Budúcnosť dát je v oblakoch

   Cloud. Nový pojem, ktorý sa v priebehu posledných dvoch rokov dostal do slovníka mnohých ľudí pracujúcich v kancelárii alebo home-office. Cloudové služby predstavujú v prvom rade radikálne uľahčenie komunikácie medzi pracovníkmi a efektívnejšiu činnosť firmy.   Cloud je vo svojej podstate priestor na veľkokapacitnom serveri vyhradený špeciálne pre potreby konkrétneho klienta. Tento cloud potom slúži ako celkom bežné FTP úložisko, avšak s možnosťou širšej podpory… Prečítať celé
Vydané 20. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

   Cloud. Nový pojem, ktorý sa v priebehu posledných dvoch rokov dostal do slovníka mnohých ľudí pracujúcich v kancelárii alebo
home-office. Cloudové služby predstavujú v prvom rade radikálne uľahčenie komunikácie medzi pracovníkmi a efektívnejšiu činnosť firmy.

  Cloud je vo svojej podstate priestor na veľkokapacitnom serveri vyhradený špeciálne pre potreby konkrétneho klienta. Tento cloud potom slúži ako celkom bežné FTP úložisko, avšak s možnosťou širšej podpory zo strany aplikácií a doplnkových služieb. V praxi sa cloud osvedčuje najmä ako odpadnutie potreby odosielania rovnakého súboru viacerým ľuďom cez e-mail. V článku predstavíme niekoľko takých cloudových služieb, ktoré by mal poznať každý IT pracovník, manažér technického oddelenia, grafik alebo freelancer a prípadne zvážiť ich používanie.

   Google Drive

  Služba Drive patrí medzi tie najpopulárnejšie a najspoľahlivejšie. Každý používateľ získava bezplatne 15 GB priestoru, pričom služba umožňuje priame prehrávanie alebo dokonca editáciu súborov. Ide o výborné riešenie najmä pre spoločnosti, ktoré pracujú s veľkým množstvom dokumentov a potrebujú ich operatívne upravovať (napríklad zdieľané reporty v Exceli). Okrem štandardného uploadovania na server služba Drive ponúka aj integrovanie so systémom Windows, MacOS, Android a iOS. V systéme potom figuruje Google Drive ako ďalší disk a presúvať na neho súbory môžete jednoducho, ako keď kopírujete súbory v rámci systému. Súbory uložené v Google Drive sa dajú zdieľať buď iba s konkrétnymi ľuďmi alebo s hocikým, kto má k súboru odkaz. Jeden súbor môže mať veľkosť až 10 GB a za mesačný paušál je možné cloudový priestor zväčšiť až na 200 TB.

drive.google.com

   Dropbox

   Jedna z najlepších cloudových služieb sveta, podľa mnohých dokonca najlepšia. Dropbox je rýchly, spoľahlivý a s trochou snahy ponúkne množstvo priestoru navyše. Základný bezplatný balík 2 GB je možné rozširovať buď postupným pozývaním kolegov do služby, odporúčaním alebo prepojením so sociálnymi sieťami, prípadne za relatívne malý poplatok umožňuje rozšíriť priestor od 50 do 100 GB. Pre firmy existuje platený program Teams pre päť a viacero používateľov, pričom každému z nich pritom pripadne až 200 GB.

   Prostredie Dropboxu je veľmi jednoduché, miestami až triviálne minimalistické. Aj vďaka tomu je Dropbox tak populárny. Súbory uložené v Dropboxe sa dajú zdieľať buď iba s konkrétnymi ľuďmi alebo s hocikým, kto má k súboru odkaz. Službu je možné rovnako ako Google Drive integrovať so systémom v počítači alebo smartfóne a veľmi pohodlne naň presúvať dokumenty k zdieľaniu.

dropbox.com

   Box

   Ak vo firme alebo osobne používate smartfóny Sony Xperia, služba Box vám poskytne až 50 GB priestoru celkom bezplatne a bez časového obmedzenia. Ak Sony Xperia nevyužívate, dostanete 10 GB zdarma a ďalšie gigabajty za príplatok. Pre firmy je pripravený aj balíček Business s mesačným paušálom 12 € a priestorom až 1 TB. Služba Box je rovnako dve predchádzajúce spoľahlivá, mimoriadne rýchla a bezpečná, dá sa integrovať so systémom v počítači a ponúka interné aplikácie pre pokročilú správu obsahu. V závislosti od poskytovaných nástrojov a veľkosti úložiska sa delia do kategórií Personal, Business a Enterprise. Pre firmy a ich efektívnu činnosť môže byť zaujímavé priraďovanie štítkov (tagov) k uploadnutým súborom, ktoré zlepšujú ich prehľadnosť. Pri bezplatnej verzii môže mať jeden súbor maximálnu veľkosť 100 MB, v platenej verzii sa toto maximum zvyšuje na 1 GB.

box.com

   Skydrive

   Microsoft sa tiež snaží o to, aby bol lídrom nielen v offline priestore, ale aj tom online. Zatiaľ sa nevie celkom dobre vysporiadať s novým používateľským správaním úzko spätým s používaním internetových služieb, ale snaží sa. Jedným z dôkazov tejto snahy je služba Skydrive, ktorá funguje na rovnakom princípe ako všetky ostatné cloudy. Skydrive ponúka zadarmo až 7 GB priestoru pre ľubovoľné využitie, má zabudovanú galériu fotografií a dokáže spolupracovať s webovým kancelárskym balíkom Office Web Apps. Zdieľať súbory môžete prostredníctvom e-mailovej pozvánky, priameho odkazu a aj sociálnych sietí. Za príplatky od 8 do 74 € na rok je možné tento priestor rozšíriť od 20 do 200 GB.

   V prostredí Skydrive si môžete tvoriť vlastné priečinky, súbory a nahrávať aj vlastné. Skydrive umožňuje aj priamu tvorbu dokumentov v prehliadači, presne ako Google Drive, avšak so všetkými funkciami známymi z prostredia MS Office.

skydrive.com

Pokračujte na ďalší príspevok »