Vysoký krvný tlak patrí k tichým zabijakom, jeho príznaky sú v mnohých prípadoch nejasné

Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z najčastejších príčin úmrtí. Patrí k ním vysoký krvný tlak, ktorý trápi aj mnohých Slovákov. Lekári na tento problém dlhodobo upriamujú pozornosť, avšak mnohí pacienti ho podceňujú či dokonca ignorujú. Tichý zabijak O zvýšenom krvnom tlaku môžeme hovoriť, ak jeho hodnoty dosiahnu viac než 140/90 mm Hg, informuje Denník N. Jeho… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Kardiovaskulárne ochorenia sú jednou z najčastejších príčin úmrtí. Patrí k ním vysoký krvný tlak, ktorý trápi aj mnohých Slovákov. Lekári na tento problém dlhodobo upriamujú pozornosť, avšak mnohí pacienti ho podceňujú či dokonca ignorujú.

Tichý zabijak

O zvýšenom krvnom tlaku môžeme hovoriť, ak jeho hodnoty dosiahnu viac než 140/90 mm Hg, informuje Denník N. Jeho optimálna hodnota by sa podľa odborníkov mala pohybovať v rozmedzí viac ako 90/60 a menej ako 120/80. Hodnoty medzi ženským a mužským pohlavím sa môžu v menších odchýlkach líšiť. U mužov sa celosvetový priemer pohybuje v rozmedzí 127/78,7, u žien ide o hodnotu 122/76.

Ide o tlak, ktorým srdce pumpuje krv do ciev, pričom zároveň v cievach ostane aj počas fázy plnenia srdca. Mnohí odborníci ho nazývajú aj ako „tichý zabijak“, nakoľko sa niekoľko rokov môže prejavovať bez príznakov.

„Na Slovensku je odhadom asi dva milióny hypertonikov, z toho polovica sa lieči a polovica nelieči. Buď preto, že o tom ani nevie, že má vysoký tlak, alebo sa liečiť nechce,“ vysvetľuje pre portál Teraz.sk Ivana Šoóšová, ktorá pôsobí ako primárka Ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Okrem toho dodáva, že len tretina pacientov má kontrolovaný krvný tlak.

vysoký krvný tlak

Príznaky hypertenzie sú v mnohých prípadoch nejasné. Zdroj: pexels.com

Na základe toho najdôležitejšiu úlohu podľa odborníkov zohráva prevencia s následným dodržiavaním liečby. Súčasť liečby tvorí aj správne zvolená životospráva, nakoľko uvedené ochorenie sa spája aj s inými zdravotnými problémami. Pacient by mal dodržiavať pravidelnú fyzickú aktivitu, spánkovú hygienu či správne stravovacie návyky. Výnimku netvorí ani obmedzenie fajčenia a alkoholických nápojov, či zníženie telesnej hmotnosti.

Avšak aj napriek týmto opatreniam sa mnohým pacientom predpisuje farmakologická liečba, počas ktorej sa kladie dôraz aj na životosprávu. Mnohí Slováci majú nesprávne stravovacie návyky, čo môže viesť k obezite.

Mnoho odborníkov sa však stretáva s tým, že pacienti si v niektorých prípadoch predpísané lieky ani nevyzdvihnú. Ich nízka motivácia liečiť sa sa spája najmä s tým, že v mnohých prípadoch na sebe nepociťujú žiadne príznaky. Pokiaľ sa liečba dlhodobo podceňuje, môžu sa vyskytnúť ďalšie zdravotné problémy, ako sú napríklad cievna mozgová príhoda, zlyhávanie srdca alebo poruchy funkcie obličiek.

Vysoký nárast pacientov

Počet pacientov s vysokým krvným tlakom každoročne pribúda. Podľa štatistík za posledných 40 rokov stúpol výskyt ľudí s týmto ochorením na takmer dvojnásobok, informuje Denník N. Kým v roku 1975 išlo o 594 miliónov ľudí, v súčasnosti daná hodnota prekročila jednu miliardu.

Uvedené dáta sa pripisujú k výsledkom výskumu anglických vedcov, ktorý bol uverejnený aj v jednom z najprestížnejších vedeckých medicínskych časopisov Lancet. Vedci sa v ňom zamerali na takmer všetky krajiny sveta, pričom výskum siahal až do roku 1975.

Vedúci výskumu Majid Ezzati tvrdí, že kým v roku 1975 sa vysoký krvný tlak spájal s blahobytom, dnes ide o opak. Príčiny tohto zistenia zatiaľ nie sú úplne jasné. Vedci predpokladajú, že veľkú rolu v tom zohráva výživa, ktorá je v rozvojových a chudobných krajinách mnohokrát nedostatočná.

vysoký krvný tlak

Pri hypertenzii sa dôraz kladie najmä na prevenciu. Zdroj: pexels.com

Za nárast počtu pacientov môže aj starnutie obyvateľstva. Pozitívom však je, že v bohatších krajinách ochorenie ustupuje. Ide o súbor viacerých faktorov, v ktorom veľkú rolu zohráva najmä životospráva. Na základe toho sa odporúča konzumovať viac ovocia, zeleniny či znižovať množstvo prijímanej soli.

Včasná diagnostika

V mnohých prípadoch sa príznaky hypertenzie neprejavujú. Na základe toho sa odporúča si pravidelne merať tlak, čo prispieva k prevencii.

Niektorí jedinci však po prudkom stúpnutí tlaku pociťujú príznaky. Najčastejšie k ním patria bolesť hlavy, tŕpnutie prstov a končatín či nečakané spustenie krvi z nosa, uvádza portál Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva. Nie vždy musí ísť ale o príznaky vysokého tlaku.

Na základe toho sa za najobjektívnejšiu metódu považuje 24-hodinové ambulantné meranie tlaku, ktoré počas celého dňa skúma jeho zmeny. Zároveň ho v pravidelných intervaloch meria aj počas spánku. Dané vyšetrenie okrem toho pomáha odhaliť maskovanú hypertenziu a hypertenziu bieleho plášťa.

vysoký krvný tlak

Zvýšený krvný tlak sa spája najmä so staršou vekovou skupinou. Zdroj: pexels.com

Pokiaľ ide o maskovanú hypertenziu, vysoké hodnoty krvného tlaku sa u pacienta prejavujú mimo ambulancie. Jej včasné odhalenie môže predísť rôznym komplikáciám. V prípade hypertenzie bieleho plášťa sa pacientovi vyššie hodnoty tlaku namerajú vždy počas návštevy zdravotníckeho zariadenia. Počas 24-hodinového merania sú jeho hodnoty normálne, na základe čoho sa tento typ zvýšeného tlaku nelieči.

V ojedinelých prípadoch môže jedinec trpieť sekundárnou hypertenziou. Pripisuje sa najmä mladšej vekovej skupine, u ktorej sa zvýšený tlak tak často nevyskytuje. Dané ochorenie sprevádza niektoré nádory nadobličiek, poruchy prívodných ciev obličiek, poruchy samotných obličiek či užívanie niektorých liekov.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.