Čítanie na 4 min.

Wabi Sabi: Japonské učenie o kráse a nedokonalosti


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

wabi sabi

Wabi Sabi je filozofia a estetika, ktorá sa zameriava na ocenenie nedokonalosti, pominuteľnosti a neúplnosti. Je to veľmi zložitý pojem, ktorý je hlboko zakorenený v japonskej kultúre.

Najklasickejším príkladom wabi-sabi je kintsugi. Kintsugi je veľmi staré japonské umenie opravy čajových misiek. Zvyčajne sa kúsky rozbitej keramiky opäť zlepia pomocou neviditeľného lepidla a potom sa praskliny premaľujú, aby vyzerali opäť ako nové. Kintsugi má opačný prístup. Nesnaží sa zakrývať nedokonalosti. Pri tomto remesle sa na zlepenie rozbitých kusov používa lepidlo so zlatým lakom.

Wabi Sabi

Ilustračná foto: Fernando Lavin

Wabi a Sabi

Jednotlivo sú wabi a sabi dva odlišné pojmy.

  • Wabi (侘) pojednáva o rozpoznávaní krásy v skromnej jednoduchosti. Vyzýva, aby sme sa odpútali od márnivovsti a materializmu. Snaží sa o to, aby sme rozvíjali naše duchovné bohatstvo.

 

  • Sabi (寂) sa zaoberá plynutím času. Sleduje ako všetky veci rastú, starnú a chátrajú. Skúma ako sa tento kolobeh prejavuje na rôznych predmetoch. Upozorňuje nás na to, že krása sa skrýva pod povrchom toho, čo skutočne vidíme.

 

Tieto dve koncepcie spolu vytvárajú a zastrešujú filozofiu prístupu k životu: „Prijmite to, čo je. Zostaňte v prítomnom okamihu a oceňte jednoduché, pominuteľné fázy života.“

 

Prastará legenda

Pôvod Wabi Sabi možno nájsť v japonskom príbehu o mníchovi menom Sen no Rikyu. Sen no Rikyuu bol mním zo šestnásteho storočia, ktorý vytvoril teóriu čajového obradu, ktorá sa dodnes praktizuje v súčasnom Japonsku.

Podľa legendy sa mladý Rikyu túžil naučiť kódexy rituálu čajového obradu predkov. Preto sa sám vydal za uznávaným čajovým majstrom menom Takeeno Joo. Čajový majster chcel vyskúšať schopnosti svojho nového učňa a požiadal ho, aby sa staral o záhradu. Rikyu ju vyčistil od vrchu až po spodok. Hrabal ju až kým nebola dokonalá. Predtým však, ako svoju prácu predstavil svojmu majstrovi, zatriasol čerešňou a na zem spadli kvety sakury. Tento dotyk nedokonalosti priniesol na scénu krásu, a tak sa zrodil pojem Wabi Sabi.

Sen no Rikyu je stále považovaný za jedného z najväčších a najvplyvnejších čajových majstrov v histórii Japonska. Pomohol premeniť čajový obrad, ktorý sa predtým praktizoval s luxusným náčiním a bujarými prejavmi, na rafinovaný rituál s jednoduchými predmetmi v minimalistickej atmosfére. Rituál podľa Rikyua sa riadi heslami: harmónia, čistota, úcta a pokoj.

Aké je Wabi Sabi?

Estetické
Ako japonská estetika, tak aj wabi-sabi má výrazný vplyv na moderný život, pretože zodpovedá kráse, ktorá spočíva v pokore, strohosti a pominuteľnosti života.

Nedokonalé
Podľa budhistickej myšlienky je život v zásade bolestivý a neuspokojivý. Predmety vyrobené podľa estetiky Wabi Sabi sú preto asymetrické a plné nedokonalostí.

Hľadí na svet reálnymi očami
Wabi Sabi prijíma myšlienku, že veci sú nedokonalé, a že nič nie je trvalé.

Rafinované
Hoci sa Wabi Sabi môže zrodiť z nedokonalostí, túto estetiku nie je ľahké zvládnuť. Nie je to tak, že čokoľvek s nedokonalosťami možno považovať za Wabi Sabi. Tento termín sa používa veľmi úsporne na označenie predmetov, ktoré vyžarujú najvyšší ideál krásy.

https://twitter.com/SongJoann/status/1451676999395602432

Ako pridať kúsok Wabi Sabi do každého priestoru?

Ak chcete, aby estetika wabi-sabi definovala váš domáci dekor a dizajnový štýl, namiesto toho, aby ste pridávali nové a lesklé interiérové dekorácie a predmety na vytvorenie moderného domova, vyberte si estetiku dizajnu, ktorá zahŕňa osobné predmety domáceho charakteru. Napríklad umelecké dielo vyrobené dieťaťom alebo výraznú vázu s jedným kvetom.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0