VEDA A VESMÍR

SpaceX napokon zvládlo štart Starshipu, no pristátie bolo veľmi tvrdé (aktualizácia)

Po včerajšom odložení štartu na poslednú chvíľu napokon Spaceship vykonala očakávaný manéver, i keď s tvrdším a fatálnym pristátím.
Vydané 9. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

AKTUALIZÁCIA – 9. decembra 2020 sa spoločnosti SpaceX podarilo úspešne zopakovať štart modulu Starship, ktorý vykonal vzostup, manéver otočenia aj vertikálne pristátie, hoci s dramatickým vyvrcholením. Nízky tlak v palivovej nádrži počas horenia pri pristávaní viedol k vysokej rýchlosti dotyku, čo malo za následok tvrdšie pristátie, ako sa očakávalo. Na konci priloženého videa je vidieť, ako sa celý modul triešti a vybuchuje po celej svoje výške. Napriek tomu bol test úspešný a spoločnosť posunul bližšie k stanovenému cieľu, ktorým je výstup na obežnú dráhu Zeme, neskôr na Mesiac a Mars.

 

Pôvodný príspevok pred aktualizáciou:

spacex-zastavilo-vystup-rakety-spaceship-13-sekundy-pred-startom-co-bude-nasledovat

SpaceX zastavilo výstup rakety Spaceship 1,3 sekundy pred štartom. Čo bude nasledovať?

Zastavenie procesu prebehlo v čase, ktorý sa v terminológii vesmírneho výskumu označuje ako T-1.

 

SpaceX malo zámer uskutočniť významný testovací let svojej rakety Starship novej generácie, ktorá mala dosiahnuť doteraz najväčšiu nadmorskú výšku.

Cieľ dosiahnuť výšku 19 kilometrov (12 míľ) nad Boca Chica v Texase je v porovnaní s vysielaním zariadení na obežnú dráhu Zeme zdanlivo málo ambiciózny, lenže v tomto prípade nebolo cieľom dosiahnutie orbitu. Test mal preveriť schopnosť Starshipu štartovať a pristávať vo zvislej polohe. Práve tento spôsob pristávania SpaceX mieni využívať aj pri doručovaní ľudí a nákladu na Mesiac či dokonca Mars.

Takýto test pomôže odhaliť všetky reálne schopnosti vesmírnej lode vykonávať riadený let a zistiť, či hardvér rakety, najmä troch hlavných motorov Raptor, funguje podľa očakávaní vývojárov.

Reprofoto: SpaceX Starship so zastaveným odpočítavaním do štartu na 1,3 sekundy

SpaceX na svojej webovej stránke tvrdí, že prototyp „hviezdnej lode“ skutočne vykoná „manéver otočenia pristátia, ktorý by bol prvým pre vozidlo tejto veľkosti.“ Nie je veľa verejne dostupných informácií o tomto manévri, ale je to riskantný test, ktorý by sa mohol ľahko pokaziť. Aj generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk, dal letu iba tretinovú šancu na úspech. Samotný SpaceX tiež zdôrazňuje, že test bude zvládnutý až po dokonalom štarte a pristátí.

Pri teste ako je tento sa úspech nemeria splnením konkrétnych cieľov, ale skôr tým, koľko sa toho môžeme naučiť, čo nás informuje a zlepší pravdepodobnosť úspechu v budúcnosti, pretože SpaceX rýchlo napreduje vo vývoji Starship,“ píše SpaceX o letu na svojej webovej stránke.

Štart rakety Starship so sériovým číslom 8 (SN8) v plánovanom termíne bol však na poslednú chvíľu zrušený – a to „na poslednú chvíľu“ je myslené doslovne, pretože jeden z kontrolných systémov motora Raptor automaticky zastavil proces iba 1,3 sekundy pred štartom.

https://www.youtube.com/watch?v=nf83yzzme2I

Pre SpaceX tento neúspešný štart neznamená žiadnu katastrofu, využije jeden z ďalších termínov, buď dnes, alebo 10. decembra 2020, prípadne neskôr.

Ak všetko neskôr pôjde dobre, let povedie spoločnosť k tomu, aby sa v budúcnosti pokúsila o ešte ambicióznejšie testy, ktoré nakoniec vyvrcholia prvým štartom spoločnosti Starship na obežnú dráhu Zeme.

Starship predstavuje opakovateľne použiteľný dopravný systém určený na prepravu posádky aj nákladu na obežnú dráhu Zeme, na Mesiac, Mars a ďalej. Hviezdna loď bude najvýkonnejšou nosnou raketou na svete, aká bola kedy vyvinutá, so schopnosťou niesť na obežnú dráhu Zeme viac ako 100 metrických ton nákladu. Raketa ako komplet má výšku 120 metrov a priemer trupu 9 metrov,  z toho 50 metrov má samotná vesmírna loď Starship a 70 metrov nosič Super Heavy. Dokáže do vzduchu vyniesť hmotnosť 3 400 ton a jeho ťah predstavuje max. 72 MN (miliónov newtonov).

SpaceX medzičasom zverejnilo vizualizáciu, ako by malo vyzerať pristávanie Spaceship na Marse:

 

Enormne znížené náklady i posielanie popola na orbit. Výber úžasných faktov o SpaceX

Satelity Starlink od SpaceX už nebudú robiť astronómom problémy, dostali vylepšenia

 

Pokračujte na ďalší príspevok »