Slow Working: Prečo pracovať inteligentnejšie nemusí vždy znamenať pracovať tvrdšie

Pravdepodobne ste už počuli pojem slow living, čo v doslovnom preklade znamená pomalý život. Toto hnutie a životná filozofia sú zamerané na udržateľnejšie životné tempo. Či už sa jedná o slow food (pomalé stravovanie), slow fashion (pomalú módu) a slow parenting (pomalé rodičovstvo) alebo slow working (pomalú prácu).   Slow Working Pri pomalom životnom tempe… Prečítať celé
Vydané 23. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pravdepodobne ste už počuli pojem slow living, čo v doslovnom preklade znamená pomalý život. Toto hnutie a životná filozofia sú zamerané na udržateľnejšie životné tempo. Či už sa jedná o slow food (pomalé stravovanie), slow fashion (pomalú módu) a slow parenting (pomalé rodičovstvo) alebo slow working (pomalú prácu).

 

Slow Working

Pri pomalom životnom tempe ide o to, aby sme sa životom pohybovali vedomejšie a našli si čas na drobné radosti každodenného života. V centre pozornosti je zdravie a šťastie. Jednou z hlavných koncepcií pomalej práce je myšlienka, že pracovné zaťaženie by malo zostať na udržateľnej úrovni. Hnutie slow working nabáda, aby ľudia prijímali menej projektov a namiesto toho venovali viac času projektom, za ktoré sú už zodpovední.

„Vždy si urobte celú obedňajšiu prestávku. Predtým som pracovala v mnohých zamestnaniach, kde bolo normou pracovať cez obed, aby sa práca dokončila, ale myslím si, že poriadna prestávka je veľmi dôležitá.“ Sophie Marsden, riaditeľka spoločnosti LIT Communication

Takisto mladšie generácie chcú menej práce a viac voľného času, viac individuálneho programu a lepšie zdravie. Preto je hnutie pomalej práce protikladom zaneprázdnenosti alebo multitaskingu a povzbudzuje pracovníkov, aby nanovo definovali to, čo považujú za produktivitu.

„Pomalá práca je ešte produktívnejšia. Spomalením práce dávate svojmu telu možnosť regenerácie. Celková úroveň stresu klesá, pretože vaša koncentrácia a kreativita opäť stúpajú. Ľudia majú dlhodobo viac energetických zdrojov a výkonnosti.“ Gail Kinman, profesorka psychológie pracovného zdravia na University of Bedfordshire

 

@pettysince91

Had to repost cuz of the sound bite 😔 I’m convinced i don’t want to be in corporate forever! #wfh #corporate #corporatetiktok #corporatetok #fyp

♬ original sound – Jojo

Na TikToku rýchlo rastie popularita videí s hashtagom #CorporateTok. Pod týmto označením nájdete videá mladých zamestnancov, ktorí sa kriticky vyjadrujú voči tradičným normám na pracovisku.

 

7 krokov k slow workingu

Ak chceme do svojho života zaviesť pomalú prácu, musíme vytvoriť lepšiu rovnováhu medzi prácou a vlastným životom. Nemá zmysel hnať sa do vyčerpania.

1. Definujte si vlastný úspech
Definujte si, čo pre vás úspech znamená. Rozhodnite sa, čo je pre vás skutočne dôležité a ako budete merať svoje úspechy, aby ste sa mohli zastaviť a osláviť ich, keď sa dostavia.

 

2. Ujasnite si svoje hlavné priority
Jednoducho nemôžete mať a robiť všetko. Nevenujte sa príliš veľkému počtu úloh naraz.

 

3. Prestaňte s multitaskingom
Výskumy ukazujú, že multitasking má neblahý vplyv na prácu a podľa molekulárneho biológa Johna Medinu negatívne ovplyvňuje produktivitu až o 40 %.

 

4. Naplánujte si v rozvrhu čas na ničnerobenie
Bez ohľadu na to, ako veľmi ste zaneprázdnení, vždy si môžete zo svojho pracovného dňa vyčleniť čas a priestor na premýšľanie.

„Jeff Weiner, generálny riaditeľ spoločnosti LinkedIn, si každý deň naplánuje v kalendári až dve hodiny prázdneho priestoru. Spočiatku sa mu to zdalo ako strata času. Nakoniec však zistil, že je to jeho najcennejší nástroj produktivity. Považuje to za hlavný spôsob, ako si môže zabezpečiť, aby mal svoj deň pod kontrolou, namiesto toho, aby bol vydaný na milosť a nemilosť.“ CareerContessa

 

5. Nastavte si hranice
Jasne si stanovte, kedy je váš pracovný čas, kedy odpovedáte na e-maily, a kedy vykonávate hlbokú prácu. Pomôže vám to nielen cielenejšie využívať svoj pracovný čas, ale pomôže to aj ľuďom okolo vás rešpektovať váš čas.

 

6. Využite dovolenku
Zoberte si dovolenku, na ktorú máte nárok. Urobí vás to zdravším, šťastnejším, produktívnejším a kreatívnejším pracovníkom.

 

7. ZDRAVIE=BOHATSTVO

Pokračujte na ďalší príspevok »