TOKIO 2020

Tokio 2020: Udalosti, o ktorých sa hovorilo najviac

  Ako každá veľká udalosť, aj olympiáda v Tokiu mala svoje vrcholy, škandály a prekvapivé úspechy. V tomto článku však nebudeme porovnávať svetové úspechy a rekordy známych športovcov. Už od začiatku sprevádzalo túto olympiádu niekoľko komplikácii. Ako keby toho nebolo málo, svet v tejto dobe rieši množstvo zložitých otázok. Veľa z nich sa premietlo aj… Prečítať celé
Tokyo 2020

Tokio 2020: O čom sa hovorilo počas olympiády? (Ilustračná foto: Martin Sanchez)

 

Ako každá veľká udalosť, aj olympiáda v Tokiu mala svoje vrcholy, škandály a prekvapivé úspechy. V tomto článku však nebudeme porovnávať svetové úspechy a rekordy známych športovcov.

Už od začiatku sprevádzalo túto olympiádu niekoľko komplikácii. Ako keby toho nebolo málo, svet v tejto dobe rieši množstvo zložitých otázok. Veľa z nich sa premietlo aj do diania najväčšej športovej udalosti posledných štyroch (5) rokov:

  • Prečo sa olympiáda nezrušila
  • Covid 19
  • Sexuálne obťažovanie a sexualizácia v športe
  • Olympijský tím utečencov
  • Politický systém v Bielorusku
  • Mentálne zdravie

 

Tokio 2020 alebo 2021?

Po vypuknutí celosvetovej pandémie koronavírusu sa začalo hovoriť aj o presunutí olympijských hier. Usporiadatelia dúfali, že sa o rok situácia zlepší, a tak boli olympijské hry presunuté na leto 2021. Na začiatku tohoto leta situácia nebola tak priaznivá, ako sa očakávalo. V hlavnom meste Japonska,v Tokiu, a v troch najväčších prefektúrach začali narastať počty nakazených, hlavne v dôsledku nového Delta variantu. Z verejných prieskumov vyplynulo, že až 70% obyvateľov Japonska bolo proti usporiadaniu týchto olympijských hier.

 

Tak prečo sa nezrušili?

Inzercia

Odpoveďou je, že to není také ľahké. V zmluve medzi Medzinárodným olympijským výborom (MOV) a hostiteľským mestom Tokiom je dané, že zrušiť konanie tejto udalosti môže iba MOV, nie hostiteľské mesto. Je to preto, že olympijské hry sú „výhradným vlastníctvom“ MOV. A ako „vlastník“ hier môže MOV uvedenú zmluvu vypovedať.

 

„Olympiáda je najväčšou športovou udalosťou v kalendári, v stávke sú miliardy pre Japonsko a tiež pre MOV. Ak by sa zrušili olympijské hry v Tokiu, pravdepodobne by to bola najväčšia udalosť vyplácania poistného svojho druhu, o tom niet pochýb.“ profesor a špecialista na športové právo Jack Anderson pre BBC

Protipandemické opatrenia na olympiáde

Testovanie na Covid 19 pre účastníkov hier sa začalo ešte predtým, ako dorazili do Tokia. Na nástup do lietadla potrebovali predložiť dva negatívne testy, jeden najmenej 96 hodín a jeden vykonaný najmenej 72 hodín pred odletom. Účastníci vrátane zdravotníckeho personálu, trénerov a novinárov si po prílete urobili ďalší test a museli čakať na letisku, kým nedostali negatívny výsledok. Inak museli vstúpiť do izolácie, alebo sa ísť liečiť do nemocnice.

Už na mieste museli všetci športovci denne absolvovať testy zo slín. A pri každom návrate do olympijskej dediny im bola meraná teplota.

Olympiáda prebiehala na princípe bubliny. Takisto každý na hrách bol povinný vždy používať rúško, mať spoločenský odstup a prijať štandardné opatrenia na obmedzenie šírenia koronavírusu. Pridané boli aj niektoré opatrenia špecifické pre šport, mohlo sa len tlieskať. Spievanie a kričanie bolo zakázané pri povzbudzovaní. Športovci navyše nesmeli používať verejnú dopravu a mohli opustiť svoje ubytovanie len z dôvodu oficiálnych olympijských akcii.

