V roku 2023 by sa mal začať vyrábať humanoid od Tesly

V blízkej budúcnosti by ľuďom pri každodenných úlohách mohol pomáhať vlastný humanoid od spoločnosti Tesla. Minulý rok v auguste na dni umelej inteligencie spoločnosti Tesla Elon Musk oznámil, že pracuje na humanoidnom robotovi. V tom čase ešte niesol pomenovanie Tesla Bot. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti bude robot fungovať pomocou rovnakej umelej inteligencie, akú používa flotila… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

V blízkej budúcnosti by ľuďom pri každodenných úlohách mohol pomáhať vlastný humanoid od spoločnosti Tesla.

Minulý rok v auguste na dni umelej inteligencie spoločnosti Tesla Elon Musk oznámil, že pracuje na humanoidnom robotovi. V tom čase ešte niesol pomenovanie Tesla Bot. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti bude robot fungovať pomocou rovnakej umelej inteligencie, akú používa flotila autonómnych vozidiel Tesla. Humanoid bude ľuďom pomáhať tým, že sa postará o nebezpečné, opakujúce sa a nudné každodenné úlohy.

Takmer o rok neskôr Elon Musk pri príležitosti podujatia Cyber Rodeo, ktoré slúžilo ako krst novej továrne Tesla Gigafactory v Texase, opäť prehovoril o robotovi. Tentokrát už však pod iným názvom – Optimus Sub-Prime. Musk vysvetlil prioritu projektu a uviedol, že na výrobu bude pripravený v roku 2023.

Musk sa na pódiu vyjadril, že všetko, čo nechcú robiť ľudia, urobí Optimus. „Prinesie vek hojnosti. Možno je ťažké si to predstaviť, ale keď uvidíte, ako sa Optimus vyvíja– uistíme sa, že je bezpečný, žiadne terminátorské veci a tak – ako naozaj zmení svet ešte vo väčšej miere ako autá. Myslím, že máme šancu byť vo výrobe verzie jedna, dúfam, že budúci rok,“ dodal.

Cena robota zatiaľ nie je známa. Na internete sa už však nachádzajú špekulácie, mnohí predpokladajú, že humanoid by vzhľadom na pokročilú technológiu mohol stáť 10 000 dolárov (približne 9 250 eur) a viac. Pripúšťajú aj možnosť jednorázového poplatku vopred a následné vysoké mesačné predplatné. Elon Musk sa k cene Optimusa vyjadril takto: „Myslím si, že náklady v skutočnosti nebudú nijako závratne vysoké, (budú) nižšie ako na auto.“

Humanoid by mohol zachovať osobnosť a spomienky svojho majiteľa

Tesla zatiaľ nepredstavila funkčný prototyp robota a nie je jasné, v akom štádiu je jeho vývoj. Robot predvedený na podujatí Cyber Rodeo mal však rovnaké proporcie ako človek. Bol vysoký 172 centimetrov a vážil 56 kilogramov. „Ak chcete, aby robot zapadol a dokázal robiť veci, ktoré dokážu ľudia, musí mať približne rovnakú veľkosť, tvar a schopnosti,“ uviedol Musk v rozhovore s Mathiasom Döpfnerom, generálnym riaditeľom spoločnosti Axel Springer.

Musk ďalej svoje plány priblížil a povedal, že robot bude humanoid so všeobecným zameraním. Tiež dúfa, že by sme do neho v budúcnosti mohli stiahnuť vlastnosti nášho mozgu vrátane našej osobnosti. Tým by sme boli schopní zachovať naše spomienky a osobnosť. „Mohli by sme si stiahnuť veci, o ktorých sme presvedčení, že nás robia tak jedinečnými… Samozrejme, ak už nebudete v tom tele, bude to určite rozdiel, ale pokiaľ ide o zachovanie našich spomienok, našej osobnosti, myslím, že by sme to tak mohli urobiť,“ vysvetlil Musk.

Počas hovoru s investormi o výsledkoch spoločnosti Tesla, Musk uviedol, že jeho rodiace sa plány na výrobu robotov majú „potenciál byť časom významnejšie ako obchod s vozidlami“.

Tesla Bota na pódiu počas dní umelej inteligencie spoločnosti Tesla predviedol človek v robotickom obleku, ktorý tancoval. Vystúpenie sa vtedy stalo populárnym internetovým mémom. 

Niektorí sú voči humanoidovi skeptickí

Ľudia sú skeptickí nie len kvôli katastrofálnym scenárom z filmov, kedy nad svetom prevzali vládu roboti, ale aj kvôli ďalším dôvodom.

„Tesla sa ani (po rokoch úsilia) nepriblížila k tomu, aby spoľahlivo vyriešila jednu relatívne jednoduchú úlohu (šoférovanie); tvrdiť, že robot, ktorý nebol nikdy verejne predstavený, vyrieši všetky ľudské úlohy v najbližšom roku alebo dvoch, je absurdné,“ povedal výskumník a podnikateľ v oblasti umelej inteligencie Gary Marcus v rozhovore pre CNBC.

Tiež nie je jasné, či sa sa podarí humanoida dostať do výroby do budúceho roka. V minulosti sme už boli svedkami toho, že niektorým produktom od Tesly to trvalo dlhšie. Príkladom môže byť aj cybertruck. Jeho výroba bola z konca roku 2021 presunutá na rok 2022, pričom aktuálne to vyzerá tak, že sa jeho výroby pravdepodobne nedočkáme skôr ako v roku 2023.

Zdroje: Designboom, Insider, BBC, Highsnobiety, Môj elektromobil, Bernard Marr & Co., Teslarati

Zdroj titulnej fotografie: Twitter/ TesoaAIBot

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.