MDMA

História drog v psychológií, ako pomáhali a na čo sa používali

Pôvodné spoločenstvá a národy na západnej pologuli už tisíce rokov používajú rastliny obsahujúce halucinogénne látky. Posvätné huby v Mexiku nazývali Aztékovia „Božie mäso“. V priebehu 19. storočia praktikovali Apači na juhozápade USA peyotový obrad, ktorý prijali mnohé rôzne kmene. Psychedelické drogy majú neobvyklú schopnosť vyvolať najmenej jeden druh mysticko-náboženského zážitku a pozitívna zmena náboženského cítenia… Prečítať celé
Vydané 11. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Psychedelické drogy majú neobvyklú schopnosť vyvolať najmenej jeden druh mysticko-náboženského zážitku a pozitívna zmena náboženského cítenia je bežným zistením v štúdiách o používaní týchto drog. Ich zástancovia tvrdia, že drogy zvyšujú aj osobnú bezpečnosť, a že zo sebadôvery môže prameniť dôvera voči ostatným.

Americký filozof a psychológ William James na začiatku 20. storočia poznamenal, že „naše normálne bdelé vedomie, racionálne vedomie, ako ho nazývame, je iba jedným špeciálnym typom vedomia z mnohých. Podľa rôznych výskumov existujú potenciálne úplne odlišné formy vedomia.“

Niektorí ľudia úmyselne hľadajú tieto iné formy vedomia pomocou drog a vďaka tomu vedia svoje obzory a vnímanie rozširovať.

Ilustračná fotografia (MDMA)

MDMA

Metyléndioxymetamfetamín (MDMA) je známy aj ako „extáza“ kvôli extatickým pocitom, ktoré vyvoláva u užívateľov. Aj keď mnohí odmietajú drogu ako nebezpečnú látku, niektorí vedci tvrdia, že môže mať pozitívne terapeutické využitie, pričom pri správnom dohľade je riziko poškodenia minimálne.

História extázy začína v roku 1912, keď ju chemici v spoločnosti Merck Pharmaceuticals omylom objavili, pri pokuse vyvinúť vazokonstriktor na zastavenie krvácania. Po tomto prvom popise chemického vzorca v roku 1912 boli v spoločnosti Merck v roku 1927 vykonané niektoré farmakologické testy, aj keď detaily týchto experimentov je bohužiaľ ťažké vystopovať. Psychologické účinky MDMA na ľudí boli vedecky skúmané až koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia1.

Na začiatku 70. rokov minulého storočia začala malá skupina terapeutov a výskumníkov skúmať potenciál MDMA a jeho terapeutické využitie. MDMA podporovala prežívanie emócií znížením reakcie strachu na vnímané emocionálne hrozby. Pri použití za kontrolovaných terapeutických podmienok neexistovali žiadne priame, pozorovateľné a škodlivé fyzické účinky. Napríklad terapia asistovaná MDMA pomohla osobám, ktoré prežili traumu, ponoriť sa do koreňa svojich problémových spomienok; zažili liečivú katarziu a následne fungovali efektívnejšie a šťastnejšie.

Ilustračná fotografia (psychoterapia)

Americký chemik Alexander Shulgin bol prvým, kto zdokumentoval štúdie o psychoaktívnych vlastnostiach MDMA. Spolu s doktorom Davidom Nicholsonom vykonal štúdiu o účinkoch MDMA s výsledkami publikovanými v The Pharmacology of Hallucinogens v roku 1978. Shulgin cítil, že droga môže byť cenná pri terapii, a v roku 1977 sa o ňu podelil so svojim priateľom psychoterapeutom Leom Zeffom. Zeff bol svojou skúsenosťou ohromený a predstavil ju aj ďalším terapeutom, ktorí ju rozšírili.

Shulginovo a Zeffovo nadšenie pre MDMA ako terapeutického nástroja inšpirovalo k širšiemu používaniu drogy v psychoterapii od 70. rokov minulého storočia. Do osemdesiatych rokov minulého storočia viac ako 1 000 terapeutov používalo drogu ako terapeutickú pomôcku.

Od chvíle, kedy bola „znovuobjavená“, až kým sa jej používanie nestalo nezákonným, bolo podaných odhadom 500 000 dávok.

Terapeuti bojovali proti obmedzeniu MDMA, pretože ho považovali za terapeutický nástroj a nechceli, aby mal rovnaký osud ako LSD, ktoré federálna vláda v USA zakázala v roku 1967.

MDMA získala vysokú popularitu v osemdesiatych rokoch minulého storočia ako rekreačná droga.

Toto zvýšené používanie padlo do oka Agentúre pre presadzovanie drog (DEA), ktorá v roku 1984 zverejnila oznámenie, že má v úmysle vyhlásiť MDMA za liek zaradený do zoznamu zakázaných látok. V dôsledku toho skupina psychoterapeutov, lekárov, právnikov a vedcov požiadala o vypočutie a proces.

Vedci zistili, že MDMA pomohla jednotlivcom v terapii lepšie vyjadriť svoje pocity, získať stratené traumatické spomienky a zmierniť emocionálne symptómy spôsobené týmito spomienkami. Účastníci konferencie uprednostnili, aby sa MDMA stal používaným medicínskym prostriedkom, pretože výskum ukázal, že má výborný terapeutický potenciál, a potenciál na zneužívanie iba nízky. Tiež poukázali na to, že od začiatku jeho používania v 70. rokoch minulého storočia neboli hlásené žiadne úmrtia súvisiace s MDMA.

Napriek úsiliu psychologickej komunity považovala DEA zneužívanie MDMA za celonárodný problém a v roku 1985 oznámila núdzový zákaz a tvrdila, že nemá žiadnu známu lekársku hodnotu.

Ilustračná fotografia (predávanie MDMA na párty)

Aj keď existujú určite sľubné náznaky medicínskych možností použitia MDMA, pri testovaní na ľuďoch zostáva táto otázka stále problematická. Vedci sa rozchádzajú v názore na bezpečnosť MDMA. Kým vedci neposkytnú dôkazy o zmene klasifikácie, budúci lekársky výskum bude prichádzať pomaly.

Pri užívaní akejkoľvek nezákonnej drogy na rekreačné použitie existujú určité vážne zdravotné riziká. MDMA, ktorá sa dnes predáva na ulici, je zvyčajne záhadná chemická látka, ktorá často vôbec neobsahuje MDMA. Zabavené drogy za posledné dva roky ukázali, že iba 13 percent obsahuje dokonca iba malé množstvo MDMA. Riziko z neznámych kombinácií drog nestojí za nebezpečenstvo a možné následky.

To znamená, že existujú dôkazy o tom, že drogy ako MDMA môžu mať významné psychoterapeutické využitie, ak sú podávané v kontrolovaných lekárskych zariadeniach. Tieto lieky by mali byť študované z hľadiska možných terapeutických účinkov.