Ľudia

Bonnie a Clyde. Aká je pravda o najslávnejšom zločineckom páriku?

  • 21 apríla, 2022
  • 6 min read
Bonnie a Clyde. Aká je pravda o najslávnejšom zločineckom páriku?

Pravdepodobne najslávnejší a najromantizovanejší zločinci v americkej histórii, Bonnie Parker a Clyde Barrow, boli dvaja mladí Texasania, ktorých zločinecké vyčíňanie na začiatku 30. rokov navždy zapísalo do národného povedomia.

Ich mená sa stali synonymom pre imidž elegancie z dôb depresie, sveta, kde sa život žil rýchlo, pretože bol taký krátky.

Samozrejme, mýtus je len zriedka blízky realite. Mýtus podporuje myšlienku romantického páru v štýlovom oblečení, ktorý porušil konvencie a stal sa hrozbou pre status quo, ktorý sa nebál polície, a žil život očarujúceho luxusu.

Realita však bola trochu iná. Niekedy neschopní, často neopatrní, Bonnie a Clyde a Barrowov gang žili tvrdým, nepokojným životom, prerušovaným útekami, zbabranými lúpežami, zraneniami a vraždami. Stali sa jednou z prvých mediálnych hviezd mimo zákon po tom, čo polícia našla niekoľko fotografií, na ktorých sa šantia so zbraňami. Čoskoro sa sláva zvrtla, a ich životy sa skončia krvavým policajným prepadom, ale ich dramatický a predčasný koniec by ich legende len dodal lesk.

INZERCIA

 

INZERCIA

Aj keď dlhovekosť príbehu Bonnie a Clyda môže byť skôr dôkazom sily mýtov a médií než skutočných vlastností dvojice, niet pochýb o tom, že ich príbeh naďalej fascinuje spisovateľov, hudobníkov, výtvarných umelcov a filmárov.

 

Inzercia

Bonnie a Clyde sa stali slávnymi, no nie tým, v čo dúfali

Chlapec narodený v rodine chudobného farmára, Clyde „Bud“ Barrow, mal veľkú lásku k hudbe. Bud rád spieval, alebo hral na starej gitare na farme. Sám sa naučil hrať na saxofón a zdalo sa, že by sa mohol venovať hudobnej kariére. Nepriaznivo ovplyvnený jeho starším bratom Buckom, ako aj temným rodinným priateľom, však netrvalo dlho a záujmy mladého Buda sa zmenili od hrania pesničiek na kradnutie áut.

Malá Bonnie Parker vyrastala v západnom Texase, tiež milovala hudbu a v obľube mala aj javisko. Účinkovala na školských súťažiach a talentových šou, spievala hity z Broadwaya alebo country. Bola veľkou filmovou fanúšičkou a pre seba si predstavovala budúcnosť na striebornom plátne.

 

Sláva prišla Clydeovi aj Bonnie, ale nie tak, ako si predstavovali. Bonnie sa nakoniec objavila na obrazovke, o ktorej snívala, ale iba ako súčasť spravodajských správ, ktoré podrobne opisujú činy jej a Clydeových zločineckých nešťastí. Ich sláva sa šírila prostredníctvom (často nepresných) správ o ich kriminálnych aktivitách, v miestnych novinách a časopisoch. Hoci sa občas tešili z pozornosti, väčšinou im to skomplikovalo život, pretože ich mohol ľahšie rozpoznať väčší počet ľudí.

Clyde a Bonnie sa svojich snov nikdy celkom nevzdali. Bonnieine filmové časopisy sa zvyčajne našli zanechané v ukradnutých autách, ktoré polícia našla, a Clyde nosil svoju gitaru, až kým ju nemusel nechať za sebou počas policajnej prestrelky. Clyde miloval hudbu až do konca – v Bonnie a Clydeovom prepadnutom „aute smrti“ bol jeho saxofón.

 

Bonnie a Clyde nestrávili veľa času vykrádaním bánk

Filmy a televízia majú tendenciu zobrazovať Bonnie a Clydea ako bežných bankových lupičov, ktorí terorizovali finančné inštitúcie na Stredozápade, a na Juhu. Zďaleka to tak nie je. Za štyri aktívne roky Barrowovho gangu vykradli necelých 15 bánk, niektoré z nich aj viackrát. Napriek vynaloženému úsiliu sa im zvyčajne dostalo veľmi málo, v jednom prípade len 80 dolárov. Tých niekoľko úspešných bankových lúpeží spojených s Bonnie a Clyde väčšinou spáchali Clyde a kriminálny spolupracovník Raymond Hamilton. Bonnie niekedy šoférovala únikové auto, ale často sa do toho vôbec nezapájala, a zostala v úkryte, kým zvyšok gangu vylúpil banku.

Bonnie a Clyde častejšie vykrádali malé obchody s potravinami a čerpacie stanice, kde bolo riziko nižšie a útek ľahší. Žiaľ, „úžitok“ z týchto druhov lúpeží bol tiež zvyčajne nízky, čo znamenalo, že museli vykonávať lúpeže častejšie, len aby mali dosť peňazí na to, aby sa zaobišli. Frekvencia týchto lúpeží uľahčila sledovanie Bonnie a Clyda a bolo pre nich čoraz ťažšie usadiť sa kdekoľvek na dlhú dobu.

 

Bonnie nefajčila cigary

Najznámejší obrázok Bonnie ukazuje, ako drží pištoľ, nohu má na nárazníku Fordu a v ústach má cigaru ako Edward G. Robinson vo filme Malý Caesar. To je časť zbierky komiksových fotografií, ktoré boli jasne vytvorené pre vlastné pobavenie Bonnie a Clyda. Boli nájdené na nevyvolanom filme, ktorý bol opustený v úkryte gangu v Missouri, keď polícia zaútočila na dom. Na jednom obrázku Bonnie mieri puškou na Clydeovu hruď, keď sa napoly vzdáva s úsmevom na tvári. Ďalší obrázok ukazuje, ako Clyde bozkáva Bonnie v šatách filmových hviezd.

Tieto fotografie, ako aj Bonnieine básne, ktoré sa tiež našli v úkryte, boli z veľkej časti zodpovedné za preslávenie Bonnie a Clyda. Všetky dôkazy však ukazujú, že Bonnie bola fajčiarkou cigariet ako Clyde (zdalo sa, že ich preferovanou značkou sú Camel-ky). Na druhej strane Bonnie rada pila whisky, a viacerí očití svedkovia z tej doby si pamätajú, že ju videli opitú. Clyde sa vyhýbal alkoholu, cítil, že je dôležité, aby bol ostražitý pre prípad, že by potrebovali rýchlo ujsť.

About Author

Natália Jančušková