Bude Greyhound novou vojnovou klasikou?

Greyhound: Tom Hanks a jeho nový vojnový film z prostredia Atlantického oceánu

Tom Hanks sa opäť raz zamotal do spárov druhej svetovej vojny. Tento krát nám ukáže, že aj presun na bojový front vie byť náročný.
Vydané 12. júla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Mám pocit, že posledný rok celkom praje vojnovým filmom. Mali sme tu Midway od Emmericha, Oskary ohúril 1917 od Sama Mandese, ale zaujal aj Jojo Rabbit od Taika Waititiho. S vojnovými filmami sa však spájajú aj také mená ako Steven Spielberg či Tom Hanks, ktorí spolu vyprodukovali vojnové klasiky v podobe Zachráňte vojaka Ryana, alebo nesmrtelný seriál Bratstvo neohrozených. A práve Tom Hanks sa nám v týchto dňoch pripomína s vojnovou novinkou Greyhound.

Príbeh sa nezameriava priamo na bitky z vojnových polí, ale na cestu k nim. Kapitán v podaní Toma Hanksa, má za úlohu dopraviť cez atlantický oceán nové posily a zásoby. Ide o konvoj veľkého množstva lodí a jednej z tých, ktoré majú úlohu chrániť konvoj, velí práve Tom Hanks. Americké letecké jednotky môžu chrániť konvoj len do určitej vzdialenosti a to platí aj pre spojenecké jednotky na opačnej strane. Celý konvoj tak musí prejsť územím, kde na neho môžu číhať nepriateľské ponorky.

Tom Hanks hrá kapitána, ktorý je silno veriaci a tak aj napriek úspešnému zneškodneniu nepriateľskej ponorky, keď sa všetci ostatní radujú, on jediný vidí skôr 50 premárnených životov, než 50 mŕtvych nepriateľov. Táto rola je ako stvorená pre Hanksa a tak je jasné, že vo filme vidíme jeho štandardne skvelý herecký výkon. Možno by potešilo, keby skúsil v budúcnosti rolu, ktorá nie je pre neho typická.

Vo filme sa prakticky od začiatku niečo deje. Treba však doplniť, že v prvej polovici filmu ide skôr o akčnú konverzáciu, než skutočnú akciu. Všetci vykrikujú otočte to na ľavobok! Pozor na pravobok! alebo sa to hemží samými súradnicami a polohami. Nie každému to môže prísť záživné. V druhej polke filmu však už príde rad aj na skutočnú akciu. Skvelé a napínavé sú momenty, kedy sa neznámy nemecký veliteľ vysmieva a straší loď Greyhound prostredníctvom vysielačky.

INZERCIA

Veľmi nezvyčajná je dĺžka filmu. Vojnové filmy zväčša nebývajú kratšie ako 2 a pol hodiny a teda vačšinou sa jedná doslova o eposy. Greyhound je výnimkou, ktorá trvá len 90 minút. A to je dobré! Pri dlhšej stopáži by sa divák mohol začať nudiť.

Stane sa Greyhound klasikou? Nuž, aj keď sa nejedná o zlý film a každý fanúšik vojnových filmov by si ho mal rozhodne pozrieť, status klasiky pravdepodobne nezíska. Aby sa dotiahol na velikánov ako Zachráňte vojaka Ryana či Olovenú vestu, mu predsa len niečo chýba. Možno viac epických momentov. Na pomery vojnových filmov tu je dokonca aj veľmi málo krvi. Oveľa častejšie uvidíte olejové škvrny ako krvavé škvrny.

Inzercia

Kde si film môžete pozrieť? Podľa prvotného plánu mal ísť film do kín, nakoniec ho však odkúpila streamovacia platforma Apple TV+ a od 10.7. si tam tento skvelý vojnový snímok viete pozrieť.

Pokračujte na ďalší príspevok »