Terapia Snoezelen – oáza pokoja a nekončiacich farieb

ČO JE SNOEZELEN? Ide o multisenzorickú terapiu, ktorá má korene v Holandsku. Koncom sedemdesiatych rokov dvaja holandskí terapeuti Jan Hulsegge a Ad Verheul sa snažili zvýšiť zmyslový zážitok ľuďom s mentálnym postihnutím. Ich experiment zožal relatívny úspech u hovoriacich i nehovoriacich pacientov. Terapiu pomenovali Snoezelen, čo má v preklade znamenať skúmať a uvoľniť sa. Prvé snoezelen centrum otvoril Joe Kewin spolu… Prečítať celé
Vydané 5. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

ČO JE SNOEZELEN?

Ide o multisenzorickú terapiu, ktorá má korene v Holandsku. Koncom sedemdesiatych rokov dvaja holandskí terapeuti Jan Hulsegge a Ad Verheul sa snažili zvýšiť zmyslový zážitok ľuďom s mentálnym postihnutím. Ich experiment zožal relatívny úspech u hovoriacich i nehovoriacich pacientov. Terapiu pomenovali Snoezelen, čo má v preklade znamenať skúmať a uvoľniť sa.

Prvé snoezelen centrum otvoril Joe Kewin spolu s jeho tímom vo Veľkej Británii vo Whittington Hall v roku 1987. Išlo o inštitúciu, ktorá slúžila dospelým s mentálnym postihnutím. Vďaka terapii Snoezelen sa stala Whittington Hall priekopníkom v ranom výskume.

V posledných rokoch sa stala terapia Snoezelen vo svete populárna. Rozšírila sa do viac ako 30 krajín. Často sa používa ako terapeutický prístup na zmenu myšlienok, pocitov a správania pomocou senzorickej stimulácie. Ukázalo sa, že terapia je pre človeka prospešná.

 

Zmyslová miestnosť

Prakticky hovoríme o špeciálne upravenom terapeutickom prostredí, ktoré bolo vytvorené za účelom poskytovania určitej formy relaxu, uvoľnenia, ukľudnenia či vzdelávania. Vybavenie stimuluje zmysly pacientov. Miestnosť je vybavená optickými ilúziami, svetelnými efektmi, farbami, bublinkovými vodnými valcami, vodnou posteľou, zvukom, vôňami či relaxačnými prvkami. Veci sú efektívne usporiadané. Svetlo, zvuk, vôňa a hmatové materiály majú stimulovať zmysly.

 

Priestor je určený pre ľudí:

  • s ťažkým zdravotným postihnutím alebo chorobami
  • s mentálnym postihnutím
  • s demenciou
  • so psychickými poruchami
  • s poruchami správania
  • s poruchami učenia
  • s poruchou pozornosti
  • s autizmom
  • s Alzheimerovu chorobu

Využitie miestnosti je veľmi univerzálne, úľavu ponúka pre pacientov so širokým spektrom diagnóz. Okrem nich sem môžu zavítať deti v rámci voľného času, rozvoja kreativity a komunikačných schopností.

 

Špeciálna oáza pokoja

Multisenzorické prostredie Snoezelen možno prispôsobiť potrebám klienta. To znamená, že terapeut na základe záznamu o pacientovi vie miestnosť pripraviť tak, aby sa tam cítil v bezpečí. Ak je napríklad klientovým obľúbeným zážitkom pobyt v tieni, prechádzka medzi stromami alebo prechádzka v daždi, tak terapeut zvolí vyhovujúce farby na bublinkových valcoch, optických vláknach, svetlách a podobne. Skratka postará sa o všetky jeho zmysly.  

Cieľom je, aby sa pacient úplne uvoľnil ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Čas v „oáze pokoja“ by mal byť zameraný len na klienta, aktivity určuje prevažne on. Reakcie ako prejavený záujem a radosť sú dôležité. Zmyslové stimuly sú pre každého individuálne, teda ak sa jednému páči imitácia lietajúceho vtáka na stene, tak to neznamená, že druhý ju rovnako ocení. Niekomu môžu jemné farby premietané na steny pripadať upokojujúce, no obrázky ich zmätú. Hudba môže byť pre niektorých klientov príjemná, no pre iných príliš stimulujúca. V ďalšom prípade môže nastať odpor k hmatovým aktivitám. Pacient sa nebude chcieť dotknúť predmetov, čo je úplne v poriadku. Terapeut by ho do činnosti nemal tlačiť a mal by mu navrhnúť inú zmyslovú alternatívu.

 

Výhody viaczmyslovej metódy Snoezelen

Čo sa týka výhod viaczmyslových miestností, tak je to veľmi náročné posúdiť. Neoficiálne dáta hovoria o zlepšenej nálade, menej rušivom správaní, znížení úzkosti či strachu, skvalitnení komunikácie a výsledkoch v rámci medziľudských interakcií. Vedeckých štúdií na túto tému je pomerne málo.

Zdá sa, že niektoré správanie, ako je agresivita a sebapoškodzovanie, sa zlepšuje, najmä keď je klient v multizmyslovom prostredí. Neustále však čítame o pozitívnych odozvách nie len v rámci klientov zo špeciálnych škôl alebo domovov dôchodcov, ale aj od zamestnancov. Teda v zmyslových miestnostiach môžu zrelaxovať ako terapeuti, tak ľudia s určitým mentálnym alebo fyzickým znevýhodnením. Snoezelen miesnosti môžu byť prijemným miestom pre návštevy príbuzných trpiacich demenciou. Zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že sa budú návštevy vracať.

 

Ďalšie zdroje poukazujú na zlepšenú koncentráciu a bdelosť. Učenie v multizmyslovom prostredí má byť úspešnejšie. Špeciálna miestnosť pomáha v rozvoji motoriky – vybavenie slúži na koordináciu, flexibilitu, svalovú silu či podporu rovnováhy. Tiež poskytujú klientom príležitosť preskúmať príčinu a následok. Učia sa, aký vplyv majú ich činy na svet okolo nich. V konečnom dôsledku je teda na zvážení tento typ terapie. Môže pomôcť, no nemusí byť účinný.

Pokračujte na ďalší príspevok »