Svetový precedens
Zvieratá s ľudskými orgánmi. Japonsko sa pustilo do kontroverznej inovácie
Kde sú hranice morálky a etiky, keď sa jedná o záchranu ľudských životov?
„Japonsko povolilo ľudsko-zvieracie embryonálne experimenty, chcú vypestovať ľudské orgány,“ objavilo sa na titulnej stránke významného spravodajského servera. Reagoval tým na dianie v Japonsku, ktoré sa momentálne dočkalo pomerne významného mediálneho pokrytia.
Veľkolepé titulky správ znejú všelijako, podstatné je ale vedieť, že zámerom Japoncov je vytvoriť priestor pre embryonálny vývoj zvierat s ľudskými orgánmi, ktoré by mohli byť použité pri liečbe ľudí. Jedná sa o svetový precedens, ktorý rúca doterajšie etické zásady vedeckej obce.
Držiteľom špeciálneho povolenia od japonskej vlády je biológ Hiromicu Nakauči a experimenty majú prebiehať na potkanoch a myšiach. Vytvorenie akéhosi spojenia myši a človeka je nemysliteľné a nepripúšťa to ani povolenie japonskej vlády. Takto „vytvorené zvieratá“ budú veľmi špecifické a ich telá nebudú schopné vyvíjať pankreas. Toto je údajne mimoriadne dôležité, pretože toto opatrenie umožní cielený vývoj pankreasu z ľudských buniek.
Po dvoch rokoch vývoja sa eventuálne pristúpi k experimentom s prasaťami.
„Snažíme sa zabezpečiť, aby ľudské bunky prispievali iba k vytváraniu určitých orgánov,“ vysvetľuje Nakauči pre časopis Stanford Medicine Out There. Zároveň dodáva, že akonáhle zistí, že dodané kmeňové bunky ovplyvňujú mozog potkana alebo akéhokoľvek iného testovaného zvieraťa, experiment preruší. Kmeňové bunky totiž majú schopnosť premieňať sa na akékoľvek iné bunky potrebné napríklad k regenerácii organizmu. Podľa Nakaučiho je to však veľmi nepravdepodobné.
Experiment sa teda v skratke snaží o vypestovanie ľudských orgánov v zvieratách, aby bolo možné tieto orgány transplantovať chorým a zraneným ľuďom.