AUTO

Elektrický Hummer EV zverejnil svoje ceny, sú prekvapivo nízke

Zmŕtvychvstanie značky Hummer prichádza v ideálnom čase: v čase, keď autopriemysel prechádza azda najzásadnejšími zmenami v celej svojej histórii kvôli elektrickému pohonu.
Vydané 1. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Aj vás zaujalo, že značka Jeep začala vyrábať a predávať elektrifikované verzie svojich populárnych modelov? Napríklad Jeep Compass alebo Renegade kúpite aj v konfigurácii 4×e, čo znamená, že zadná náprava je poháňaná elektrickým motorom, ktorý automobilu zabezpečuje inteligentný pohon všetkých štyroch kolies. Jedná sa však o plug-in hybridy schopné prejsť na čisto elektrický pohon iba do 50 kilometrov.

Dá sa zájsť ešte ďalej a ponúknuť skutočne terénne vozidlá s výlučne elektrickým pohonom? Áno, dá. Robí to americký General Motors so značkou Hummer, ktorá bola doteraz synonymom pre automobilovú vulgárnosť, totálnu ekonomickú nezmyselnosť a škodlivosť pre životné prostredie. Teraz by to však mohlo byť celkom inak, znovuzrodenie značky Hummer prichádza v podobe modelu s jednoduchým názvom EV.

A nejedná sa už o nejakú divokú štúdiu, ale reálny model s označením modelového roku 2022. Jeho predaj v Európe bude značne komplikovanejší, ale nie je vylúčený. Teraz poznáme ceny pre Spojené štáty americké, ktoré nie sú vôbec tak vysoké, ako sme pôvodne očakávali.

Nový Hummer viditeľne nadväzuje na svojho predchodcu, všetky jeho kľúčové dizajnové prvky ale interpretuje pre novú dobu.

Jednotlivé konfigurácie budú niesť názvy EV2, EV2x, EV3x a začiatok predaja Hummer ohlasuje edíciou Edition 1.

Cena za Edition 1 bude ešte vyššia, a to 112 595 USD, ale ostatné verzie budú nacenené vskutku veľkoryso:

  • EV2 od 79 995 USD, 
  • EV2x od 89 995 USD,
  • EV3x od 99 995 USD.

Najlacnejšia verzia bude v predaji až v rokoch 2023-2024 a po pick-upe sa do predaja dostane aj karosársky variant SUV.

Najdrahšia uvádzacia verzia Edition 1 tradične ponúkne špičkovú technologickú výbavu a punc exkluzivity. Táto konfigurácia bude disponovať pohonom všetkých kolies s max. výkonom až 1000 koní, adaptívnym vzduchovým pružením, čiastočne autonómnym jazdným režimom Super Cruise, 13,4-palcovým infotainmentom či akceleráciou z nuly na 100 km/h len za tri sekundy.

Ak sa vám to zdá byť priveľa, vedzte, že Hummer už dnes avizuje aj iný, priam neuveriteľný technický údaj: maximálny krútiaci moment má dosahovať až 15 591 Nm. To je asi tak 30-násobok toho, čím disponujú lepšie moderné naftové pick-upy a jedná sa o údaj dosiahnutý zohľadnením prevodových stupňov  – samotné pohonné ústrojenstvo má reálne dosahovať krútiaci moment na úrovni okolo 1 490 Nm. Je to stále enormne veľa, ale bližšie k realite.

Elektrický Hummer by mal byť schopný prejsť na jednu plne nabitú batériu až 563 kilometrov a umožní nabíjanie rýchlosťou do 350 kW. Elektrická sieť pracuje s napätím 800 voltov.

Takže už len čakať na to, kedy General Motors skutočne tieto nové vozidlá dodá platiacim zákazníkom a či bude nový Hummer vedieť konkurovať Tesle Cybertrucku…

 

Pokračujte na ďalší príspevok »