára oveľa silnejšiu platformu pre trvalý výnosný rast než by mohla dosiahnuť spoločnosť sama.

   7. Myslíte si, že je trh prenájmu automobilov už konsolidovaný alebo ho ešte čakajú zmeny? Ako prípadne ovplyvnia ďalšiu budúcnosť?

  RLN: Myslím si, že obdobie konsolidácie väčších amerických značiek je pravdepodobne za nami kvôli regulačným obmedzeniam. Vo zvyšku sveta očakávam, že nejaká konsolidácia bude pokračovať väčšinou vo forme menších hodnotných značiek, ktoré väčšie spoločnosti získali usilujúc sa o rozšírenie ich globálnej stopy alebo spestrenie ich portfólia značky.

   8. Za posledné 3 roky vyskočili akcie spoločnosti na 3000 násobok r. 2009. Myslíte si, že sa dá dosiahnuť aj viac? Ako?

  RLN: Ak môžeme pokračovať v poháňaní zrýchleného rastu v našich najvýnosnejších kanáloch, zatiaľ čo robíme všetko čo môžeme aby sme znížili nárast nákladov vozového parku a v našich nákladoch všeobecne, verím, že budeme mať stále neohrozený rast potenciálu. Ak pôjdeme týmto smerom očakávam, že trh to rozozná v našej cene akcii. Ale samozrejme je množstvo vecí, ktoré môžu ovplyvniť ceny akcii a ktoré môžu byť za hranicami našej kontroly ako napríklad veľké ekonomické poklesy v rôznych častiach sveta.

   9. Čo Vás poháňa vpred, čo je pre Vás najväčšou motiváciou?

   RLN: Neustále zlepšovanie všetkých vecí… Snažiť sa a byť lepší každý deň ako človek, ako líder, ako manžel a otec.

   10. Každý má svoj recept na úspech, aký je ten Váš?

   RLN: Zaobchádzať s ľuďmi s rešpektom. Myslím si, že keď ukážete rešpekt, on sa vám vráti a to je základ pre uskutočnenie takmer všetkého, čo je treba dokázať v rámci organizácie a v živote.

Vladimír Orth

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.