Olympiáda bez divákov. Pôvodne sa olympijských hier 2020 mali zúčastniť len domáci diváci. Zákaz pre všetkých fanúšikov však prišiel niekoľko hodín po tom, čo v hlavnom meste Japonska opätovne vyhlásili výnimočný stav, ktorý potrvá do 22. augusta.

covid19

Ilustračný obrázok Tokio 2020 protipandemické opatrenia: Visuals

Športovci začali svoj boj proti sexualizácii v športe

V marketingu sa často stretávame s pochybným mottom, že „sex predáva“. Takáto reklama zobrazuje osoby alebo časti tiel v jasne sexualizovanej, čisto dekoratívnej funkcii bez súvislosti s propagovanými produktmi.

Športovci  sa často ocitajú pod drobnohľadom širokej verejnosti, ktorá rada rozoberá ich súkromný život aj telo. Vznikajú rôzne rebríčky krásy a fanúšikovia radi z pohodlia gauča komentujú fyzický vzhľad  športovcov. Ženy  športovkyne sa tým stretávajú častejšie a okrem nevhodných komentárov na internete, ich neminie ani neželaná pozornosť od účastníkov športových podujatí.

Nemecký ženský gymnastický tím sa dostal na titulky časopisov po tom, ako sa jeho členky rozhodli súťažiť v celotelových dresoch namiesto dresoch s bikinovým spodkom.

„Náš krok bol navrhnutý tak, aby podporoval slobodu výberu a povzbudzoval ženy, aby nosili to, v čom sa cítia pohodlne“.

Po vystúpení nemeckého gymnastického tímu Olympic Broadcasting Services vyzval na obmedzenie predvádzania „zjavne sexualizovaných obrazov športovkýň“.

Emigrácia

Od roku 2015 kedy bolo kvôli vojenským konfliktom a prírodným katastrofám vysídlených viac ako 65 miliónov ľudí, žijeme v období najväčšej utečeneckej krízy od druhej svetovej vojny.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) daroval 1,9 milióna dolárov na pomoc medzinárodným agentúram pri integrácii utečencov do športu. Tím vytvorení zo športovcov, ktorí ušli pred konfliktami a občianskymi vojnami zo Sýrie, Demokratickej republiky Kongo, Južného Sudánu, Eritrey, Venezuely, Iránu, Afganistanu a Kamerunu sa po prvý krát predstavil na olympiáde v Riu de Janeiru v roku 2016. Na olympijských hrách v Tokiu sa predstavilo 29 športovcov, pre ktorých je momentálny návrat do svojej domovskej krajiny nebezpečný. Za každým športovcom sa skrýva neskutočný príbeh a odhodlanie. Vďaka olympíjskemu utečeneckému tímu sa o svoj príbeh môžu podeliť so svetom a priniesť viac porozumenia a empatie, ktorú bude potrebovať celý svet pri riešení tejto krízy.

 

Bieloruska

V auguste 2020 sa zdvihla obrovská vlna protestov v Bielorusku, po opätovnom zvolení prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý je na čele štátu od roku 1994.  Voľby sprevádzalo zatýkanie opozičných poslancov aj útoky na novinárov a civilistov. Sloboda vyjadrovania a prístupu k informáciám je značne obmedzený aj trestaný. Bielorusko takisto zostáva poslednou krajinou v Európe s trestom smrti. Ukrajina, Poľsko a Litva stali útočiskom pre Bielorusov počas vlády prezidenta Alexandra Lukašenka. Športovým svetom otriasol prípad bieloruskej atlétky Krysciny Cimanovskej, ktorú sa po negatívnych vyjadreniach na bieloruský tím snažili nedobrovoľne odviesť z dejiska olympijských hier.

 

Simone Biles

„Na konci dňa musím urobiť to, čo je pre mňa správne, a sústrediť sa na svoje duševné zdravie, a nie ohroziť svoje zdravie a pohodu,“ gymnastka Simone Biles po rozhodnutí odstúpiť zo súťaže tímov na olympijskych hrách.

Týmto výrokom rozprúdila najlepšia svetová gymnastka dlhú diskusiu o mentálnom zdraví a jeho dôležitosti. Pridala sa tak k Michaleovi Phelpsovi a Naomi Osakovej, ktorí taktiež otvorene priznali svoj boj s depresiami a enormným tlakom.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.