BIZNIS

Tesla vykázala v druhom štvrťroku čistý príjem viac ako miliardu dolárov, čo je desaťkrát viac ako pred rokom

Automobilke Tesla sa počas druhého štvrťroka 2021 mimoriadne darilo. Oživenie spotrebiteľského správanie malo za následok, že spoločnosť za toto obdobie vykázala zisk 1,14 miliardy amerických dolárov, čo je desaťnásobok bilancie spred roka. Tesla už v priebehu štvrťroka, ktorý sa skončil 30. júna 2021, oznámila dodávky (najbližšie k predajom) 201 250 elektrických vozidiel a výrobu 206… Prečítať celé
Vydané 12. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Nabíjacie stanice Supercharger spoločnosti Tesla v Demänovskej Doline. Sprístupnenie rýchlonabíjačiek pre elektromobily iných značiek firma stále zvažuje.

Automobilke Tesla sa počas druhého štvrťroka 2021 mimoriadne darilo. Oživenie spotrebiteľského správanie malo za následok, že spoločnosť za toto obdobie vykázala zisk 1,14 miliardy amerických dolárov, čo je desaťnásobok bilancie spred roka.

Tesla už v priebehu štvrťroka, ktorý sa skončil 30. júna 2021, oznámila dodávky (najbližšie k predajom) 201 250 elektrických vozidiel a výrobu 206 421 vozidiel.

 

Celkové príjmy dosiahli 10,21 miliardy dolárov a hrubé marže automobilov predstavovali 28,4%, teda vyššie ako v ktoromkoľvek z posledných štyroch štvrťrokov.

Tesla ďalej vykázala 951 miliónov dolárov zisku zo služieb a ďalšie výnosy. Spoločnosť v súčasnosti prevádzkuje 598 obchodov a servisných stredísk a flotilu služieb mobility s 1 091 vozidlami.

INZERCIA

Spoločnosť taktiež vykázala príjmy vo výške 801 miliónov dolárov zo svojho podnikania s energiou, vrátane solárnej fotovoltaiky a systémov skladovania energie pre domácnosti, firmy a verejné služby, čo je nárast o viac ako 60% oproti poslednému štvrťroku. Aj keď Tesla nezverejňuje, koľko kusov akumulátorov na skladovanie energie predáva každý štvrťrok, v posledných týždňoch generálny riaditeľ Elon Musk uviedol , že spoločnosť bude v prebiehajúcom štvrťroku schopná vyrobiť prinajlepšom 30 000 až 35 000 kusov, čo má byť iba polovica toho, čo by reálne bola firma schopná predať. Dôvod tohto drastického zníženia výroby vidí v nedostatku polovodičových súčiastok, o ktorého náraste sme informovali včera:

Nielen zisky, ale aj nové problémy

Zisky však neznamenajú, že je Tesla v zelených číslach. Záväzky – teda množstvo financií, ktoré Tesla dlhuje dodávateľom a iným poskytovateľom služieb – vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 13,7% na 7,56 miliardy dolárov.

A potom je tu zníženie trhovej hodnoty spoločnosti o 23 miliónov dolárov súvisiace s hodnotou jeho držby v bitcoine firma vykázala ako prevádzkový náklad v časti „Reštrukturalizácia a iné“.

V priebehu štvrťroka sa Tesla okrem iných výziev stretla aj s odporom spotrebiteľov v Číne , spomína v Číne a USA a oneskorila dodávky vysokovýkonnej verzie svojho vlajkového sedanu Model S Plaid.

Musk ďalej uviedol, že je presvedčený, že pravdepodobne existuje dopyt po „viac ako milióne domácich akumulátorov ročne … Slnečné žiarenie a vietor sú prerušované a zo svojej podstaty skutočne potrebujú batérie, aby poskytovali stabilný tok elektrickej energie,” vysvetlil.

Ako stratégiu na riešenie problémov svojho dodávateľského reťazca pre automobily aj produkty pre skladovanie energie uviedol Musk, že Tesla „prekročí“ dodávky článkov pre vozidlá a kedykoľvek bude nadbytok, môže túto dodávku nasmerovať na výrobu energetických domácich riešení a megapackov pre väčšie projekty.

 

Na otázku, kedy Tesla otvorí svoje rýchlonabíjacie stanice Supercharger DC pre vodičov iných elektromobilov, než sú Tesla, Musk a Drew Baglino, senior viceprezident pre pohonné sústavy a energetické inžinierstvo, odpovedali, že cieľom spoločnosti bude dostatočne rozšíriť svoju nabíjaciu sieť. Nechcú totiž, aby sa majitelia vozidiel Tesla museli prispôsobovať majiteľom iných vozidiel v čakaní na voľnú nabíjaciu stanicu.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »