Technológie

Slovensko zastihne umelá inteligencia viac ako ostatné krajiny. Prinesie to prepúšťanie alebo nové miesta?

V umelej inteligencii tkvie miliardový potenciál. Nový nástroj od Googlu má slovenským firmám pomôcť lepšie jej porozumieť.

Titulná fotografia: Technológie sa vyvíjajú neustále, ale v uplynulom storočí priam raketovo. Môže za to najmä rozvoj počítačov. Ďalším krokom v Priemysle 4.0 je masívne využívanie umelej inteligencie. Okrem pokroku to prinesie, pochopiteľne, aj neistotu.

 

V umelej inteligencii tkvie miliardový potenciál. Nový nástroj od Googlu má slovenským firmám pomôcť lepšie jej porozumieť.

Viac ako 13 percent hrubého domáceho produktu by na Slovensku mohlo byť tvorených vďaka umelej inteligencii.

Slovensko by sa v dohľadnej dobe mohlo stať lídrom vo využívaní možností umelej inteligencie, tvrdí vo svojej tlačovej správe Google s odvolaním sa na minuloročné dáta od poradenskej spoločnosti McKinsey.

V Európe môže do roku 2030 pokrok v oblasti umelej inteligencie a automatizácie tvoriť až 13,5 % rastu HDP Európskej únie a byť tak jedným z jej hlavných hnacích motorov. Vzhľadom na silnú orientáciu na priemysel ako aj na mnoho pracovných miest, ktoré budú ovplyvnené automatizáciou, je teda na Slovensku potenciál umelej inteligencie vyšší, v porovnaní s väčšinou európskych krajín. Rast HDP založený na inováciách v oblasti umelej inteligencie však nemusí byť tak výrazný, ak sa tejto príležitosti dostatočne nechopia aj menšie podniky, uvádza Google.

Využitie umelej inteligencie najmä v priemysle v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov určí konkurenčnú výhodu, ale po roku 2030 by už mohlo byť jej integrovanie samozrejmosťou. Práve naopak, kto nebude využívať umelú inteligenciu pri výrobe, manažmente či logistike, bude doplácať na svoju neschopnosť držať krok s ostatnými účastníkmi trhu.

Podľa Google sa jedná o „miliardový potenciál“.

Inzercia

prieskumu AIslovakIA (predtým slovak.AI) o nasadení umelej inteligencie vo firmách vyplýva, že k najväčšej implementácii AI riešení dochádza vo finančnom a IT sektore, nasledovaných dopravou a logistikou, obchodom a marketingom a sektorom energetiky. Respondenti sa tiež v prieskume vyjadrili, že najväčší potenciál jej využitia vidia v oblasti zdravotníctva, dopravy a výrobného priemyslu, vo finančných inštitúciách či v marketingu a predaji. 

Z výsledkov štúdie The Future of Employment od Oxfordskej univerzity zasa vyplýva, že 45 až 47 % všetkých súčasných pracovných miest v USA už nebude potrebných a vytratia sa do dvadsiatich rokov. Zatiaľ čo niektoré budú automatizované, iné bude výrazne vylepšené technológiami tak, ako tomu bolo doteraz.

Nie je to nič nové, veď množstvo pracovných pozícií, ktoré existovali pred dvesto rokmi, sú dnes nenávratne stratené a nemáme o nich ani len predstavu. Ešte pred niekoľkými rokmi sa aj československými mestami prechádzali rozsvecovači pouličných lámp a zdá sa, že dnes už nikomu nechýbajú. Podobný osud postihol aj mestských bubeníkov, ktorí zvučným hlasom oznamovali dôležité novinky a mnohé ďalšie profesie, ktoré boli prekonané predovšetkým technologickým pokrokom.

Vyššie uvedená štúdia z Oxfordu však vyšla v roku 2013, keď sa nemal ako zohľadniť ďalší búrlivý technologický pokrok, ktorý nasledoval.

Podľa McKinsey Global Institute príde kvôli automatizácii o prácu až 400 až 800 miliónov ľudí – vraj do roku 2030, pričom v Nemecku a USA má tratiť prácu dokonca každý tretí človek. To bola však štúdia z roku 2017, keď nikto ani len nechyroval, že príde nejaký nový koronavírus a ochorenie Covid-19.

Dostávame sa tak k záveru, že Google môže mať so svojimi perspektívami o dôležitosti umelej inteligencie pravdu.

Vlna prepúšťania kvôli pokroku?

V súčasnosti je mimoriadne náročné spoľahlivo odhadnúť, či pre tento pokrok prídu ľudia o svoje živobytia. Skôr nie, ale zároveň platí, že svoje aktuálne práce asi prídu. Ľudia sa budú musieť vo významnejšej miere rekvalifikovať a učiť sa pracovať s modernými technológiami, ak sa budú chcieť udržať vo svojich súčasných firmách. Nemusí to byť nepriaznivý dopad umelej inteligencie a automatizácie, ale o jeden zo spôsobov, ako môže väčšina dospieť k bezpečnejšej, čistejšej, lepšie platenej a fyzicky menej náročnej práci.

„Tak, ako sme v minulosti potrebovali pre pokrok spoločnosti vedieť čítať a písať, tak v dnešnej dobe digitálnej transformácie potrebujeme vedieť efektívne komunikovať so strojmi, ktoré sú všade okolo nás, pričom mnohé z nich zahŕňajú aj prvky umelej inteligencie. Každý z nás je konzumentom technológií. Čo najširšia znalosť princípov fungovania týchto technológií, ako aj znalosť príležitostí a rizík, ktoré prinášajú, umožní tým, ktorí sa zaoberajú výskumom a inováciami, prinášať lepšie produkty pre všetkých,“ uviedla Mária Bieliková, riaditeľka Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií, ktorý je zároveň partnerom iniciatívy spoločnosti Google pri zvyšovaní povedomia o umelej inteligencii medzi firmami aj jednotlivcami. 

 

Umelá inteligencia zadarmo

Google v snahe pomôcť firmám porozumieť umelej inteligencii ako aj jej možnostiam využitia v podnikaní spúšťa špeciálnu platformu určenú firmám, ktoré sa chcú o umelej inteligencii dozvedieť viac. Nájdu tu mnoho informačných materiálov v slovenskom jazyku, počnúc Abecedou pre oblasť umelej inteligencie, ktorá vysvetľuje od A po Z mnohé zo základných pojmov AI a ktorá je akousi vstupnou bránou do sveta umelej inteligencie. Na platforme nájdu firmy aj prístup k bezplatným kurzom. Napríklad vzdelávací program Digitálna garáž bol rozšírený o nový modul špeciálne zameraný na umelú inteligenciu – kurz má pomôcť pochopiť základy strojového učenia. 

Na platforme je zároveň firmám a živnostníkom k dispozícii aj nástroj Umelá inteligencia pre firmy. Ide o bezplatný nástroj, ktorý firmám pomôže len v niekoľkých krokoch objaviť potenciál v oblasti umelej inteligencie v rámci ich podnikania a poskytne tiež personalizované odporúčania špecificky pre danú oblasť podnikania aj s konkrétnymi tipmi ako začať.

Google sa tak snaží aj firmám v menej digitalizovaných odvetviach ukázať, že z umelej inteligencie netreba mať strach, skôr naopak, dokáže priniesť veľkú úsporu času ako aj ľudských a prípadne aj finančných zdrojov.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.