Zažil aj šikanu, teraz je najbohatším mužom sveta. Aké boli začiatky Elona Muska?

Elon Musk je generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX, nedávno uzavrel dohodu o kúpe Twitteru Odišiel zo Stanfordovej univerzity po dvoch dňoch Narodil sa v Južnej Afrike, bol trikrát ženatý a má sedem detí Je fanúšikom rappera Kanye Westa   Ak by ste chceli byť miliardárom a nenarodili ste sa do kráľovskej rodiny, tak existuje niekoľko… Prečítať celé
Vydané 6. júna 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,
  • Elon Musk je generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX, nedávno uzavrel dohodu o kúpe Twitteru
  • Odišiel zo Stanfordovej univerzity po dvoch dňoch
  • Narodil sa v Južnej Afrike, bol trikrát ženatý a má sedem detí
  • Je fanúšikom rappera Kanye Westa

 

Ak by ste chceli byť miliardárom a nenarodili ste sa do kráľovskej rodiny, tak existuje niekoľko spôsobov, ako sa ním stať. Môžete prísť s nejakým jedinečným nápadom, ako je nový operačný systém alebo sociálna sieť, z ktorej vybudujete gigantickú spoločnosť. Existuje aj ďalšia možnosť – investovanie, alebo sa inšpirujete technologický vizionárom Elonom Muskom.

Musk začal zarábať úplne inak ako väčšina súčasných miliardárov. Namiesto jedného úžasného nápadu mal hneď niekoľko dobrých. Namiesto bezpečného investovania mimoriadne zariskoval. Všetko sa mu vyplatilo, a tak sa z neho stal tento rok najbohatší človek na svete, z prvej priečky vytlačil dokonca zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa.

Disponuje majetkom v hodnote 216 miliárd dolárov. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Muskov podnikateľský experiment

Už ako 12-ročný zistil, že má nadanie pre počítače, navrhol svoju vlastnú videohru. Školské časy nemal jednoduché, bol obeťou šikany. Raz bol hospitalizovaný po tom, čo ho spolužiaci zhodili zo schodov a mlátili ho, až kým neodpadol. Keď mal 17 rokov odišiel do Kanady, aby nemusel nastúpiť do vojenskej služby. Začal chodiť na Queens University v Ontariu.

V roku 1992 prestúpil na University of Pennsylvania, kde študoval fyziku a ekonómiu (získal dva tituly). Počas štúdia na univerzite si Musk so spolužiakom prenajali niekoľkoizbový rodinný dom, ktorý začali prevádzkovať ako nočný klub. Toto bol vlastne jeho prvý podnikateľský experiment.

Neskôr sa zapísal na doktorandské štúdium na Stanforde, po dvoch dňoch z univerzity odišiel.

Prvých 22 miliónov dolárov

Elon spolu s jeho bratom (Kimbalom Muskom) si uvedomovali potenciál internetu. Spoločne založili firmu Zip2, ktorá poskytovala online služby obchodného adresára. V tom čase Musk doslova žil v kancelárii, kde sa aj sprchoval. V roku 1999 predali Zip2 spoločnosti Compaq a zarobili prvých 22 miliónov dolárov.

Inzercia

Okamžite začal pracovať na ďalšom projekte. Desať miliónov dolárov investoval do startupu X.com. Zlúčil sa so spoločnosťou Confinity a vytvorili PayPal. Stal sa generálnym riaditeľom PayPalu – ale nie na dlho. V momente, keď odišiel na dovolenku ho rada z funkcie odvolala, zostal teda jediným akcionárom. V roku 2002 PayPal kúpil eBay a Elonovi pristalo na účte 180 miliónov dolárov.

SpaceX a Tesla

Musk sníval o tom poslať myši alebo rastliny na Mars. Začiatkom roku 2002 založil spoločnosť, ktorá bola známa ako Space Exploration Technologies alebo SpaceX. Investoval do nej 100 miliónov dolárov z predaja podielu spoločnosti PayPal. Nasledujúci rok vložil 6 miliónov dolárov do Tesly. Vtedy za ňou stála dvojica zakladateľov, ktorá snívala o elektrických športových autách. Prevádzkovanie oboch spoločností bolo tŕnisté.

Musk tvrdí, že všetky úspory (z predaja) použil na financovanie podnikov. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Nakoniec sa Muskove investície začali vyplácať. V roku 2008 SpaceX podpísala zmluvu s NASA v hodnote 1,6 miliardy dolárov, medzitým Tesla v roku 2012 začala vyrábať prvé masovo predávané auto, Model S. Dnes je Tesla gigantom, ktorý ovláda približne dve tretiny amerického trhu s elektrickými vozidlami. SpaceX je nesporným lídrom v oblasti súkromného prieskumu vesmíru.

V roku 2016 Musk založil spoločnosť The Boring Company a neurotechnologický startup Neuralink. Oba majú teraz hodnotu stoviek miliónov dolárov. V súčasnosti má v rukách zmluvu na kúpu sociálnej siete Twitter. Jeho cieľom je spraviť z platformy lepšiu verziu, odstráni spamových robotov a zavedie overovanie všetkých užívateľov pre zvýšenie dôveryhodnosti siete.

Uvidíme s akým nápadom príde o pár rokov.

Pokračujte na ďalší príspevok »