VEDA

Virgin Galactic posúva termín prvého komerčného letu do vesmíru

Spoločnosť Virgin Galactic naplánovala svoj ďalší testovací let na máj po tom, čo sa v decembri pri štarte „kozmickej lode“ nezapli raketové motory.

Personál spoločnosti Virgin Galactic stojí pred cestovným raketoplánom SpaceShipTwo, ktorý má už počas tohto roka uskutočňovať komerčné lety do vesmíru. FOTO: VIRGIN GALACTIC

 

Májový let by sa mal uskutočniť tri mesiace po tom, čo spoločnosť otvorila okno pre ďalší pokus o motorový testovací let svojho cestovného raketoplánu SpaceShipTwo.

Virgin Galactic (virgingalactic.com) uviedla, že dokončuje úpravy a vykonáva technické kontroly pred letom, čo bude zahŕňať aj užitočné zaťaženie generujúce príjmy ako súčasť programu NASA Flight Opportunities Program.

Pod užitočným nákladom sa v tomto kontexte rozumie zaťaženie rakety vyjadrené hmotnosťou telesa (družice, prístrojov a pod. okrem vlastnej konštrukcie rakety), ktoré je raketa schopná vyniesť na obežnú dráhu okolo Zeme, resp. na zvolenú dráhu. (zdroj)

Spoločnosť neskoro vo štvrtok uviedla, že počas príprav pred letom na svoj let z 13. februára 2021 odhalila ďalšie problémy spôsobené elektromagnetickým rušením. Vyriešenie bude trvať asi deväť týždňov. 

Teraz sa prototypuje modifikácia počítača na riadenie letu a môže sa začať testovanie tejto časti.

Nový problém nastal, keď sa spoločnosť Virgin Galactic snažila vyriešiť už existujúci problém, ktorý 12. decembra 2020 prerušil motorový testovací let po náhlom zastavení sekvencie zapaľovania raketového motora. Inžinieri zistili, že palubný počítač monitorujúci raketový motor stratil spojenie. Tým sa spustila ochrana proti poruchám, ktorá zastavila zapaľovanie raketového motora.

S podobným problém sa nedávno potýkala aj SpaceX Elona Muska, napokon s úspešným opakovaným štartom, ale vskutku dramatickým pristátím.

Po tomto teste bol počítačový systém riadenia letu kozmickej lode Unity upravený tak, aby redukoval elektromagnetické rušenie a zabraňoval reštartu raketového motora, uviedol Mike Moses, prezident vesmírnych misií a bezpečnosti Virgin Galactic.

Predletová kontrola začiatkom tohto mesiaca však zistila, že úpravy „neúmyselne vytvorili ďalší hluk v prostredí nášho snímača,“ dodal.

Decembrový testovací let mal dokončiť zber údajov pre posledné dva míľniky overovania a validácie FAA. Nasledujúci pokus bude mať za jeden z cieľov na tieto údaje nadviazať  a vyhodnotiť inovované horizontálne stabilizátory a riadenie letu.

Spoločnosť Virgin Galactic dúfala, že sa jej prvý komerčný let uskutoční v 1. štvrťroku 2021, ale najnovšie meškania ju dostali do najskôr do druhého kvartálu.

Ak bude test úspešný, spoločnosť uviedla, že plánuje druhý let s hnacím motorom, čo je kľúčový krok pred začatím komerčných letov generujúcich príjmy.

Spoločnosť vo štvrtok tiež uviedla, že významné míľniky druhej kozmickej lode boli dokončené, viac sa dozvieme 30. marca 2021.

Virgin Galactic tiež urýchľuje vylepšenia materskej dopravnej lode Eve, ktorá ponesie SpaceShipTwo pred jej uvoľnením, a pripravuje sa na druhú generáciu programu materských lodí.

 

SpaceX napokon zvládlo štart Starshipu, no pristátie bolo veľmi tvrdé (aktualizácia)

SpaceX a NASA sa podaril let ľudí do vesmíru. Prečo je to historická udalosť, keď už ľudia na ISS lietajú?

 

Enormne znížené náklady i posielanie popola na orbit. Výber úžasných faktov o SpaceX

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.