Únava, bolesti svalov a vypadávanie vlasov sú často prejavy nedostatku ľahko dostupného vitamínu

Cítite sa unavení, slabí alebo bývate často chorí? Pociťujete bolesť svalov, chrbta a neviete si dať rady s vypadávaním vlasov? Alebo trpíte depresiou či úzkosťou? Možno aj vášmu telu chýba vitamín D, ktorý je známy ako slnečný vitamín. Deficit vitamínu D je celosvetovo jedným z najbežnejších výživových problémov. Výskumníci odhadujú, že miliarda ľudí na celom svete trpí nedostatkom tohto… Prečítať celé
Vydané 18. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Deficit vitamínu D je celosvetovo jedným z najbežnejších výživových problémov. Výskumníci odhadujú, že miliarda ľudí na celom svete trpí nedostatkom tohto vitamínu. Prečo? Väčšina potravín je na vitamín D chudobná a preto nám počas zimy alebo sychravých dní chýba viac než inokedy.

Vitamín D vzniká z cholesterolu vtedy, keď je pokožka vystavená slnečným lúčom. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Najmä na začiatku pandémie vedci vyzdvihovali jeho pozitívny účinok na imunitu. Avšak, majte na pamäti, že užívanie vitamínu D v akejkoľvek dávke nezabráni nakazeniu sa koronavírusom. Déčko zohráva dôležitú úlohu aj pri iných životne dôležitých funkciách.

Podľa webového portálu healthline.com zabraňuje vzniku rakoviny, depresie, úbytku kostnej hmoty, cukrovky druhého typu, ochoreniu srdca, či roztrúsenej skleróze. Endokrinná spoločnosť odporúča dospelému človeku prijať 400 až 1 000 medzinárodných jednotiek vitamínu D denne.

Ako zistím, že mi chýba Déčko?

Podľa webového portálu healthline.com si nedostatok vitamínu D nemusíme všimnúť hneď, príznaky sa často objavujú až po niekoľkých mesiacoch či rokoch a niekedy sa neobjavia vôbec. Avšak, niektoré prejavy môžu napovedať, že vášmu telu chýba práve tento vitamín.

1. Bývate často chorí

Jednou z najdôležitejších úloh vitamínu D je podpora imunitného systému, ktorý odvracia vírusy a baktérie a zároveň takto udržiava telo zdravé. Niekoľko pozorovacích  štúdií našlo súvislosť medzi nedostatkom tohto vitamínu a infekciami dýchacích ciest, ako je prechladnutie, bronchitída a zápal pľúc.

1. Ste unavení a neviete prečo

Niekedy sme unavení z dlhého dňa, inokedy z prebdenej noci. Často zabúdame, že za našou únavou sa môže skrývať aj deficit Déčka. Pozorovacia štúdia na zdravotných sestrách ukázala, že nízka hladina vitamínu D v krvi súvisela s únavou. Až 89 percent účastníkov trpelo nedostatkom tohto vitamínu.

1. Bolia vás kosti a kríže

Bolesti kostí a krížov môžu byť takisto jeden príznakov nedostatočnej hladiny vitamínu D v krvi. Déčko pomáha udržiavať zdravie kostí tým, že zlepšuje vstrebávanie vápnika v tele. Prehľad 81 štúdií potvrdil, že ľudia s artritídou, bolesťou svalov a chronickou rozšírenou bolesťou mali nižšie hladiny vitamínu D ako ľudia bez týchto ochorení.

Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

1. Trpíte depresiou, úzkosťou alebo nezdravým priberaním

Nedostatok vitamínu D môže mať dopad aj na vašu psychiku a zapríčiňuje aj nezdravé priberanie na váhe, ktoré vedie k obezite. Napríklad štúdia na dospelých zistila, že existuje súvislosť medzi hladinou vitamínu D, brušným tukom a zvýšenou hmotnosťou, hoci tieto účinky boli výraznejšie u mužov.

Okrem toho môže viesť k úzkostným poruchám a depresii. Iná štúdia na tehotných ženách došla k záverom, že primerané hladiny vitamínu D môžu pomôcť znížiť symptómy úzkosti, zlepšiť kvalitu spánku a dokonca pomôcť predchádzať popôrodnej depresii. Napriek tomu je potrebný ďalší výskum.

1. Pomalšie sa vám hoja rany

Pomalé hojenie rán po operácii alebo úraze môže byť znakom toho, že vaše hladiny vitamínu D sú príliš nízke. Vedci na základe výskumov vysvetľujú že vitamín D zvyšuje produkciu zlúčenín, ktoré sú kľúčové pre tvorbu novej kože ako súčasť procesu hojenia rán.

1. Zlomeniny a vypadávanie vlasov

Vitamín D hrá kľúčovú úlohu pri vstrebávaní vápnika a metabolizme kostí. Nízka hustota minerálov v kostiach naznačuje, že kosti stratili vápnik a iné minerály. To vystavuje práve starších ľudí, najmä ženy, zvýšenému riziku zlomenín.

V pozorovacej štúdii na viac ako 1 100 ženách stredného veku v menopauze alebo po menopauze vedci našli silnú súvislosť medzi nízkou hladinou vitamínu D a nízkou hustotou minerálov v kostiach. Ďalší výskumný prieskum zistil, že hladiny vitamínu D môžu súvisieť s vypadávaním vlasov.

Kde hľadať vitamín D?

Okrem voľne dostupných výživových doplnkov v lekárni, nájdete vitamín D aj v niektorých potravinách. Obsahujú ho napríklad: mastné ryby, žĺtky, obohatené obilniny, obohatené mlieko a šťavy, jogurt a hovädzia pečeň. Nezabúdajte ani na prirodzené slnečné svetlo.

Vitamín D sa skrýva napríklad v tučných rybách. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com