Elon Musk a Neuralink

Dokáže počítač v mozgu od Elona Muska naozaj zlepšiť svet?

Mikropočítač na hlave človeka bude pripojený na cloud a údajne umožní čosi nevídané.

Aj keď si myslíme, že súčasné technológie vieme ich ovládať dokonale intuitívne, stále existuje obrovský priestor na inovácie. Budúcnosť ovládania inteligentných zariadení spočíva v ovládaní prostredníctvom mysle – teda bez účasti rúk, hlasu, tváre či dokonca očí.

Takouto blízkou budúcnosťou sa zaoberá spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí Elon Musk, zakladateľ elektrickej automobilky Tesla a vesmírnej spoločnosti SpaceX.

Zdá sa, že pôsobnosť tohto človeka prekonáva akékoľvek hranice ľudskej fantázie, v skutočnosti ale napĺňa predstavy našich predkov, ktorí mohli o elektrických autách, ekonomicky zmysluplnom vesmírnom výskume či ovládaní techniky mysľou iba snívať.

Spoločnosť Neuralink pred niekoľkými dňami zverejnila výsledky svojej niekoľkoročnej snahy. Pracuje na zariadení, ktoré umožní komunikáciu medzi človekom a počítačom na hlbšej úrovni. Nebude sa však jednať o mikropočítač v mozgu, ako sa často uvádza (a my to máme v nadpise tiež), v skutočnosti pôjde o niečo oveľa komplikovanejšie.

Čítajte náš článok ďalej.

Aktuálna generácia mikrosenzora N1 od spoločnosti Neuralink

Základným predpokladom funkčnosti nového zariadenia je neinvazívna operácia vykonaná špeciálnym robotom, počas ktorej sa do mozgu konkrétneho človeka cez 2- až 8-milimetrové otvory zavedie niekoľko flexibilných vlákien s hrúbkou neurónu (to tvrdí Musk tu), teda 4 až 6 μm. Tie sú senzormi mozgovej aktivity a spájajú sa v jednom mikroprocesore, ktorý je umiestnený na uchom. Na toto miesto sa následne priloží akýsi mikropočítač, malé zariadenie pripomínajúce načúvací prístroj, ktoré bude vedieť s prijatými údajmi z vlákien pracovať.

Základnou funkčnosťou takéhoto hardvéru je možnosť ovládať elektronické zaradenia mysľou. Nejedná sa o nič revolučné (prvý bol Matthew Nagle v roku 2006, technológia BrainGate), takéto zariadenia poznáme aj dnes, ale nedočkali sa masovej popularizácie. Podstatou je teda napríklad zadávanie pokynov na písanie textu do editora textov v počítači, pohyb kurzorom myši na obrazovke a podobne. Teda sú to funkcie, ktoré nachádzajú uplatnenie predovšetkým u ľudí so zdravotným hendikepom, ktorý im v používaní počítača bráni. Zatiaľ, čo systém od BrainGate pracoval so 128 elektródovými kanálmi, Neuralink ich dnes realizuje až 3 072. Súčasný operačný robot dokáže dopraviť 6 zväzkov elektród (192 vlákien) v priebehu jednej minúty.

Realita je však môže byť odlišná od toho, čo Neuralink prezentuje ako odvážne vízie blízkej budúcnosti. The Verge uvádza, že prví „pacienti“ nebudú môcť využívať vyššie avizovanú neinvazívnu metódu. Okrem toho v súčasnosti Neuralink stále technológiu testuje na potkanoch a namiesto bezdrôtového spojenia sa používa káblové cez konektor USB-C.

Takto vyzerá celý mikropočítač od Neuralinku dnes. Zatiaľ nemá bezdrôtové pripojenie, prenos sa uskutočňuje cez konektor USB-C.

Prepojením mozgu s počítačom k lepšiemu svetu?

Musk je v súvislosti s riešeniam od Neuralinku optimistický. Tvrdí, že prepojenie počítača s ľudským mozgom je cesta, ako spraviť umelú inteligenciu užitočnejšou. Budúcnosť ľudstva vidí práve v spojení s počítačmi a umelou inteligenciou, ktorá by takto mohla pomôcť ľuďom napríklad aj k vyššej inteligencii:

Predstavte si, že by ste niečo potrebovali zistiť a namiesto vyťukávania otázky do dotykovej obrazovky mobilu by ste už samotným myslením na tento dopyt zadali počítaču pokyn, aby našiel odpoveď a ten by vám ju vhodným spôsobom odkomunikoval. Ako by toto prebehlo ešte nevieme, možno by sa jednalo o akýsi vnútorný hlas alebo by odpovede prichádzali priamo v podobe vlastných myšlienok?

