SpaceX pripojí na internet celý svet. Muskov plán je veľmi ambiciózny a náročný

Elon Musk opäť robí niečo, čo sa zapíše do histórie.
Vydané 7. mája 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Rýchly internet všetkých obyvateľov Zeme je zdanlivo nereálne sci-fi. Ale súkromné vesmírne spoločnosti na ňom pracujú už dnes.

Zdroj fotografií: SpaceX

Ako čítate tento článok? S najväčšou pravdepodobnosťou cez zariadenie pripojené k Wi-Fi alebo k sieti 4G LTE. My, teda obyvatelia vyspelých krajín, máme na výber hneď z niekoľkých možností pripojenia sa na internet a dostupnosť internetu je preto na relatívne veľmi vysokej úrovni. Sú ale krajiny sveta, v ktorých je internet ešte aj v roku 2019 raritou a luxusom.

V súčasnosti nemá prístup na internet viac ako 3,5 miliardy ľudí, čo je prakticky polovica ľudí žijúcich na Zemi. Dôvody sú rôzne, najväčšie úlohy v nedostupnosti internetu zohrávajú geografické a politické dôvody. Zavádzanie internetu na vidiek a do rozľahlých krajín s náročným terénom alebo naopak s púšťami je ekonomicky i fyzicky nezvládnuteľné.

Je nemožné, aby mal celý svet prístup k rýchlemu internetu cez kábel. Vyviesť káble do slumov, osád, hôr či púští je nereálne, preto musí internet prichádzať bezdrôtovo. Takisto vybaviť prevažne južné kontinenty satelitmi by bolo finančne mimoriadne nákladné, častokrát technicky nemožné.

Veže so 4G signálom sú síce skvelé vo vyspelých zastavaných oblastiach, jedna veža dokáže na internet pripojiť tisíce ľudí. Lenže v členitom teréne, napríklad v horách a kopcoch, narážajú veže so 4G na zásadné obmedzenia. Preto musia byť veľmi vysoké a platí, že čím je vysielač vyššie, tým menej na neho vplýva terén.

Google a Facebook sa angažujú aj v tejto oblasti – Google má v prevádzke meteorologický balón, ktorý sa pohybuje na hornej hranici zemskej atmosféry a šíri online pripojenie do miest, v ktorých nie je internet inak dostupný. Facebook to skúša s bezpilotnými lietadlami schopnými lietať až tri mesiace v kuse. Obe riešenia sú však v zásadnej miere ovplyvňované počasím. Riešenie sa teda črtá až za hranicami atmosféry, až na orbite Zeme. A tu sa dostávame k SpaceX.

INZERCIA

Falcon 9 a Dragon, štart z komplexu 39A

SpaceX založil Elon Musk, jedná sa o spoločnosť zaoberajúcu sa vesmírnym výskumom a vesmírnou dopravou. Spoločnosť plánuje vyniesť do vesmíru satelity, ktoré sprístupnia internet celému svetu. Doslova celému svetu. Bližšie informácie síce SpaceX nezverejňuje, ale podľa dokumentov zverejnených úradom FCC sa projekt volá Starlink a jeho zámerom je na obežnú dráhu Zeme vyniesť viac ako 4 425 satelitov. Len pre zaujímavosť, dnes ich okolo Zeme krúži približne 2 220- SpaceX teda chce na orbit poslať trojnásobok toho, čo je hore teraz. Jedná sa o mimoriadne ambiciózny plán, ktorého technická a finančná náročnosť je jasná asi každému. Bude sa jednať o miliardy a miliardy amerických dolárov.

Muskov plán má dve fázy. V prvej bude satelitmi s internetom pokryté územie Spojených štátov amerických, to by sa malo podariť okolo roku 2020. Teda už čoskoro. Zvyšok sveta by mal byť pokrytý už v roku 2023. Pripojenie by malo byť dosť stabilné, rýchle a s nízkou latenciou, aby sa prostredníctvom neho dali hrať aj online hry.

 

Falcon 9 Droneship pri prvom úspešnom návrate z vesmíru na Zem.

Nebude sa však jednať o konvenčný satelitný internet, ktorý už k dispozícii je. Ten je pomalý, dátovo limitovaný a drahý. Podstatou celého biznisu SpaceX sú obnoviteľné rakety, ktoré vedia bezpečne pristáť na Zemi po tom, čo na orbit Zeme vyniesli náklad. Výroba jednej z nich stojí približne 100 miliónov dolárov. Pred SpaceX všetky takéto rakety končili na dne oceánu. Zaujímavosťou je, že Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, nie tak dávno organizoval podmorské expedície, ktoré vylovili motory z rakiet misií Apollo, ktoré dostali ľudí až na Mesiac.

Štart každej rakety od SpaceX je pre ich znovupoužiteľnosť 20-násobne lacnejšia ako v NASA. Namiesto 100 miliónov dolárov stojí jeden štart okolo 5 miliónov. To znamená, že namiesto veľkých, drahých a výkonných satelitov by bolo možné na obežnú dráhu Zeme dostať veľké množstvo lacnejších.  V priebehu piatich rokov ich má byť „tam hore“ až 4 425.

Aby ste mali predstavu o veľkosti SpaceX, od roku 2002 poriadne narástla. Dnes má viac ako 6 000 zamestnancov.

 

SpaceX ale nie je jedinou spoločnosťou, ktorá má podobný plán. Značka OneWeb má podobné zámery a chce na to využiť peniaze, ktoré získala napríklad aj od Google. Na vynesenie satelitov mieni použiť rakety New Glenn vesmírnej spoločnosti Blue Origin, ktorú založil  už vyššie zmienený Jeff Bezos.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »