Elon Musk chce kúpiť Twitter za 43 miliárd dolárov

Miliardár a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk chce kúpiť Twitter. Podľa oznámenia SEC (Americkej komisie pre cenné papiere a burzy) Musk predložil ponuku, že odkúpi všetky akcie Twitteru za cenu 54,20 dolárov (50,12 eur) za akciu. Samotnú spoločnosť tak ohodnotil na 43 miliárd dolárov (teda 39,5 miliárd eur), zatiaľ čo jej trhová hodnota sa… Prečítať celé
Vydané 17. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Miliardár a generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk chce kúpiť Twitter. Podľa oznámenia SEC (Americkej komisie pre cenné papiere a burzy) Musk predložil ponuku, že odkúpi všetky akcie Twitteru za cenu 54,20 dolárov (50,12 eur) za akciu. Samotnú spoločnosť tak ohodnotil na 43 miliárd dolárov (teda 39,5 miliárd eur), zatiaľ čo jej trhová hodnota sa uvádza niekde okolo 37 miliárd dolárov (34 miliárd eur). Musk uviedol, že toto je jeho „najlepšia a konečná ponuka“ a podľa oznámenia SEC dodal, že ak nebude prijatá, bude musieť prehodnotiť svoju pozíciu akcionára. List s ponukou mal Musk spoločnosti Twitter predložiť v stredu. Bol adresovaný podpredsedovi správnej rady Twitteru, Bretovi Taylorovi.

Elon Musk: „Twitter má mimoriadny potenciál. Odomknem ho.“

Elon Musk sa len nedávno stal najväčším akcionárom spoločnosti Twitter. Od konca januára kúpil 73,1 milióna akcií za 2,6 miliardy dolárov. Twitter 4. apríla potvrdil, že Muskov podiel predstavuje zhruba 9,6 % a 11. apríla oznámil, že miliardár odmietol byť členom predstavenstva. Povedal, že investoval do Twitteru, pretože veril v jeho potenciál stať sa platformou pre slobodu prejavu po celom svete. Sám totiž zastáva názor, že sloboda prejavu je „spoločenským imperatívom“ fungujúcej demokracie. Dodáva, že Twitter sa ale najskôr musí transformovať na súkromnú spoločnosť, aby mohol slobodu prejavu pre svojich používateľov zaručiť.

Mobilná aplikácia sociálnej siete Twitter [Unsplash]

Mobilná aplikácia sociálnej siete Twitter [Unsplash]

Ponuka je na stole

Spoločnosť Twitter vydala vo štvrtok vyhlásenie v ktorom potvrdila, že Muskov list s ponukou dostala. Vo vyhlásení tiež uviedla, že jej predstavenstvo návrh dôkladne preskúma, aby určilo postup, ktorý je podľa neho v najlepšom záujme spoločnosti a všetkých akcionárov Twitteru. Analytik Dan Ives však predpokladá, že bude pre spoločnosť veľmi ťažké Muskovu ponuku odmietnuť. Miliardár by totiž akcie odkúpil za oveľa vyššiu sumu, ako je ich aktuálna trhová hodnota. Na to, aby sa hodnota spoločnosti vyrovnala ponuke Elona Muska, by Twitter musel rapídne zvýšiť ziskovosť a znížiť náklady.

Musk a Twitter

Elon Musk má na svojom Twitter účte 81,6 milióna sledovateľov, čo je obrovské číslo nielen spomedzi ostatných generálnych riaditeľov amerických spoločností, ale aj v porovnaní s niektorými celebritami. Zatiaľ čo niektorí kritici Twitteru namietajú, že platforma nepodnikla dostatočné kroky pre kontrolu šírenia dezinformácií, Musk hovorí o obavách z obmedzovania slobody prejavu. Minulý mesiac dokonca povedal, že vážne uvažuje o vytvorení novej sociálnej siete.

Inzercia
Miliardár Elon Musk [MarketWatch]

Miliardár Elon Musk [MarketWatch]

Majetok vo výške 260 miliárd dolárov

Musk zatiaľ neprezradil, ako chce svoj nákup realizovať. Oznámil len, že si na transakciu najal ako svojho finančného poradcu spoločnosť Morgan Stanley. Aj napriek tomu, že Musk je najbohatším človekom na Zemi, väčšina jeho majetku v celkovej výške okolo 260 miliárd dolárov (podľa Forbes) je viazaná v súkromnej spoločnosti SpaceX a v jeho podieloch v spoločnosti Tesla.

Niektorí investori sa tak obávajú, že Musk bude musieť predať ďalšie akcie Tesly, aby získal peniaze na kúpu Twitteru. Jeho akcie automobilky Tesla majú aktuálne hodnotu okolo 177 miliárd dolárov. Je však pravdepodobné, že si v prípade uzavretia dohody o kúpe Twitteru Musk peniaze požičia.

 

Zdroje: CNET, Gadgets 360, Gadgets Now, TechCrunch

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.