VIDEO | #elonmusk

Enormne znížené náklady i posielanie popola na orbit. Výber úžasných faktov o SpaceX

Nasledujúcich 5 faktov o SpaceX vás možno presvedčí o tom, že sa skutočne jedná o výnimočnú spoločnosť.
Vydané 26. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Spoločnosť SpaceX zmenila vesmírny výskum viac ako ktorákoľvek iná súkromná spoločnosť, tvrdí vo svojom videu youtuber Chris z kanála What about it!?

 

#1 Drasticky znížila náklady na vývoj rakiet

SpaceX sa podarilo niečo, čo žiadny iný dodávateľ NASA nikdy nedokázal – znížili náklady. Keď sa SpaceX obrátilo na NASA s myšlienkou znovupoužiteľných rakiet na zmluvné dodávky, NASA odhadovala celkový rozpočet na 3,6 miliardy amerických dolárov. Vychádzali pritom zo skúseností s predchádzajúcimi dodávateľmi. Lenže SpaceX vyvinulo raketu, ktorá umožnila tieto náklady znížiť na nepomerne nižšie čiastky. NASA dala do výskumu 396 miliónov USD a SpaceX 450 miliónov USD (spolu 846 mil. USD). To je štvrtina odhadovaného rozpočtu.

 

#2 Historické prvenstvo v súkromných letoch do vesmíru

INZERCIA

SpaceX je súkromná spoločnosť, čo tvorcovia kanála What about it!? vidia za hlavný dôvod optimalizácie nákladov. Pred SpaceX bola každá nová raketa v histórii USA financovaná vládou USA a zadávateľom bola NASA. SpaceX bola prvá spoločnosť, ktorá to robila súkromne a bola historicky prvou súkromnou firmou, ktorá raketu napokon vypustila do vesmíru. Stalo sa tak 3. decembra 2010, na rakete Falcon 9 bola kapsula Dragon. Let trval 3 hodiny a 19 minút a napokon loď Dragon úspešne pristála na Zemi. Misia nielen vypustila prvú súkromnú loď do vesmíru, ale aj zapísala SpaceX ako vôbec prvú súkromnú spoločnosť, ktorá niečo také dokázala.

 

Inzercia

#3 Syr a elektromobil namiesto makety nákladu

Firma pritom spravila jednu netradičnú vec – namiesto simulovaného nákladu, ktorý sa bežne používa a volá sa hmotnostná maketa, si SpaceX vybralo ako tento náklad kus syra. Ten sa bezpečne vrátil na Zem tiež. Syr odkazoval na skeč z komediálnej šou Monty Pythonov lietajúci cirkus, v ktorom sa herec John Cleese snaží objednať syr v syrárni, ktorá nemá žiadny syr. Aspoň je tam kapela. V roku 2018 behom prvého letu najväčšej rakety od SpaceX, Falcon Heavy, bola touto hmotnostnou maketou Elonova Tesla Roadster so špeciálnym pasažierom – figurínou Starman oblečenou v najnovšom skafandri pre lety NASA. Od roku 2018 je táto Tesla na obežnej dráhe okolo Slnka, ktorá dosahuje až k obežnej dráhe Marsu.

 

#4 Enormne nižšie náklady na vynesenie nákladu

Aj ďalší bod sa týka úspory nákladov. Ceny vesmírnych letov sa zvyčajne počítajú v dolároch za kilogram vynesenej hmotnosti. Napríklad v roku 1981 by vás stál jeden kilogram vynesený do vesmíru 85 216 USD. Tieto ceny neustále klesajú a sú kľúčové pri vesmírnom výskume. Keď spočítate pomer kapacity k nákladom na štart, znovupoužiteľná raketa Falcon 9 doručí 1 kg nákladu na nízku obežnú dráhu Zeme len za 3 125 amerických dolárov! To je dôvod, prečo malo SpaceX v roku 2018 asi 65% podiel na globálnom trhu s letmi do vesmíru. Elon Musk však už vyhlásol, že ďalšia generácia vesmírnej lode je už vo vývoji, volá sa Starship a tieto ceny zníži na stotinu aktuálnych cien. Čítajte správne, stotinu.

Mimochodom, Falcon Heavy je dnes najvýkonnejšia raketa na svete, dokáže vyniesť až 63 800 kg.  Druhá najvýkonnejšia Space Shutle, „iba“ 24 000 kg.

 

#5 Ľudské pozostatky vo vesmíre

Zaujímavosťou je, že SpaceX v spolupráci so spoločnosťou Celestis realizuje vynášky spopolnených pozostatkov na obežnú dráhu Zeme. Je to symbolický spôsob, akým môžu ľudia prejaviť úctu svojim rodinným príslušníkom a vyslať ich pozostatky do vesmíru. V minulosti boli takto do vesmíru umiestnené spopolnené pozostatky (alebo ich časť) Genea Roddenberryho, tvorcu seriálu Star Trek, a jeho manželky.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.