Budeme v roku 2021 svedkami filmovej revolúcie?

Warner Bros. plánuje na rok 2021 spraviť krok, ktorý môže zmeniť filmový priemysel

Matrix 4, The Suicide Squad či Godzilla vs Kong. Všetky tieto filmové pecky a aj ešte oveľa viac uvidíte v pohodlí domova skôr, ako si myslíte.
Vydané 7. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Rok 2020 rozhodne nebol rokom, ktorý by prial filmom. Väčšina kín po celom svete nepremieta viacmenej nič. Multiplexy sú zatvorené skoro všetky, ale menšie kiná premietajú aspoň menšie a artové filmy. Svet filmu sa presunul zase o niečo viac do sveta streamovacích služieb. Budúci rok nás čaká niečo veľké a, samozrejme, má v tom prsty opäť stream.

Väčšina filmových štúdií si tento rok lámala hlavu nad tým, ako naložia s premiérami svojich veľkofilmov. V drvivej väčšine prišlo na odloženie premiéry o niekoľko mesiacov. Taký James Bond a jeho No Time To Die sa odložil toľkokrát, až film nakoniec uvidíme rok po jeho pôvodnej premiére (apríl 2021).

Prišlo však aj na niekoľko presunov z kinopremiéry na premiéru na streamovacej platforme. Napríklad film Mulan sa presunul z kín na Disney+, avšak okrem klasického mesačného poplatku ste si museli priplatiť ešte ďalších 34 amerických dolárov, ak ste chceli film vidieť.

Veľa otáznikov bolo aj okolo Wonder Woman:1984. Tiež prišlo k niekoľkým odkladom premiéry, až sa to ustálilo na decembri 2020. Ešte pred pár dňami sme si však neboli istí, či sa filmu naozaj dočkáme ešte v tomto roku. Štúdio Warner Bros. však nakoniec potvrdilo, že film vyjde ešte v roku 2020. Všetkých však prekvapilo keď štúdio prehlásilo, že film vyjde aj v kine, no zároveň aj na streamovacej službe HBO Max.

Tu však prekvapenia nekončia. Pár dní po ohlásení prekvapivej premiéry Wonder Woman:1984 prišlo s ďalším prekvapivým ohlásením. Všetky filmy, ktoré toto štúdio vydá v roku 2021, budú mať premiéru zároveň v kine a zároveň na HBO Max. Na stream HBO Max však tieto filmy budú len mesiac, následne sa budú premietať len v kinách.

Otázkou ostáva, či náhodou nebude zavedený príplatok práve tak, ako to bolo pri Disney+ a premiére filmu Mulan. Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že  novinky uvidíme na HBO Max len za klasický mesačný poplatok. A aké filmy dostanú takúto dvojakú formu premiéry? Zoznam týchto filmov je celkom pestrý:

• Mortal Kombat – 14. január 2021
  • The Little Things – 28. január 2021
  • Tom & Jerry – 4. marec 2021
  • The Many Saints of Newark 11. marca 2021
  • Godzilla vs. Kong – 20. máj 2021
  • V zajatí démonov 3 – 3. jún 2021
  • Space Jam: A New Legacy – 15. júl 2021
  • The Suicide Squad – 5. august 2021
  • Vo výškach – 19. august 2021
  • Duna – 30. september 2021
  • King Richard – 18. november 2021
  • The Matrix 4 – 23. december 2021
  • Judas and the Black Messiah
  • Those Who Wish Me Dead
  • Reminiscence
  • Maligant
  • Cry Macho

Určite vás zaujíma, či si tieto filmy budeme môcť pozrieť aj my na Slovensku napríklad na HBO Go. Premiéra sa týka len HBO Max a ten, bohužiaľ, zatiaľ operuje len na americkom trhu. Avšak z českej základne HBO prišlo vyjadrenie, že je naplánované spustenie HBO Max aj pre Európu a teda aj pre československý trh, a toto spustenie by malo nastať niekedy v druhej polovici roka 2021.

Zmení tento krok Warner Bros. celý filmový priemysel a formu premiér? To ukáže len čas. Premiéry zároveň v kine a streamovacej službe si štúdio naplánovalo len na rok 2021. Ďalší rok zatiaľ vyzerá tak, že sa opäť vrátia ku klasickej forme premiér. To sa však do niekoľkých mesiacov môže zmeniť…