Rocky na plátne

To by ste na neho nepovedali: Sylvester Stallone vymenil kameru za štetec

Stalloneho povesť hollywoodskej akčnej hviezdy bola spečatená po vydaní filmu Prvá krv a rýchlo zatienila hercovu ďalšiu vášeň: maľovanie. Poďme sa teraz spolu pozrieť na príbeh Stalloneho kariéry a života Rockyho. Rocky prvý krát na plátne Začiatkom 70. rokov minulého storočia Sylvestrovi Stallonemu skrsol v hlave nápad na príbeh o hrdinovi, ktorý nikdy nezomrie. Rozhodol… Prečítať celé
Vydané 28. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,
Sylvester Stallone

Sylvester Stallone pózuje so svojim obrazom (Facebook Sylvester Stallone’s Artwork)

Rocky prvý krát na plátne

Začiatkom 70. rokov minulého storočia Sylvestrovi Stallonemu skrsol v hlave nápad na príbeh o hrdinovi, ktorý nikdy nezomrie. Rozhodol sa túto postavu najprv vizualizovať na plátno a až potom napísať o nej scenár. Hlavného hrdinu videl ako muža, ktorého formovali životné útrapy. Nechcel použiť štetec a namiesto neho vyryl obraz na plátno pomocou skrutkovača.

Herec potom slávne dokončil 90-stranový scenár o chudobnom taliansko-americkom boxerovi Rockym Balboovi, ktorý dostane šancu stať sa majstrom sveta v ťažkej váhe. Trvalo mu to len tri a pol dňa.

„Ak by vyzeral zaujímavo vizuálne, myslel som si, že by sa to prenieslo aj do literatúry a potom aj do filmu. Viem, že to znie ambiciózne, ale takáto bola genéza Rockyho.“ Sylvester Stallone

Tento nízkorozpočtový film vyšiel v roku 1976 a katapultoval Stalloneho medzi hviezdy. V neposlednej rade sa dočkal aj množstva pokračovaní. Na svoj úspech rýchlo nadviazal ďalším filmom takisto s viacerými pokračovaniami. Prvá krv vyšla v roku 1982 a rozpráva príbeh Johna Ramba, veterána vietnamskej vojny, ktorý sa kvôli posttraumatickej stresovej poruche ťažko prispôsobuje bežnému životu.

INZERCIA

Sylvester Stallone a jeho večná láska

Svoju lásku k maľovaniu objavil už v mladom veku. Svoje prvé diela podpisoval menom „Mike Stallone“. Maľuje už viac ako 50 rokov, avšak tento svet zostáva pre neho stále nový.

Počas 70. rokov a až do konca 80. rokov vytváral Sylvester temné, expresívne diela. V mnohých z nich sa vyrovnával so smrťou svojho manažéra. Vtedy pracoval najmä s ilustratívnymi grafickými líniami a výraznými farbami. Okolo roku 1990 sa jeho štýl nápadne zmenil. Zapríčinila to nová vášeň: zberateľstvo umenia. Vášnivý zberateľ sa ponoril do sveta súčasného umenia a začal študovať známych umelcov.

„Strach a úzkosť vás tlačia dopredu, posúvajú vás na ďalšiu úroveň.“ Stallone

Zvykol predávať svoje diela za 5$

Herec a režisér Sylvester Stallone koncom tohto roka predstavil sériu obrazov, ktoré vytvoril pred takmer 60 rokmi. Vtedy ich predával len za 5 dolárov, aby si mohol zaplatiť cestovné do školy a späť. Diela, ktoré boli súčasťou výstavy v nemeckom Hagene, boli dlhé roky ukryté v Staloneho šatníku.

„Tak trochu sa za ne hanbím, pretože môj štýl bol úplne iný, takže som ich mal v skrini. Nebola v nich žiadna zámienka ani umelecká škola, bola to len farba tečúca po plátne s množstvom emócií, a neboli videné takmer 60 rokov. Boli v mojej skrini, takže je skvelé vytiahnuť ich von,“ povedal známy herec na tlačovej konferencii.

Tieto diela sa na aukcii dražili za 1500 až 3500 dolárov, hoci sa predpokladá, že ich hodnota bude prudko rásť.

Výstava sa neobišla bez kritiky

„Prečo ukazovať umenie celebrít? Je to o umení alebo o celebrite?“ Mathias Rastorfer

Rastorfer, ktorý pomáhal zorganizovať výstavu v Haagu, si pamätá, že sa ľudia pýtali tieto isté otázky už dávno. Publikum malo rovnaké obavy aj z vystavovanie prvých umeleckých diel od Karla Lagerfelda. No teraz chce každé múzeum umenia na svete ukázať Largerfeldove diela. Mathias si myslí, že rovnako to bude aj so Stallonem.

Napriek oneskorenému uznaniu jeho maliarskeho talentu sa Stallone neplánuje vzdať svojej každodennej práce: filmu. Nedávno vydal režisérsky zostrih filmu Rocky IV a v súčasnosti nakrúca štvrtý diel Expendables.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.