Vesmír

NASA rozhodla, kto poletí na Mesiac v roku 2023. Na povrchu vykoná 10 vedeckých výskumov

NASA poskytla spoločnosti Firefly Aerospace z Cedar Parku v Texase približne 93,3 milióna amerických dolárov na doručenie sady výskumných a technologických zariadení na povrch Mesiaca.

Ilustrácia pristávacieho modulu Blue Ghost spoločnosti Firefly Aerospace na mesačnom povrchu. Lander v roku 2023 prenesie na Mesiac zariadenia pre desať vedeckých výskumov a demonštrácií nových technológií Foto: Firefly Aerospace

Dodávka vedeckých zariadení pristane v oblasti Mare Crisium na privrátenej strane Mesiaca a bude skúmať podmienky na jeho povrchu.

Jedná sa o jeden z projektov, ktoré slúžia na prípravu návratu ľudí na Mesiac, uvádza NASA vo svojej správe.

Táto objednávka pre Firefly Aerospace je súčasťou iniciatívy agentúry Commercial Lunar Payload Services (CLPS), v rámci ktorej NASA využíva služby obchodných partnerov na rýchle dodanie vedeckých a technologických zariadení na mesačný povrch. Iniciatíva je kľúčovou súčasťou programu NASA Artemis.

Ciele programu Artemis sú skutočne ambiciózne: NASA do roku 2024 pristane s prvou ženou a ďalším mužom na Mesiaci pomocou inovatívnych technológií na preskúmanie väčšieho množstva mesačného povrchu ako kedykoľvek predtým.

 

INZERCIA

Jedna z ilustračných vizualizácií projektu Artemis. Ľudia sa vrátia na Mesiac už v roku 2024, tvrdí NASA. Foto: NASA

Spoločnosť Firefly Aerospace bude teraz zodpovedná za komplexné doručovacie služby vrátane integrácie užitočného zaťaženia, štartu zo Zeme, pristátia na Mesiaci a misijných operácií.

Inzercia

Jedná sa už o šieste ocenenie za dodávku mesačného povrchu v rámci iniciatívy CLPS, ale pre Firefly Aerospace ide o prvú objednávku. Bude poskytovať službu dodávania Mesiaca pomocou pristávača Blue Ghost, ktorý spoločnosť navrhla a vyvinula vo svojom zariadení Cedar Park. Toto zariadenie bude slúžiť aj na integráciu NASA a akýchkoľvek užitočných nákladov iných ako NASA a bude tiež slúžiť ako operačné stredisko misie spoločnosti pre dodávku do roku 2023.

Pod užitočným nákladom sa v tomto kontexte rozumie zaťaženie rakety vyjadrené hmotnosťou telesa (družice, prístrojov a pod. okrem vlastnej konštrukcie rakety), ktoré je raketa schopná vyniesť na obežnú dráhu okolo Zeme, resp. na zvolenú dráhu. (zdroj)

„Užitočné zaťaženie, ktoré zasielame ako súčasť tejto doručovacej služby, sa rozprestiera do viacerých oblastí, od skúmania mesačnej pôdy a testovania technológie zachytávania vzoriek až po poskytovanie informácií o tepelných vlastnostiach a magnetickom poli Mesiaca,“ uviedol Chris Culbert, manažér iniciatíva CLPS v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA v Houstone.

 

Mare Crisium, lokalita, kde pristane Blue Ghost spoločnosti Firefly Aerospace, je viac ako 480 kilometrov široká kotlina, kde budú prístroje zhromažďovať údaje, aby poskytli prehľad o vlastnostiach regolitu Mesiaca – voľnej, rozdrobenej horniny a pôdy, geofyzikálnych charakteristikách a interakcii so slnečným vetrom a magnetickým poľom Zeme.

 

Užitočné zaťaženie, ktorého celková hmotnosť je 94 kilogramov, zahŕňa:

  • Regolith Adherence Characterization (RAC), ktorá určí, ako sa lunárny regolit drží počas pristávania a pristátia na rôznych druhoch materiálov vystavených prostrediu Mesiaca.
  • Lunárne retroreflektory novej generácie (NGLR), ktoré budú slúžiť ako terč pre lasery na Zemi na presné meranie vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom.
  • Heliosférický röntgenový snímač (LEXI) lunárneho prostredia, ktorý zachytí snímky interakcie zemskej magnetosféry s tokom nabitých častíc zo Slnka, ktoré sa nazývajú slnečný vietor.
  • Rekonfigurovateľný počítačový systém odolný voči žiareniu (RadPC), ktorého cieľom je demonštrovať výpočtovú technológiu odolnú voči žiareniu. Kvôli nedostatku atmosféry a magnetického poľa Mesiaca bude žiarenie zo Slnka výzvou pre elektroniku. Toto skúmanie bude tiež charakterizovať radiačné účinky na mesačný povrch.
  • Lunar Magnetotelluric Sounder (LMS), ktorý je navrhnutý tak, aby charakterizoval štruktúru a zloženie mesačného plášťa štúdiom elektrických a magnetických polí. Pri výskume sa použije prístroj na meranie magnetických polí, pôvodne vyrobený pre kozmické lode Mars Atmosphere a Volatile EvolutioN (MAVEN), ktoré momentálne obiehajú okolo Marsu.
  • Lunar Instrumentation for Underurface Thermal Exploration with Rapidity (LISTER), ktorý je určený na meranie toku tepla z vnútra Mesiaca. Sonda sa pokúsi vyvŕtať 2 až 3 metre do lunárneho regolitu, aby preskúmala tepelné vlastnosti Mesiaca v rôznych hĺbkach.
  • Lunar PlanetVac (LPV), ktorý je navrhnutý tak, aby získaval lunárny regolit z povrchu a prenášal ho na ďalšie prístroje, ktoré by analyzovali materiál alebo ho vložili do kontajnera, ktorý by iná vesmírna loď mohla vrátiť na Zem.
  • Stereofónne kamery pre štúdium povrchových plôch lunárneho oblaku (SCALPSS 1.1), ktoré budú snímať videozáznamy a statické snímky oblasti pod pristávacím zariadením v čase pristávania modulov. Kamery s dlhou ohniskovou vzdialenosťou určia topografiu povrchu pred pristátím. Na rekonštrukciu meniaceho sa povrchu počas pristávania sa použije fotogrametria. Pochopenie fyziky výfukov rakiet na regolite a premiestňovania prachu, štrku a hornín je rozhodujúce pre pochopenie toho, ako sa najlepšie vyhnúť kopaniu povrchových materiálov počas terminálnej fázy letu (pristátia) na Mesiaci a iných nebeských telesách.
  • Elektrodynamický protiprachový štít (EDS), ktorý bude generovať nerovnomerné elektrické pole pomocou meniaceho sa vysokého napätia na viacerých elektródach. Toto premenlivé pole odstraňuje častice a má potenciálne využitie v tepelných radiátoroch, tkaninách skafandrov, štítoch, šošovkách fotoaparátov, solárnych paneloch a mnohých ďalších technológiách.
  • Experiment s lunárnym GNSS prijímačom (LuGRE), ktorý je založený na GPS. LuGRE bude naďalej rozširovať dosah signálov GPS a ak bude úspešný, bude prvý, kto rozozná signály GPS na mesačné vzdialenosti.

 

Iniciatíva CLPS je kľúčovou súčasťou úsilia NASA o mesačný prieskum Artemis.

Vedecké a technické užitočné zaťaženie vysielané na povrch Mesiaca v rámci tejto iniciatívy pomôže vytvoriť základňu pre ľudské misie a udržateľnú prítomnosť človeka na mesačnom povrchu.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »