Čítanie na 5 min.

Bonnie a Clyde. Aká je pravda o najslávnejšom zločineckom páriku?


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Pravdepodobne najslávnejší a najromantizovanejší zločinci v americkej histórii, Bonnie Parker a Clyde Barrow, boli dvaja mladí Texasania, ktorých zločinecké vyčíňanie na začiatku 30. rokov navždy zapísalo do národného povedomia.

Ich mená sa stali synonymom pre imidž elegancie z dôb depresie, sveta, kde sa život žil rýchlo, pretože bol taký krátky.

Samozrejme, mýtus je len zriedka blízky realite. Mýtus podporuje myšlienku romantického páru v štýlovom oblečení, ktorý porušil konvencie a stal sa hrozbou pre status quo, ktorý sa nebál polície, a žil život očarujúceho luxusu.

Realita však bola trochu iná. Niekedy neschopní, často neopatrní, Bonnie a Clyde a Barrowov gang žili tvrdým, nepokojným životom, prerušovaným útekami, zbabranými lúpežami, zraneniami a vraždami. Stali sa jednou z prvých mediálnych hviezd mimo zákon po tom, čo polícia našla niekoľko fotografií, na ktorých sa šantia so zbraňami. Čoskoro sa sláva zvrtla, a ich životy sa skončia krvavým policajným prepadom, ale ich dramatický a predčasný koniec by ich legende len dodal lesk.

 

Aj keď dlhovekosť príbehu Bonnie a Clyda môže byť skôr dôkazom sily mýtov a médií než skutočných vlastností dvojice, niet pochýb o tom, že ich príbeh naďalej fascinuje spisovateľov, hudobníkov, výtvarných umelcov a filmárov.

 

Bonnie a Clyde sa stali slávnymi, no nie tým, v čo dúfali

Chlapec narodený v rodine chudobného farmára, Clyde „Bud“ Barrow, mal veľkú lásku k hudbe. Bud rád spieval, alebo hral na starej gitare na farme. Sám sa naučil hrať na saxofón a zdalo sa, že by sa mohol venovať hudobnej kariére. Nepriaznivo ovplyvnený jeho starším bratom Buckom, ako aj temným rodinným priateľom, však netrvalo dlho a záujmy mladého Buda sa zmenili od hrania pesničiek na kradnutie áut.

Malá Bonnie Parker vyrastala v západnom Texase, tiež milovala hudbu a v obľube mala aj javisko. Účinkovala na školských súťažiach a talentových šou, spievala hity z Broadwaya alebo country. Bola veľkou filmovou fanúšičkou a pre seba si predstavovala budúcnosť na striebornom plátne.

 

Sláva prišla Clydeovi aj Bonnie, ale nie tak, ako si predstavovali. Bonnie sa nakoniec objavila na obrazovke, o ktorej snívala, ale iba ako súčasť spravodajských správ, ktoré podrobne opisujú činy jej a Clydeových zločineckých nešťastí. Ich sláva sa šírila prostredníctvom (často nepresných) správ o ich kriminálnych aktivitách, v miestnych novinách a časopisoch. Hoci sa občas tešili z pozornosti, väčšinou im to skomplikovalo život, pretože ich mohol ľahšie rozpoznať väčší počet ľudí.

Clyde a Bonnie sa svojich snov nikdy celkom nevzdali. Bonnieine filmové časopisy sa zvyčajne našli zanechané v ukradnutých autách, ktoré polícia našla, a Clyde nosil svoju gitaru, až kým ju nemusel nechať za sebou počas policajnej prestrelky. Clyde miloval hudbu až do konca – v Bonnie a Clydeovom prepadnutom „aute smrti“ bol jeho saxofón.

 

Bonnie a Clyde nestrávili veľa času vykrádaním bánk

Filmy a televízia majú tendenciu zobrazovať Bonnie a Clydea ako bežných bankových lupičov, ktorí terorizovali finančné inštitúcie na Stredozápade, a na Juhu. Zďaleka to tak nie je. Za štyri aktívne roky Barrowovho gangu vykradli necelých 15 bánk, niektoré z nich aj viackrát. Napriek vynaloženému úsiliu sa im zvyčajne dostalo veľmi málo, v jednom prípade len 80 dolárov. Tých niekoľko úspešných bankových lúpeží spojených s Bonnie a Clyde väčšinou spáchali Clyde a kriminálny spolupracovník Raymond Hamilton. Bonnie niekedy šoférovala únikové auto, ale často sa do toho vôbec nezapájala, a zostala v úkryte, kým zvyšok gangu vylúpil banku.

Bonnie a Clyde častejšie vykrádali malé obchody s potravinami a čerpacie stanice, kde bolo riziko nižšie a útek ľahší. Žiaľ, „úžitok“ z týchto druhov lúpeží bol tiež zvyčajne nízky, čo znamenalo, že museli vykonávať lúpeže častejšie, len aby mali dosť peňazí na to, aby sa zaobišli. Frekvencia týchto lúpeží uľahčila sledovanie Bonnie a Clyda a bolo pre nich čoraz ťažšie usadiť sa kdekoľvek na dlhú dobu.

 

Bonnie nefajčila cigary

Najznámejší obrázok Bonnie ukazuje, ako drží pištoľ, nohu má na nárazníku Fordu a v ústach má cigaru ako Edward G. Robinson vo filme Malý Caesar. To je časť zbierky komiksových fotografií, ktoré boli jasne vytvorené pre vlastné pobavenie Bonnie a Clyda. Boli nájdené na nevyvolanom filme, ktorý bol opustený v úkryte gangu v Missouri, keď polícia zaútočila na dom. Na jednom obrázku Bonnie mieri puškou na Clydeovu hruď, keď sa napoly vzdáva s úsmevom na tvári. Ďalší obrázok ukazuje, ako Clyde bozkáva Bonnie v šatách filmových hviezd.

Tieto fotografie, ako aj Bonnieine básne, ktoré sa tiež našli v úkryte, boli z veľkej časti zodpovedné za preslávenie Bonnie a Clyda. Všetky dôkazy však ukazujú, že Bonnie bola fajčiarkou cigariet ako Clyde (zdalo sa, že ich preferovanou značkou sú Camel-ky). Na druhej strane Bonnie rada pila whisky, a viacerí očití svedkovia z tej doby si pamätajú, že ju videli opitú. Clyde sa vyhýbal alkoholu, cítil, že je dôležité, aby bol ostražitý pre prípad, že by potrebovali rýchlo ujsť.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0