Technológie

Satelity Starlink od SpaceX už nebudú robiť astronómom problémy, dostali vylepšenia

Ambiciózny projekt Starlink spoločnosti SpaceX , ktorý zahŕňa zasielanie desiatok tisíc satelitov na obežnú dráhu Zeme, sa mal v sobotu posunúť o krok bližšie k svojmu cieľu, ktorým je poskytovanie globálneho širokopásmového internetového pokrytia ďalším spustením. Už tretíkrát sa však štart ďalších satelitov odložil.
Vydané 13. júla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Freelancer, novinár na voľnej nohe a špecialista na WordPress | Bratislava, Slovensko

Pre UnitedLife.sk pracujem ako autor a editor. V médiách pracujem od roku 2007 ako recenzent elektroniky, od 2010 aj ako motoristický novinár. Podstatnou súčasťou mojej práce je od roku 2014 aktívna dobrovoľnícka práca s telesne, duševne a mentálne hendikepovanými v DSSPKM a Tu sme doma, o.z.

Po dvoch neúspešných pokusoch v júni a minulú stredu bola spoločnosť SpaceX pripravená dopraviť v poradí už desiatu dávku satelitov Starlink na obežnú dráhu. Pre nevhodné poveternostné podmienky sa však ani tento plánovaný štart (11. júla 2020) neuskutočnil.

Sobotná misia mala na bežnú dráhu poslať 57 satelitov Starlink a dva satelity geopriestorovej inteligencie (BlackSky Global 7 a 8), ktoré vytvorila spoločnosť Spaceflight Industries, Inc. v rámci nového programu spolupráce so SpaceX .

Od svojho prvého uvedenia na trh Starlink minulý máj, SpaceX vyslal na obežnú dráhu Zeme takmer 600 satelitov, vďaka čomu je konštelácia dostatočne veľká na to, aby poskytovala internetové pripojenie pre viaceré lokality na Zemi, vrátane Muskovho domu v Los Angeles. Globálne pokrytie si bude vyžadovať ďalších 900 satelitov alebo približne 14 ďalších štartov. A každé ďalšie spustenie potom zvýši kapacitu služby.

 

Satelity už nebude vidieť

Doterajšie satelity však už obťažovali mnoho profesionálnych astronómov, ktorí sa sťažujú, že tieto satelity sú príliš dobre viditeľné a narúšajú tak vedecké pozorovania. Niektorí astronómovia pri vykonávaní pravidelných výskumných úloh dokonca zachytili reťazce satelitov Starlink, ktoré lietajú nad ich ďalekohľadmi. Síce pomerovo zaberajú iba malú časť obrazu, ktorý astronómovia sledujú, nápadné biele čiary na oblohe im nerobia radosť.

Inzercia

Tento efekt by však už nemal byť problémom, pretože ho SpaceX odstránila. Všetky nové satelity Starlink majú akýsi „slnečník“, ktorý sa nazýva „VisorSat“. Ten odkloní slnečné svetlo a zníži jas satelitov, aby neboli viditeľné ďalekohľadmi zo Zeme. Toto nové zariadenie bolo testované na jednom satelite pri spustení minulý mesiac.

Na kritických miestach na orbite Zeme, kedy sa do ďalekohľadov odráža slnečné svetlo, budú satelity vykonávať manéver s miernym rolovaním solárneho panela, aby na povrch odrazil oveľa menej svetla.

Medzi ďalšie riešenia, ktoré SpaceX testoval, patrí tmavý satelitný poťah s názvom „DarkSat“. Spoločnosť však nenašla dostatočné dôkazy preukazujúce jeho účinnosť, okrem toho tmavý povrch spôsoboval na orbite zohrievanie, pohlcovanie infračerveného žiarenia.

„Všetky satelity Starlink v tomto lete sú vybavené nasaditeľným krytom, ktorý zabráni slnečnému žiareniu v zasiahnutí ich najjasnejších miest,“ uviedol SpaceX o pôvodne plánovanej misii na svojej webovej stránke o opatrení, ktoré prijal v rámci spolupráce s poprednými astronomickými skupinami na zmiernenie odrazivosti satelitov.

Desiata dávka satelitov sa teda na orbit nevyslala, čím sa pravdepodobne ovplyvní aj termín štartu jedenástej dávky. Na margo tejto veci je potrebné uviesť, že pre SpaceX je bezpečnosť prioritou a riskovať stratu miliárd amerických dolárov v podobe špičkových zariadení a prípadne aj samotného nosiča je nad únosnou mierou rizika.

Každý zo satelitov má hmotnosť 260 kilogramov, sú vybavené senzormi pre monitorovanie okolia a následne vyhýbacie manévre, individuálne sledujú okolité hviezdy pre precízne určovanie polohy a vo vesmírnom priestore sa pohybujú vďaka iónovému pohonu z kryptónu, ako prvé na svete. Energiu na svoju činnosť získavajú z jedného solárneho panelu pozostávajúceho z 24 modulov.

Spoločnosť prisľúbila poskytnúť základné internetové služby v USA a Kanade do konca roka a dosiahnuť globálne pokrytie do roku 2021.

 

SpaceX pripojí na internet celý svet. Muskov plán je veľmi ambiciózny a náročný

SpaceX a NASA sa podaril let ľudí do vesmíru. Prečo je to historická udalosť, keď už ľudia na ISS lietajú?

 

Enormne znížené náklady i posielanie popola na orbit. Výber úžasných faktov o SpaceX

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Život astronautov na Marse nebude jednoduchý, dostanú takéto „domy“

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »