5 nových prestavení SND, ktoré musíte vidieť

   Múdre slová, že život si treba užiť a nie ho iba prežiť, sú v dnešnej uponáhľanej dobe aktuálne viac, ako kedykoľvek predtým. A iba tí, ktorí už zasadli do hľadiska Slovenského národného divadla pocítili pravú jedinečnosť zo živého kontaktu s umením. Doprajte si počas chladných večerov pohodu naozaj originálne aj so svojou rodinou, priateľmi, či blízkymi na skvelých predstaveniach našej prvej scény. Čakajú vás strhujúce príbehy, fantastické spevácke výkony… Prečítať celé
Vydané 20. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

   Múdre slová, že život si treba užiť a nie ho iba prežiť, sú v dnešnej uponáhľanej dobe aktuálne viac, ako kedykoľvek predtým. A iba tí, ktorí už zasadli do hľadiska Slovenského národného divadla pocítili pravú jedinečnosť zo živého kontaktu s umením. Doprajte si počas chladných večerov pohodu naozaj originálne aj so svojou rodinou, priateľmi, či blízkymi na skvelých predstaveniach našej prvej scény. Čakajú vás strhujúce príbehy, fantastické spevácke výkony i podmanivá krása pohybu.

Dokumentárna dráma sa v zahraničí teší u divákov vysokej popularite. Tento žáner už nájdete aj v atraktívnej ponuke SND. Na národnom javisku sa od polovice novembra budú rozohrávať udalosti, ktoré sa odohrali na Slovensku a týkajú sa korupcie, klientelizmu a takzvanej tieňovej ekonomiky. Hlavnou hrdinkou inscenácie Karpatský thriller je novinárka v strednom veku, ktorá zanechala svoje pôvodné povolanie, keďže v ňom nenachádzala zmysel a založila si reklamnú agentúru. Jedného dňa sa jej však dostane do rúk materiál svedčiaci o rozsiahlej korupcii na najvyšších miestach štátneho aparátu. Istá firma totiž vďaka podplácaniu začala vyhrávať všetky veľké štátne zákazky, ktoré boli v porovnaní so zahraničím a konkurenciou niekoľkonásobne predražené. V novinárke zvíťazí jej bývalý profesijný inštinkt, prípad sa pokúsi zverejniť, no narazí na nesmierne rafinovanú a tvrdú obrannú taktiku firmy, ktorá proti nej a jej priateľom neváha použiť aj nechutne narafičené zastrašovacie metódy. Silný príbeh vyrozprávajú na doskách Slovenského národného divadla Zuzana Fialová, Petra Vajdová, Dušan Jamrich, Leopold Haverl, Jozef Vajda, Ľubomír Paulovič, Ján Gallovič, Milan Ondrík aj najnovšia posila v Činohre SND – talentovaný herec Daniel Fischer.

   Dlho očakávanou premiérou na prvej činohernej scéne bude aj inscenácia Madam Bovary, ktorá bude mať premiéru pár dní po Karpatskom thrilleri. Táňa Pauhofová, Ľuboš Kostelný, Tomáš Maštalír, Alexander Bárta, Anna Javorková, Jana Oľhová, Marián Geišberg, František Kovár, Robert Roth, Richard Stanke, Ivan Vojtek, Michal Režný a Ivana Kubačková prepožičajú svoje tváre postavám príbehu o pani Eme Bovary. Krásnej žene, ktorá sa vydá za lekára, no ich manželstvo šťastné nie je. Hoci on je dobrý a milý, neuvedomuje si, že pokiaľ nenájde pôsob, ako svoju polovičku urobiť šťastnou, vystavuje ju pokušeniu hľadať šťastie u niekoho iného…

Asi by sa ťažko hľadal človek, ktorý by nepoznal slávnu áriu La dona è mobile, znejúcu aj v reklame na známu pizzu. Už možno menej ľudí tuší, že Giuseppe Verdi ju skomponoval pre svoju operu Rigoletto, ktorá rozšírila kvalitný repertoár Slovenského národného divadla. Príbeh o dvornom šašovi rozpráva spevom na javisku aj tenorista Tomáš Juhás. Sólista Opery SND má našliapnuté na svetovú kariéru. V novembri totiž budú jeho kroky smerovať do vychýrenej Metropolitnej opery v New Yorku. Vyše päť týždňov bude robiť tzv. cover svetoznámemu tenoristovi Rolandovi Villazónovi. V praxi to teda znamená, že ak Villazón nebude môcť spievať napríklad kvôli zdravotným problémom, Juhás ho zastúpi na tej istej úrovni.

   Predposledný mesiac v tomto roku bude spojený s ďalšou opernou lahôdkou, ktorú naservíruje SND. Diváci si budú môcť vychutnať svetovú premiéru opery Dorian Gray Ľubice Čekovskej, ktorú čaká na opernom javisku debut. Mladá slovenská skladateľka sa vo svojom Dorianovi zaoberá znepokojujúcimi otázkami o fyzických i duševných podobách krásy a zla.

   Pred Vianocami atmosféru najkrajších sviatkov v roku umocní premiéra detského baletu Luskáčik. Najmenší diváci a ich rodičia sa spoločne budú môcť vydať na rozprávku cestu príbehom v podaní sólistov a členov zboru Baletu Slovenského národného divadla.

Pokračujte na ďalší príspevok »