AUTO | BIZNIS

Lucid nepredalo žiadne auto, ale má polovičnú trhovú hodnotu ako BMW. Pripravuje IPO

Americká elektro-automobilka sa pripravuje na vstup na burzu, vďaka čomu má dramaticky nabrať na hodnote. To aj napriek tomu, že zatiaľ nepredala žiadne auto.
Vydané 24. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Elektromobil vyššej triedy Lucid Air má byť nielen konkurentom pre Teslu Model S, ale aj ju prekonať dojazdom i technológiami. Jeho výroba sa však opäť posunula.

Kalifornský výrobca elektromobilov má dnes polovičnú hodnotu ako dlhodobo etablované BMW, tvrdí nemecký auto motor und sport. Dôvodom je nadchádzajúce IPO spoločnosti, ktoré by malo byť dokončené v druhom štvrťroku 2021.

Vo výsledku dohody známej v odbornom žargóne ako SPAC (Special-Purpose Acquisition Companies) sa Lucid zlúči s Churchill Capital IV (CCIV). Jedná sa o spoločnosť založenú iba za účelom získavania kapitálu od investorov. Firmy typu SPAC začínajú procesom IPO a ponúkajú akcie investorom. Výnosy z IPO sú spravidla dôverné, kým SPAC hľadá kandidáta na prevzatie. Podmienky SPAC určujú daný časový rámec, v ktorom musí byť zlúčenie dokončené. Ak toto obdobie uplynie bez nadobudnutia, SPAC zvyčajne vráti svoj kapitál svojim investorom, uvádza Forexox.

Automobilová spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2007, v súčasnosti zhromažďuje hotovosť zhruba 4,4 miliardy dolárov v podobe nového kapitálu, ale zvýši aj jeho hodnotu na 24 miliárd dolárov (takmer 20 miliárd eur).

Pre porovnanie: Spoločnosť BMW Group má v súčasnosti na burze hodnotu 45,13 miliárd eur. Mníchovská automobilka má ale viac ako 100 rokov a len v roku 2020 predala po celom svete viac ako 2,3 milióna automobilov so svojou hlavnou značkou, ako aj Mini a Rolls-Royce. No a pre porovnanie, trhová kapitalizácia Tesly je dnes priamo astronomická: 670,78 mld. USD.

Spoločnosť Lucid Motors zatiaľ nepredala ani jedno vozidlo. 

Ako Lucid oznámil pri oznámení burzovej dohody, zahájenie výroby prémiového elektrického sedanu s názvom Air sa navyše opäť oneskorilo.

Uvedenie konkurenta Tesly Model S na trh, pôvodne plánované na jar 2021, sa tak posunie na druhú polovicu roka. Spoločnosť Lucid Motors postavila v americkom štáte vlastnú továreň na model vyššej triedy, ktorý stojí najmenej 69 900 dolárov (okolo 57 600 eur), ktorého uvádzacia edícia má údajne stáť 169 000 dolárov, čo je dobrých 139 000 eur.

Neskôr bude nasledovať veľké elektrické SUV a oveľa kompaktnejší model, teda fakticky sa jedná o kopírovanie strategického postupu Tesly s Modelmi X a 3.

Koniec koncov, šéf Lucidu Peter Rawlinson bol predtým hlavným inžinierom pre Model S v Tesle. Na riadiacich pozíciách sú aj ďalší velikáni, šéf výroby Peter Hochholdinger a Eric Bach, ktorý vedie vývoj hardvéru, a šéf nákupu Peter Hasenkamp – všetci majú minulosť spojenú s Teslou.

 

Značka Turo mieri na burzu, investorov láka na skoré zisky

Shell verejne vyhlásilo, že odteraz bude využívanie ropy už len klesať. Cieľ je nulové CO2

 

Slovenský e-commerce vyrástol až tretinu – kvôli pandémii

Ďalšia príležitosť na investovanie: 23andMe sa stáva verejnou, fúzuje s Virgin’s VG Acquisition

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.