Vesmír

Katastrofa raketoplánu Columbia: Čo je s letmi do vesmíru o 18 rokov neskôr?

Katastrofa raketoplánu Columbia nebola jediná, avšak zásadným spôsobom zvýšila bezpečnosť vesmírnych letov. Ako vyzerá lety do vesmíru dnes?
Vydané 1. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Raketoplán Columbia štartuje na svoju prvú misiu STS-1: 12. apríl 1981 | Foto: NASA

Dnes, 1. februára 2021, uplynulo už 18 rokov od tragédie raketoplánu Columbia.

V roku 2003 sa raketoplán Columbia rozpadol, keď sa vracal zo 16-dňovej misie späť na Zem, pričom v jeho troskách zahynulo všetkých sedem astronautov na palube.

Posádka začala svoju misiu 16. januára 2003. Na palube boli veliteľ Rick D. Husband, pilot William C. McCool, veliteľ užitočného zaťaženia Michael P. Anderson, David M. Brown, špecialista na misie, Kalpana Chawla, špecialistka na misie, Laurel Blair Salton Clark, špecialista na misie a Ilan Ramon, špecialista na užitočné zaťaženie. (zdroj)

Posádka raketoplánu Columbia. Všetci astronauti prišli počas pristávania o život v roku 2003.

Raketoplán sa rozpadol počas svojho návratu na Zem nad Texasom. Podľa radarových meraní sa Columbia rozpadla nad Texasom vo výške asi 63 km pri rýchlosti 5,6 km/s.

INZERCIA

Podľa neskorších vyšetrovaní bolo príčinou tejto tragédie poškodenie tepelného štítu na nábežnej hrane krídla. Toto poškodenie spôsobil pri štarte kus penovej izolácie, ktorý odpadol z hlavnej palivovej nádrže. Do vzniknutej štrbiny vnikla žeravá plazma a zničila celý raketoplán. (zdroj)

NASA pri vyšetrovaní katastrofy pozastavila lety raketoplánov na viac ako dva roky. Následne urobila množstvo opatrení známych pod názvom RTF (Return to Flight) opatrenia, ktoré zvýšili bezpečnosť pri ďalších letoch zostávajúcich troch orbiterov.

Columbia bola prvým raketoplánom, ktorý cestoval na obežnú dráhu Zeme. Jej prvej misii (STS-1) velil skúsený John Young a pilotom bol nováčik Robert Crippen. Columbia bola na obežnej dráhe od 12. apríla do 14. apríla 1981 a Zem obehla 36-krát. Columbia potom absolvovala ešte ďalšie štyri lety za sebou, kým nebol v prevádzke ďalší americký raketoplán – Challenger. Oba tieto raketoplány boli napokon zničené pri katastrofe.

Začiatok každého roka znamená pre NASA niekoľko pochmúrnych výročí. Pripomína si tragédiu požiaru v Apollo 1, ktorý zabil troch budúcich astronautov (27. januára 1967) a 28. januára 1986 sa raketoplán Challenger krátko po štarte rozpadol a všetkých sedem astronautov na palube zahynulo.

Počas uplynulých 9 rokov už NASA neprevádzkovala raketoplány. Američania presne 21. júla 2011 ukončili éru raketoplánov. Tým posledným bol Atlantis, potom sa v NASA museli spoliehať len na ruské rakety Sojuz.

Koncom mája 2020 sa však uskutočnil let ľudskej posádky ako výsledok spolupráce medzi SpaceX a NASA. Začala sa nová éra ľudských letov do vesmíru.

SpaceX a NASA sa podaril let ľudí do vesmíru. Prečo je to historická udalosť, keď už ľudia na ISS lietajú?

SpaceX napokon zvládlo štart Starshipu, no pristátie bolo veľmi tvrdé (aktualizácia)

 

Satelity Starlink od SpaceX už nebudú robiť astronómom problémy, dostali vylepšenia

Enormne znížené náklady i posielanie popola na orbit. Výber úžasných faktov o SpaceX

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »