Ako sa vyrovnať so zlými správami? Stoicizmus ponúka hneď 3 techniky

Stoicizmus je stará filozofia, ktorá prekvitala v antike. Bola to jedna z najvznešenejších filozofií v histórii západnej civilizácie.   Ako prišiel Zenón z Kitia k myšlienke stoicizmu Zenón, zakladateľ stoicizmu, sa narodil v roku 334 pred našim letopočtom. Pochádzal z mesta Citium (dnešná Larnaka) na Cypre. Ako mladý muž vyplával Zenón z Fenície s nákladom… Prečítať celé
Vydané 21. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Stoicizmus je stará filozofia, ktorá prekvitala v antike. Bola to jedna z najvznešenejších filozofií v histórii západnej civilizácie.

 

Ako prišiel Zenón z Kitia k myšlienke stoicizmu

Zenón, zakladateľ stoicizmu, sa narodil v roku 334 pred našim letopočtom. Pochádzal z mesta Citium (dnešná Larnaka) na Cypre. Ako mladý muž vyplával Zenón z Fenície s nákladom cisárskeho purpuru, farbiva, ktoré sa získavalo drvením morských slimákov. Nanešťastie o tento vzácny náklad prišiel pri stroskotaní lode a skončil v Aténach len so šatstvom, ktoré mal na sebe. Táto tragická udalosť ho sprevádzala celým životom a vďaka nej vzniklo filozofické hnutie stoicizmus.

Keď sa Zenón zotavil zo stroskotania, navštívil vešticu a spýtal sa, čo má robiť, „aby žil čo najlepšie“. Veštkyňa mu záhadne odpovedala, že by sa mal „rozprávať s mŕtvymi“. Zenón si to vyložil tak, že začal študovať antických autorov a začal navštevovať kníhkupectvo na agore, centrálnom námestí Atén. Jedného dňa sa Zenón opýtal predavača kníh, kde by sa takýto človek (antický filozof) dal nájsť. Zenón mal šťastie, lebo práve v tej chvíli okolo náhodou prechádzal filozof Kratés z Téb, najslávnejší cynik žijúci v tom čase v Grécku. Kníhkupec naňho ukázal a povedal: „Nasledujte tohto muža!“

 

Zenón ako filozof

Po tom, čo filozof súhlasil, že sa ho ujme, dal Zenónovi hrniec šošovicovej polievky, aby ho preniesol cez Kerameikos, hrnčiarsku štvrť Atén. Sebavedomý Zenón, ktorý nebol zvyknutý na takéto podradné úlohy, sa pokúsil čo najlepšie ukryť hrniec pod svoj plášť. Keď to Kratés zbadal, rozbil hrniec svojou palicou a Zenón sa vrhol do diaľky, pričom mu po nohách stekala šošovicová polievka. Crates zavolal za ním: „Prečo utekáš, môj malý Feničan? Nič hrozné sa ti nestalo!“ A takto začala Zenónova cesta za filozofiou.

INZERCIA

Neskôr Zenón začal vyučovať na kolonáde v aténskej Agore. Jeho žiaci sa spočiatku nazývali “zenónci“, ale nakoniec sa stali známymi ako “stoici“. Tento názov pôvodne označoval básnikov, ktorí sa zhromažďovali v Stoa Poikile (na ténskej Agore).

Inzercia

Zenón mal obdivovateľov aj medzi významnými osobnosťami. Medzi jeho fanúšikov patril dokonca macedónsky kráľ Antigón II Gonatas, ktorý ho vždy navštívil, keď bol v Aténach.

Zenón zostal žiť v Aténach, no odmietol aténske občianstvo, keď mu ho ponúkli, pretože sa obával, že by sa ukázal ako neverný svojej rodnej krajine.

Prečo je stoicizmus taký lákavý

  • Je filozofiou lídrov

Stoicizmus nás učí, že skôr než sa pokúsime kontrolovať udalosti, musíme najprv kontrolovať sami seba. Naše pokusy ovplyvniť svet sú vystavené náhode, sklamaniu a neúspechu, ale kontrola seba samého je jediná, ktorá môže byť stopercentne úspešná.

  • Je atraktívna

Vzhľadom na to, že spoločnosť vždy ignorovala alebo odmietala mužské emócie, nie je prekvapujúce, že stoické správanie sa vždy považovalo za atraktívny mužský ideál.

  • Podporuje mentálne zdravie

Táto filozofia je atraktívna pre duševné zdravie. Výskumníci uznali, že stoické konanie môže prispieť k duševnej pohode.

  • Učí nás k samostatnosti

Stoici neveria v Boha, ktorý pomáha, alebo sa o nás stará. Neveria v náboženstvo, ale veria v racionálne myslenie a filozofiu. Stoici sú schopní robiť vlastné rozhodnutia bez strachu z božieho trestu alebo priazne.

stoicizmus 1

Stoicizmus je považovaný a veľmi atraktívny prístup (Ilustračná foto: Rana Sawalha)

3 dôležité techniky

1. Kontextualizácia

Kontextualizácia nám pomáha si uvedomiť racionálne príčiny a dôsledky našej situácie.

2. Pripravte sa na najhoršie, dúfajte v najlepšie
Najhoršie situácie pre ľudí sú tie, ktoré ich prekvapia. Ak si vopred premyslíme najhorší možný scenár a nápadito si premyslíme, ako by sme mohli reagovať, môžeme znížiť svoju zraniteľnosť.

3. Transformácia
Transformácia zahŕňa premenu ťažkostí na príležitosť. Čo je, samozrejme, presne to, čo urobil Zenón, keď sa pripojil ku Kratovi a stal sa filozofom. Keby Zenón nestroskotal, nebol by predmetom tohto článku. Ako Zenón slávne povedal: „Uskutočnil som úspešnú plavbu, keď som utrpel stroskotanie.“

stoicizmus

Ilustračná foto: Ben Cliff

Ako reagovať na zlé správy

1) Získajte nad sebou kontrolu.
2) Sústreďte sa na to, čo urobíte so zlou situáciou.
3) Hľadajte v situácii niečo pozitívne.
4) Pamätajte, že stoici praktizujú mentálnu prípravu na budúce katastrofy, aby zlé správy v budúcnosti tak veľmi neboleli.

Pokračujte na ďalší príspevok »