Ekonomika a Biznis Enviro a eko EXTRA

Shell verejne vyhlásilo, že odteraz bude využívanie ropy už len klesať. Cieľ je nulové CO2

  • 11 februára, 2021
  • 2 min read
Shell verejne vyhlásilo, že odteraz bude využívanie ropy už len klesať. Cieľ je nulové CO2
Historické logo spoločnosti Shell. Spoločnosť oznámila svoj strategický plán prechodu na čistú energiu a obmedzenie výroby ropných produktov.

Spoločnosť Royal Dutch Shell Plc uviedla, že jej uhlíkové emisie a produkcia ropy už dosiahli svoj vrchol a v nasledujúcich rokoch budú už len klesať. Spoločnosť si vytýčila aj podrobný plán prechodu na čistejšiu energiu. Uvádza to Bloomberg vo svojom článku Shell says its oil production has begun a long-term decline.

Na znak toho, ako veľmi sa ropný priemysel odklonil od svojej mantry rastu, spoločnosť Shell uviedla, že jej produkcia ropy klesne o 1% na 2% ročne. Produkcia „tradičných palív“ bude do roku 2030 nižšia až o 55%.

V rozsiahlej aktualizácii stratégie zverejnenej vo štvrtok stanovila anglo-holandská spoločnosť nové ciele v oblasti nabíjania elektrických automobilov, zachytávania a ukladania uhlíka a výroby elektriny.

Taktiež sa snažila ubezpečiť investorov, že si dokáže udržať návratnosť prostredníctvom energetického prechodu, opakujúc svoj prísľub ročného zvýšenia dividend asi o 4% a obnovenie spätného odkúpenia akcií po dosiahnutí cieľa čistého dlhu.

INZERCIA

Naša akcelerovaná stratégia zníži emisie uhlíka a prinesie hodnotu našim akcionárom, zákazníkom a širšej spoločnosti,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Shell Ben van Beurden.

Na rozdiel od svojich kolegov BP Plc a Total SE spoločnosť Shell neoznámila žiadne veľké akvizície a dohody, ktorými by narýchlo zvýšila svoje kapacity čistej energie. Aj to je podľa Bloombergu v súlade s prístupom spoločnosti Shell od jej aprílového oznámenia nových cieľov.

INZERCIA

Shell ďalej uvádza, že jej čistá produkcia uhlíka klesne v roku 2023 o 6 až 8% v porovnaní s rokom 2016. Toto zníženie sa rozšíri na 20% v roku 2030, 45% v roku 2035 a 100% do roku 2050.

Jeden z dôvodov, pre ktoré sa spoločnosť rozhodla pre takto odvážnu stratégiu, spočíva aj v pojme „udržateľnosť“. Práve z nej sa stáva podstatná súčasť úspechu na burze.

Inzercia

About Author

Redakcia UnitedLife