Môže z produktov Neuralinku vzniknúť lepší svet? Svet, v ktorom budú hendikepovaní viesť plnohodnotné životy, budeme neustále pripojení k internetu, vedomosti všetkých predkov budú k dispozícii okamžite pre všetkých bez rozdielu pohlavia, veku, národnosti, miesta narodenia či žitia?

Poďme ďalej. Predstavme si svet, v ktorom sa táto technológia dramaticky vylepší a ponúkne nám možnosť komunikácie medzi sebou aj bez mobilu a hlasu.

Prenos myšlienok cez cloud? Môže byť!
Živý prenos „nášho zraku“, kedy budú kamerou naše oči? Trúfalé, ale prečo nie?
Riešenie sporov s využitím umelej inteligencie, ktorá dokonale pozná všetky zákony sveta a vie rozlúsknuť každý právny problém aj bez sudcu a právnikov? Veľmi reálne už dnes.
Zdieľanie dôležitých informácií pre celé obyvateľstvo naraz, napríklad pri hroziacich prírodných katastrofách? Úžasné.
Celou civilizáciou zdieľané vedomosti, znalosti, skúsenosti, spomienky a plány? Aj to reálne, ak budú technológie napredovať a nezastavia sa pri prvých významných neúspechoch.

Obavy sú na mieste

Do úvahy, samozrejme, vstupujú aj obavy. Bude táto technologická inovácia znamenať nekonečné možnosti sledovania ľudí, ich myšlienok, pocitov a názorov?

Nebudú sa získané dáta používať na reklamné účely? Alebo nebude za mňa umelá inteligencia vytvárať neželané staronové kontakty, keď si občas spomeniem napríklad na expartnera? Ako sa vôbec podarí tvorcom technológie uchopiť a dodržať koncept zachovania súkromia?


Aj keď nám tieto nové správy zo sveta technologického pokroku občas znejú ako akási sférická hudba budúcnosti, nemôžeme ignorovať fakt, že sme už prekročili prah toho, čo ešte naši otcovia považovali za divoké sci-fi. Od 1. januára 1983, čo je dátum považovaný za zrod internetu, sa toho zmenilo neuveriteľne veľa a nie je trúfalosť tvrdiť, že ešte ani dnes si nevieme predstaviť všetko to, čo nás v nasledujúcich rokoch čaká.

Isté je nasledovné: roboty, roboti, umelá inteligencia, ľudskí kyborgovia, technológiami vykompenzové zdravotné hendikepy, kryptomeny, ekológia, „bezdrôtovosť“, mobilita a vesmírny výskum – to budú hlavné piliere ďalšieho pokroku.

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


NEPREHLIADNITE

Globálne ekonomické dopady nového koronavírusu z Číny môžu byť bezprecedentné!

Na šíriaci sa koronavírus doplácajú nielen ľudia, ale aj automobilky, značky s luxusným tovarom i samotná čínska vláda.

27. januára 2020

DC vs Marvel 2020

Komiksy, ktoré sa dostanú na plátna kín v roku 2020

Si fanúšik komiksov a nevieš čo ťa tento rok čaká v kinách? čítaj ďalej a dozvieš sa.

27. januára 2020

Film

Žánrovo pestrý Jojo Králiček vás rozosmeje a aj rozplače (Recenzia)

Jeden z kandidátov na Oskara sa konečne začal premietať aj v našich kinách. Oplatí sa ho vidieť?

25. januára 2020

10 vecí, ktoré by ste v Indonézii nemali vynechať, aby ste zažili jej pravú chuť

Aj napriek veľkej diaľke si Indonézia podmanila Slovákov, a to najmä vďaka svojej okúzľujúcej prírode, exotickým ostrovom, pestrej kultúre či veľmi chutnému jedlu. Tu je zopár tipov, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej cesty touto exotickou krajinou.

25. januára 2020

Autorský komentár

Je v poriadku, keď bohatí neprispievajú na charitu?

Všeobecná mienka je, že bohatí by mali venovať na charitu viac ako stredná vrstva. Nemusí to byť ale správny názor.

24. januára 2020

Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020