SpaceX pripojí na internet celý svet. Muskov plán je veľmi ambiciózny a náročný

Elon Musk opäť robí niečo, čo sa zapíše do histórie.

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Rýchly internet všetkých obyvateľov Zeme je zdanlivo nereálne sci-fi. Ale súkromné vesmírne spoločnosti na ňom pracujú už dnes.

Zdroj fotografií: SpaceX

Ako čítate tento článok? S najväčšou pravdepodobnosťou cez zariadenie pripojené k Wi-Fi alebo k sieti 4G LTE. My, teda obyvatelia vyspelých krajín, máme na výber hneď z niekoľkých možností pripojenia sa na internet a dostupnosť internetu je preto na relatívne veľmi vysokej úrovni. Sú ale krajiny sveta, v ktorých je internet ešte aj v roku 2019 raritou a luxusom.

V súčasnosti nemá prístup na internet viac ako 3,5 miliardy ľudí, čo je prakticky polovica ľudí žijúcich na Zemi. Dôvody sú rôzne, najväčšie úlohy v nedostupnosti internetu zohrávajú geografické a politické dôvody. Zavádzanie internetu na vidiek a do rozľahlých krajín s náročným terénom alebo naopak s púšťami je ekonomicky i fyzicky nezvládnuteľné.

Je nemožné, aby mal celý svet prístup k rýchlemu internetu cez kábel. Vyviesť káble do slumov, osád, hôr či púští je nereálne, preto musí internet prichádzať bezdrôtovo. Takisto vybaviť prevažne južné kontinenty satelitmi by bolo finančne mimoriadne nákladné, častokrát technicky nemožné.

Veže so 4G signálom sú síce skvelé vo vyspelých zastavaných oblastiach, jedna veža dokáže na internet pripojiť tisíce ľudí. Lenže v členitom teréne, napríklad v horách a kopcoch, narážajú veže so 4G na zásadné obmedzenia. Preto musia byť veľmi vysoké a platí, že čím je vysielač vyššie, tým menej na neho vplýva terén.

Google a Facebook sa angažujú aj v tejto oblasti – Google má v prevádzke meteorologický balón, ktorý sa pohybuje na hornej hranici zemskej atmosféry a šíri online pripojenie do miest, v ktorých nie je internet inak dostupný. Facebook to skúša s bezpilotnými lietadlami schopnými lietať až tri mesiace v kuse. Obe riešenia sú však v zásadnej miere ovplyvňované počasím. Riešenie sa teda črtá až za hranicami atmosféry, až na orbite Zeme. A tu sa dostávame k SpaceX.

Falcon 9 a Dragon, štart z komplexu 39A

SpaceX založil Elon Musk, jedná sa o spoločnosť zaoberajúcu sa vesmírnym výskumom a vesmírnou dopravou. Spoločnosť plánuje vyniesť do vesmíru satelity, ktoré sprístupnia internet celému svetu. Doslova celému svetu. Bližšie informácie síce SpaceX nezverejňuje, ale podľa dokumentov zverejnených úradom FCC sa projekt volá Starlink a jeho zámerom je na obežnú dráhu Zeme vyniesť viac ako 4 425 satelitov. Len pre zaujímavosť, dnes ich okolo Zeme krúži približne 2 220- SpaceX teda chce na orbit poslať trojnásobok toho, čo je hore teraz. Jedná sa o mimoriadne ambiciózny plán, ktorého technická a finančná náročnosť je jasná asi každému. Bude sa jednať o miliardy a miliardy amerických dolárov.

Muskov plán má dve fázy. V prvej bude satelitmi s internetom pokryté územie Spojených štátov amerických, to by sa malo podariť okolo roku 2020. Teda už čoskoro. Zvyšok sveta by mal byť pokrytý už v roku 2023. Pripojenie by malo byť dosť stabilné, rýchle a s nízkou latenciou, aby sa prostredníctvom neho dali hrať aj online hry.

 

Falcon 9 Droneship pri prvom úspešnom návrate z vesmíru na Zem.

Nebude sa však jednať o konvenčný satelitný internet, ktorý už k dispozícii je. Ten je pomalý, dátovo limitovaný a drahý. Podstatou celého biznisu SpaceX sú obnoviteľné rakety, ktoré vedia bezpečne pristáť na Zemi po tom, čo na orbit Zeme vyniesli náklad. Výroba jednej z nich stojí približne 100 miliónov dolárov. Pred SpaceX všetky takéto rakety končili na dne oceánu. Zaujímavosťou je, že Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, nie tak dávno organizoval podmorské expedície, ktoré vylovili motory z rakiet misií Apollo, ktoré dostali ľudí až na Mesiac.

Štart každej rakety od SpaceX je pre ich znovupoužiteľnosť 20-násobne lacnejšia ako v NASA. Namiesto 100 miliónov dolárov stojí jeden štart okolo 5 miliónov. To znamená, že namiesto veľkých, drahých a výkonných satelitov by bolo možné na obežnú dráhu Zeme dostať veľké množstvo lacnejších.  V priebehu piatich rokov ich má byť „tam hore“ až 4 425.

Aby ste mali predstavu o veľkosti SpaceX, od roku 2002 poriadne narástla. Dnes má viac ako 6 000 zamestnancov.

 

SpaceX ale nie je jedinou spoločnosťou, ktorá má podobný plán. Značka OneWeb má podobné zámery a chce na to využiť peniaze, ktoré získala napríklad aj od Google. Na vynesenie satelitov mieni použiť rakety New Glenn vesmírnej spoločnosti Blue Origin, ktorú založil  už vyššie zmienený Jeff Bezos.

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

SpaceX pripojí na internet celý svet. Muskov plán je veľmi ambiciózny a náročný

Elon Musk opäť robí niečo, čo sa zapíše do histórie.

7. mája 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019