Elon Musk a Neuralink

Dokáže počítač v mozgu od Elona Muska naozaj zlepšiť svet?

Mikropočítač na hlave človeka bude pripojený na cloud a údajne umožní čosi nevídané.

Aj keď si myslíme, že súčasné technológie vieme ich ovládať dokonale intuitívne, stále existuje obrovský priestor na inovácie. Budúcnosť ovládania inteligentných zariadení spočíva v ovládaní prostredníctvom mysle – teda bez účasti rúk, hlasu, tváre či dokonca očí.

Takouto blízkou budúcnosťou sa zaoberá spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí Elon Musk, zakladateľ elektrickej automobilky Tesla a vesmírnej spoločnosti SpaceX.

Zdá sa, že pôsobnosť tohto človeka prekonáva akékoľvek hranice ľudskej fantázie, v skutočnosti ale napĺňa predstavy našich predkov, ktorí mohli o elektrických autách, ekonomicky zmysluplnom vesmírnom výskume či ovládaní techniky mysľou iba snívať.

Spoločnosť Neuralink pred niekoľkými dňami zverejnila výsledky svojej niekoľkoročnej snahy. Pracuje na zariadení, ktoré umožní komunikáciu medzi človekom a počítačom na hlbšej úrovni. Nebude sa však jednať o mikropočítač v mozgu, ako sa často uvádza (a my to máme v nadpise tiež), v skutočnosti pôjde o niečo oveľa komplikovanejšie.

Čítajte náš článok ďalej.

Aktuálna generácia mikrosenzora N1 od spoločnosti Neuralink

Základným predpokladom funkčnosti nového zariadenia je neinvazívna operácia vykonaná špeciálnym robotom, počas ktorej sa do mozgu konkrétneho človeka cez 2- až 8-milimetrové otvory zavedie niekoľko flexibilných vlákien s hrúbkou neurónu (to tvrdí Musk tu), teda 4 až 6 μm. Tie sú senzormi mozgovej aktivity a spájajú sa v jednom mikroprocesore, ktorý je umiestnený na uchom. Na toto miesto sa následne priloží akýsi mikropočítač, malé zariadenie pripomínajúce načúvací prístroj, ktoré bude vedieť s prijatými údajmi z vlákien pracovať.

Základnou funkčnosťou takéhoto hardvéru je možnosť ovládať elektronické zaradenia mysľou. Nejedná sa o nič revolučné (prvý bol Matthew Nagle v roku 2006, technológia BrainGate), takéto zariadenia poznáme aj dnes, ale nedočkali sa masovej popularizácie. Podstatou je teda napríklad zadávanie pokynov na písanie textu do editora textov v počítači, pohyb kurzorom myši na obrazovke a podobne. Teda sú to funkcie, ktoré nachádzajú uplatnenie predovšetkým u ľudí so zdravotným hendikepom, ktorý im v používaní počítača bráni. Zatiaľ, čo systém od BrainGate pracoval so 128 elektródovými kanálmi, Neuralink ich dnes realizuje až 3 072. Súčasný operačný robot dokáže dopraviť 6 zväzkov elektród (192 vlákien) v priebehu jednej minúty.

Realita je však môže byť odlišná od toho, čo Neuralink prezentuje ako odvážne vízie blízkej budúcnosti. The Verge uvádza, že prví „pacienti“ nebudú môcť využívať vyššie avizovanú neinvazívnu metódu. Okrem toho v súčasnosti Neuralink stále technológiu testuje na potkanoch a namiesto bezdrôtového spojenia sa používa káblové cez konektor USB-C.

Takto vyzerá celý mikropočítač od Neuralinku dnes. Zatiaľ nemá bezdrôtové pripojenie, prenos sa uskutočňuje cez konektor USB-C.

Prepojením mozgu s počítačom k lepšiemu svetu?

Musk je v súvislosti s riešeniam od Neuralinku optimistický. Tvrdí, že prepojenie počítača s ľudským mozgom je cesta, ako spraviť umelú inteligenciu užitočnejšou. Budúcnosť ľudstva vidí práve v spojení s počítačmi a umelou inteligenciou, ktorá by takto mohla pomôcť ľuďom napríklad aj k vyššej inteligencii:

Predstavte si, že by ste niečo potrebovali zistiť a namiesto vyťukávania otázky do dotykovej obrazovky mobilu by ste už samotným myslením na tento dopyt zadali počítaču pokyn, aby našiel odpoveď a ten by vám ju vhodným spôsobom odkomunikoval. Ako by toto prebehlo ešte nevieme, možno by sa jednalo o akýsi vnútorný hlas alebo by odpovede prichádzali priamo v podobe vlastných myšlienok?

Môže z produktov Neuralinku vzniknúť lepší svet? Svet, v ktorom budú hendikepovaní viesť plnohodnotné životy, budeme neustále pripojení k internetu, vedomosti všetkých predkov budú k dispozícii okamžite pre všetkých bez rozdielu pohlavia, veku, národnosti, miesta narodenia či žitia?

Poďme ďalej. Predstavme si svet, v ktorom sa táto technológia dramaticky vylepší a ponúkne nám možnosť komunikácie medzi sebou aj bez mobilu a hlasu.

Prenos myšlienok cez cloud? Môže byť!
Živý prenos „nášho zraku“, kedy budú kamerou naše oči? Trúfalé, ale prečo nie?
Riešenie sporov s využitím umelej inteligencie, ktorá dokonale pozná všetky zákony sveta a vie rozlúsknuť každý právny problém aj bez sudcu a právnikov? Veľmi reálne už dnes.
Zdieľanie dôležitých informácií pre celé obyvateľstvo naraz, napríklad pri hroziacich prírodných katastrofách? Úžasné.
Celou civilizáciou zdieľané vedomosti, znalosti, skúsenosti, spomienky a plány? Aj to reálne, ak budú technológie napredovať a nezastavia sa pri prvých významných neúspechoch.

Obavy sú na mieste

Do úvahy, samozrejme, vstupujú aj obavy. Bude táto technologická inovácia znamenať nekonečné možnosti sledovania ľudí, ich myšlienok, pocitov a názorov?

Nebudú sa získané dáta používať na reklamné účely? Alebo nebude za mňa umelá inteligencia vytvárať neželané staronové kontakty, keď si občas spomeniem napríklad na expartnera? Ako sa vôbec podarí tvorcom technológie uchopiť a dodržať koncept zachovania súkromia?


Aj keď nám tieto nové správy zo sveta technologického pokroku občas znejú ako akási sférická hudba budúcnosti, nemôžeme ignorovať fakt, že sme už prekročili prah toho, čo ešte naši otcovia považovali za divoké sci-fi. Od 1. januára 1983, čo je dátum považovaný za zrod internetu, sa toho zmenilo neuveriteľne veľa a nie je trúfalosť tvrdiť, že ešte ani dnes si nevieme predstaviť všetko to, čo nás v nasledujúcich rokoch čaká.

Isté je nasledovné: roboty, roboti, umelá inteligencia, ľudskí kyborgovia, technológiami vykompenzové zdravotné hendikepy, kryptomeny, ekológia, „bezdrôtovosť“, mobilita a vesmírny výskum – to budú hlavné piliere ďalšieho pokroku.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019