Knižný bestseller

Matthew McConaughey napísal netypickú memoárovú knihu

Životom na zelenú (Greenlights) Označená ako jedna z najlepších kníh roka podľa The Guardian Originálna anglická verzia knihy vyšla vo vydavateľstve Crown v New Yorku v roku 2020. Aj keď si možno mnohí myslia, že v knihe nájdu iba autobiografiu a životné udalosti Matthewa McConaugheyho, opak je pravdou. Vo svojej memoárovej knihe sa  nesnaží čitateľom dávať… Prečítať celé
Vydané 12. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Životom na zelenú (Greenlights)

Označená ako jedna z najlepších kníh roka podľa The Guardian

Originálna anglická verzia knihy vyšla vo vydavateľstve Crown v New Yorku v roku 2020. Aj keď si možno mnohí myslia, že v knihe nájdu iba autobiografiu a životné udalosti Matthewa McConaugheyho, opak je pravdou. Vo svojej memoárovej knihe sa  nesnaží čitateľom dávať rady ani sa netransformuje do úlohy kazateľa. Okrem svojich zážitkov a dôležitých míľnikov sa chce podeliť o svoju filozofiu a subjektívny pohľad na realitu. Vysvetľuje koncept „zelených svetiel“ a ponúka návod ako ich zachytiť v živote čo najviac. Pretože aj „všetky oranžové a červené sa nakoniec zmenia na zelenú“. Svoju knihu prístupov pomenoval ako ľúbostný list životu.

Najpredávanejšie memoáre podľa New York Times

Kniha plná výziev, drzých citátov, prísloví, zakázaných múdrostí a postrehov ako žiť život s väčším uspokojením.

Matthew McConaughey si písal svoje denníky od 15 rokov, to znamená, že viac ako 30 rokov zaznamenával všetky úspechy, prehry, radosti a smútky. Jeho dobrodružstvá ho zaviedli z Texasu do Austrálie, z Mali do Peru, až napokon do osudného Hollywoodu. Všetky udalosti si poctivo zapísal a vytvoril tak autentický nekonvenčný denník. Podelil sa o výzvy, ktoré človeka nabádajú ísť viac do hĺbky – pamätať si, premýšľať, vyjsť von, riskovať a snívať vo veľkom („dream big“).

Príbeh je napísaný  (prerozprávaný v podobe audioknihy dlhej šesť hodín a 42 minút) svojským a výstredným spôsobom. Autor priznáva, že k projektu pristúpil horlivo, ale aj opatrne. Chcel využiť status známej osobnosti ako príležitosť rozpovedať svoj príbeh bez ospravedlňujúcich formuliek a čo najväčšiemu počtu ľudí.

„Objavte memoáre, ktoré vám zmenia život a ktoré prostredníctvom oscarového herca inšpirovali milióny čitateľov k neomylnej úprimnosti, nekonvenčnej múdrosti a ukázali im ťažko nadobudnuté lekcie vyvrcholené veľkým uspokojením“.  #1 New York Times bestseller

„Nemalo by vás prekvapiť, že kniha je dobrá, ale prekvapí vás aká je dobrá. Múdre a zábavné, inšpirujúce memoáre či návod od jedného zo zakázaných filozofov a umelcov našej doby“. Ryan Holiday, autor The Daily Stoic

Matthew McConaughey napísal knihu Životom na zelenú

Osobná fotografia Matthewa McConaugheyho z memoárovej knihy Životom na zelenú (Greenlights)

Málo nostalgický, prekvapivo ľudský

Zápisky sú zoradené chronologicky – od jeho detstva a búrlivej texaskej výchovy až po hviezdnu kariéru v dielach ako Magic Mike, True Detective či Dallas Buyers Club (Klub poslednej nádeje).

O svojej rodine píše miestami násilným, no zároveň láskavým spôsobom. Toto protichodné tvrdenie symbolizuje to, že aj keď jeho výchova bola prísna, nikdy nie zlá alebo nespravodlivá. „Možno sme sa vždy nemali radi, no nikdy sme sa neprestali ľúbiť.“

McConaughey rozsiahlo píše o svojom dospievaní a konfliktoch, s ktorými sa počas tohto obdobia stretol. Jedna celá kapitola je venovaná jeho roku v Austrálii, kam sa rozhodol odcestovať na výmenný stredoškolský pobyt (Rotary Exchange). Začal študovať právo, no v istom bode ho prestalo napĺňať.  Nečakane sa tak rozhodol pre filmovú školu.

Prvé stretnutie s filmom

Začiatkom 90tych rokov prišiel o otca a sám Matthew  McConaughey tvrdí, že sa s touto stratou nikdy úplne nevyrovnal. Rodina ho napokon presvedčila, aby sa  vrátil do práce. Jeho prvé filmové skúsenosti neboli nejako úspešné, až sa rozhodol sám osloviť kastingového režiséra Dona Phillipsa. Napokon sa mu podarilo získať rolu mladého Woodersona vo filme Dazed and Confused (Omámení a zmätení). Išlo o hercovu úplne prvú filmovú skúsenosť, pri ktorej sa záľuba zmenila na kariéru. O niekoľko rokov neskôr v tom čase neznámy herec presvedčil režiséra Joela Schumachera, aby práve jeho obsadil do hlavnej úlohy v jeho adaptácii filmu Čas zabíjať (A Time to Kill). Účinkovanie v tomto filme bolo preňho prelomové – vtedy si totiž prvýkrát uvedomil, že je slávny.

Matthew McConaughey napísal knihu Životom na zelenú

Fotografia z hercovho prvého filmu Omámení a zmätení (Dazed and Confused) Zdroj:sk.pinterest.com

Chce, aby sa čitatelia zamerali na posolstvo

V knihe opisuje príbehy z niektorých jeho najznámejších rolí, ale nerobí „inventúru“ svojej kariéry. Takisto nezdieľa žiadne intímne detaily osobného života, dokonca ani z obdobia, keď bol slobodný. Tvrdí, že aj keď sa tým mnohé známe osobnosti často pýšia, on cítil, že ich pridanie do príbehu „by bolo znakom zlého vkusu a správania“.

Je si vedomý, že existujú ľudia, ktorí si myslia niečo ako: „Aký má Matthew McConaughey jednoduchý život, ten si nikdy neprešiel nerovnou cestou.“ Preto sa rozhodol knihu napísať ako korekciu takéhoto vnímania, aby ukázal koľko úsilia musel vynaložiť na to, aby sa dostal tam, kde je teraz. Nech si čitatelia všimnú názov na obale knihy a zamerajú sa na základné posolstvo. Nikto nemôže uniknúť ťažkostiam, ale môže sa podeliť o lekcie“.

Zdroje: www.wbur.org , www.nytimes.com , www.amazon.com

Kniha Životom na zelenú (Greenlights)

Zdroj titulnej fotografie : sk.pinterest.com