Emotikony a emoji sa stali kľúčovým prvkom modernej komunikácie. Vznikne z nich nakoniec nový jazyk?

Naše vzťahy aj komunikácia sa čoraz viac presúvajú do digitálneho sveta. Mnohí z nás sa s priateľmi a rodinou rozprávajú viac pomocou aplikácií WhatsApp alebo Messenger ako tvárou v tvár. Súčasťou tejto zmeny je aj nový slovník. Menia sa slová, ktoré používame, vznikajú nové skratky a väčšinu našich správ tvoríme pomocou malých ikon. Je tu… Prečítať celé

Naše vzťahy aj komunikácia sa čoraz viac presúvajú do digitálneho sveta. Mnohí z nás sa s priateľmi a rodinou rozprávajú viac pomocou aplikácií WhatsApp alebo Messenger ako tvárou v tvár. Súčasťou tejto zmeny je aj nový slovník. Menia sa slová, ktoré používame, vznikajú nové skratky a väčšinu našich správ tvoríme pomocou malých ikon. Je tu nová éra, Éra emoji.

 

Emotikon alebo emoji?

Emotikonyinterpunkčné znamienka, písmená a číslice, ktoré sa používajú na vytvorenie obrázkových ikon (smajlíkov), ktoré zvyčajne vyjadrujú emócie alebo pocity. Prvý emotikon vznikol po nevydarenom vtipe na univerzite Carnegie Mellon v roku 1982. Gag o falošnom úniku ortuti uverejnený na internetovej diskusnej stránke spôsobil na univerzite zmätok a kvôli tomuto zmätku Dr. Scott E. Fahlman navrhol, aby sa vtipy a nevtipy označovali dvoma sadami znakov, ktoré dnes poznáme ako štandardné emotikony:

  • smajlík :-) ,
  • zamračená tvár :-(  .

Emotikony sa stali veľkým hitom medzi používateľmi internetu.

emotikony

Emotikon = emocionálna ikona (Ilustračná foto: Count Chris)

 

Emoji sú o niečo novším vynálezom. Emoji sú piktogramy tvárí, predmetov a symbolov. Teraz sú emoji alebo inak emodži k dispozícii takmer vo všetkých aplikáciách na zasielanie správ, hoci rôzne aplikácie majú odlišné štýly emoji, vďaka Unicode sa emoji dajú prekladať na rôzne platformy.

Preto je používateľ iPhonu schopný prijať usmievajúcu sa hromadu smajlíkov od niekoho, kto používa Samsung Galaxy.

Inzercia

Prvé emoji vymyslel v roku 1999 Shigetaka Kurita a boli určené pre japonskú používateľskú základňu. Prvé emoji boli veľmi jednoduché, mali iba 12 × 12 pixelov. Tieto emoji boli inšpirované umením manga a znakmi kandži.

Emotikony už nájdete len veľmi zriedka, všetky aplikácie na posielanie správ už majú emoji. (Ilustračná foto: Wu Ji)

 

Budeme používať nový jazyk?

„Pre mnohých sú emoji vzrušujúcim vývojom spôsobu komunikácie, pre iných predstavujú jazykový Armagedon.“ Neil Cohn pre BBC

Hovorené a písané slovo nie je to isté. Pri komunikácii tvárou v tvár používame okrem slov aj mimiku a rôzne gestá. A až z takejto celej informácie si vyvodzujeme závery. Avšak písomná komunikácia je značne oklieštené o všetky neverbálne prvky, ktoré sú pre nás tak dôležité. Za posledné tri desaťročia výskum ukázal, že naše ruky poskytujú dôležité informácie, ktoré často presahujú a objasňujú správu v reči. Túto funkciu plnia aj emotikony.

Jazyk je multimodálny. (Ilustračná foto: Usman Yousaf)

Ak sa emotikony/emoji objavujú spolu s textom, často dopĺňajú alebo vylepšujú písmo. Napríklad pridanie bozku alebo žmurkajúcej tváre môže rozlíšiť, či je výpoveď koketná alebo len jednoducho zlomyseľná.

Aj keď sa stali emoji neodmysliteľnou súčasťou našej komunikácie, chýba im hneď niekoľko základných kritérií, aby sa z nich mohol vytvoriť nový jazyk. Azda tým najdôležitejším je, že používateľom bránia vo vytváraní nových znakov. Tým pádom používatelia nemajú kontrolu nad vývojom slovnej zásoby.

Takisto používanie smajlíkov si vyžaduje vedomý proces vyhľadávania v externom zozname. Čím viac ich bude, tým ťažšie a dlhšie nám bude trvať sa  v zozname emoji zorientovať.

 

Personalizovaná komunikácia

S najväčšou pravdepodobnosťou sa emoji nestanú novým jazykom. Pomocou emoji nie je možné viesť plynulú, zložitú konverzáciu ani vyjadrovať konkrétne myšlienky, takže to ešte nie je jazyk. Je to však účinný nástroj na prekonávanie jazykových bariér, pretože ľudia rozumejú, čo symboly znamenajú, bez ohľadu na ich rodný jazyk.

Podľa Dr. Browna sú emoji len jedným z aspektov vizuálnej komunikácie, ktorá bude čoraz sofistikovanejšia.

„V konverzáciách prostredníctvom zariadení sa presúvame k používaniu audiovizuálnych prvkov, GIFov, nálepiek a emoji. Je možné, že nakoniec možno budeme mať personalizované emotikony, možno dokonca s našimi vlastnými tvárami.“ Dr. Brown

Happy Work From Home GIF by Scaler - Find & Share on GIPHY

Pokračujte na ďalší príspevok »