MUSK, ČÍNA A TECHNOLÓGIE
Elon Musk sa chystá do Číny na svetovú konferenciu AI, pripravuje prekvapenie?
Čína vychádza v ústrety takmer vo všetkom nielen Muskovi. Môžeme preto očakávať, že svetová technologická prevaha Číny bude čoskoro realitou.
Elon Musk a čínska vláda sa za posledný rok stali najlepšími priateľmi. Zatiaľ čo jeho ambiciózne obchodné návrhy často zasiahli regulácie v USA, Čína ich vítala iba s otvorenou náručou. Pred siedmimi mesiacmi generálny riaditeľ spoločnosti Tesla podnikol výlet do Číny na ceremoniál otvorenia prvej zámorskej elektrárne Tesla, Gigafactory 3 v Šanghaji s rozlohou 860-tisíc štvorcových metrov. A za pár týždňov navštívi krajinu znova – tentokrát bude hovoriť o svojej rozvíjajúcej sa vízii umelej inteligencie.
Potvrdené vystúpenie na druhej výročnej svetovej konferencii umelej inteligencie, ktorá sa bude konať v Šanghaji od 29. do 31. augusta 2019, sa Musk na javisku pripojí k akademikom, inžinierom a podnikateľom z oblasti umelej inteligencie, vrátane vedúceho AI spoločnosti ByteDance (materská spoločnosť TikTok), Wanga Changhu.
Tesla CEO @elonmusk will attend (WAIC) World Artificial Intelligence Conference of 2019 in Shanghai China at August, 29~31th$TSLA #Tesla https://t.co/qwUGll3bVO pic.twitter.com/jfgv0rz3hB
— Vincent (@vincent13031925) August 3, 2019
Muskova prezentácia sa pravdepodobne zameria na rôzne iniciatívy na poli umelej inteligencie, ktoré sa vyvíjajú v jeho firmách, vrátane autopilota v Tesle či Neuralinku.
Ale čo je dôležitejšie, bude tam aj preto, aby spustil miestnu pobočku svojho podzemného hyperloopu. Musk to potvrdil prostredníctvom tweetu minulú sobotu. Musk nezdieľal ďalšie podrobnosti, ale nebude prekvapením, ak už rokuje s čínskymi regulátormi o vykopaní tunelu v jednom z hlavných čínskych miest.
Musk oceňuje progresívny postoj Pekingu pri uľahčovaní inovatívnych infraštruktúrnych projektov už roky. Vždy, keď jeho spoločnosť narazila na regulačný problém v USA, preniesol projekt do Číny, ktorá mu vyhovela
„Pokrok Číny v oblasti vyspelej infraštruktúry je viac ako stokrát rýchlejší než v USA,“ uviedol vo februári 2018, keď citoval novinový článok o čínskych pracovníkoch, ktorí vystavajú železničnú stanicu za deväť hodín.
China’s progress in advanced infrastructure is more than 100 times faster than the US https://t.co/fcqGIK78RY
— Elon Musk (@elonmusk) February 27, 2018
O niekoľko mesiacov neskôr podnikol Musk trojdňový výlet do Číny, počas ktorého sa stretol s čínskym viceprezidentom Wangom Qishanom v Pekingu a uzavrel dohodu o stavbe Tesla Gigafactory v Šanghaji. „Svet nikdy nevidel ľudskú energiu a vitalitu v takom rozsahu,“ uviedol Musk počas svojej návštevy na adresu Číny.
Medzitým americké regulačné orgány spôsobovali Muskovi ďalšie problémy. Pri zakladaní The Boring Company v roku 2016 bolo jeho cieľom vykopať tunely na veľké vzdialenosti medzi významnými mestami, ktoré by mohli skrátiť tradičný čas cestovania o hodiny. Prvé plány zahŕňali systém verejnej dopravy v Chicagu a tunel smerujúci z New Yorku do Washingtonu, DC. Ale žiadny z týchto plánov sa ešte nenaplnil. Namiesto toho spoločnosť The Boring Company počas troch rokov svojej existencie vybudovala iba dva malé projekty: skúšobný tunel blízko svojho ústredia v kalifornskom Hawthorne a nedávno podpísaný míľový projekt v Las Vegas.
Minulý týždeň The Boring Company získala prvé externé financovanie – hotovostnú investíciu v hodnote 120 miliónov dolárov od konzorcia investorov rizikového kapitálu. Spoločnosť má teraz hodnotu 920 miliónov dolárov a kto vie, či ich preinvestuje práve doma v USA alebo sa radšej vydá do ústretovej Číny…