POZNÁTE ICH PRÍBEHY?

Legendy mafie a zločinu

„V snahe vyhnúť sa obvineniu z vraždy utiekol Genovese do Talianska a odtiaľ viedol heroínové operácie v USA. Počas 2.svetovej vojny podporoval fašistické snahy Benita Mussoliniho, ale nakoniec bol chytený a poslaný späť do USA.“

Zľava Al Capone, Bugsy Siegel, Lucky Luciano, John Gotti a Vito Genovese

Americká mafia, ktorá pochádza z talianskej Sicílie, sa dostala k moci počas éry prohibície. Jej prevádzka prekvitala najmä v Chicagu a New Yorku, a začala sa diverzifikovať najmä do ilegálnych hazardných hier, získavania pôžičiek a obchodovania s drogami.

V tejto prvej časti si predstavíme niektorých z neslávne znýmych hlavných predstaviteľov.

 

 

Al Capone. Zdroj: history.com

INZERCIA

Al Capone

V rokoch 1925 až 1931 bol Al Capone najmocnejším mafiánskym bossom v Chicagu. Capone sa narodil v Brooklyne v New Yorku v roku 1899 a počas svojej mladosti sa pripojil ku gangu James Street Boys, kde sa stretol so svojím mentorom Johnnym Torriom. Nasledoval Torria do Chicaga a nakoniec mu pomohol viesť obchod s pašovaním.

Jeho používanie extrémneho násilia, aby si udržal moc, spolu s verejnou popravou svojich rivalov pri masakre na svätého Valentína v roku 1929 ho urobili nepopulárnym, čo mu vynieslo nálepku „Verejný nepriateľ č. 1“.

S rastúcim tlakom verejnosti, aby bol Capone uvrhnutý za mreže, ho vláda v roku 1931 mohla poslať do väzenia za daňové úniky. Capone bol odsúdený na 11 rokov (nakoniec si odsedel osem), dostal mozgovú príhodu, a potom v roku 1947 zomrel na infarkt.

 

Bugsy Siegel

Bugsy Siegel, narodený v roku 1906 v Brooklyne v štáte New York, bol známy najmä tým, že bol mafiánskym nájomným vrahom a vymáhačom.

Ako blízky spolupracovník Meyera Lanského sa Siegel zapojil do pašovania a hazardných hier, a nakoniec spoluzaložil Murder, Inc., donucovaciu zložku mafie.

V roku 1936 sa Siegel presťahoval do Kalifornie a začal tam vyvíjať rakety pre mafiánskych bossov na východnom pobreží. Keď tam žil, začal sa uchádzať o priazeň hollywoodskych celebrít a sám si získal slávu vďaka svojmu dobrému vzhľadu a šarmu.

Nakoniec začal budovať kasína v Las Vegas a s pomocou svojej priateľky Virginie Hill, si sprivatizoval časť mafiánskych prostriedkov, ktoré boli určené na stavebné náklady. Lansky a ďalší šéfovia východného pobrežia, rozzúrení Siegelovými nelojálnymi aktivitami, nariadili nájomnému vrahovi zasiahnuť. V roku 1947 sa Siegel dočkal svojho konca vo veku 41 rokov, keď ho v dome jeho priateľky v Beverly Hills zasiahol príval guliek.

 

Lucky Luciano. Zdroj: manworld.sk

Lucky Luciano

Lucky Luciano, ktorý sa narodil v roku 1897 na Sicílii a vyrastal v New Yorku, zohral kľúčovú úlohu pri vytváraní Národného zločineckého syndikátu.

Je považovaný za strojcu moderného organizovaného zločinu v Amerike, vďaka založeniu jeho riadiaceho orgánu, Komisie, v roku 1931. Počas tohto desaťročia sa Luciano stal najmocnejším mafiánskym bossom, ako hlava zločineckej rodiny Genovese.

Po rokoch prenasledovania Luciana sa v roku 1936 konečne podarilo zamknúť mafiána za jeho obchody s prostitúciou. Luciano si  mal odpykať minimálne 30-ročný trest, no vďaka tomu, že pomáhal bezpečnosti amerického námorníctva, si dokázal väzenie skrátiť .

V roku 1946 bol deportovaný späť do Talianska, odkiaľ sa mu podarilo viesť svoje drogové operácie v USA. V roku 1962 zomrel na infarkt na letisku v Neapole.

 

John Gotti

John Gotti, nazývaný „Dapper Don“, sa stal najmocnejším mafiánskym bossom v Amerike počas 80. rokov. Gotti, narodený v roku 1940 v Queense v štáte New York, bol známy svojím bezohľadným temperamentom.

Hoci sa mu počas 80-tych rokov viackrát podarilo vyhnúť väzeniu – vyslúžil si prezývku „teflónový don“, federáli pokračovali v jeho stíhaní. S pomocou Gottiho druhého najvyššieho veliteľa, Salvatore Gravana, bol Gotti v roku 1992 nakoniec zavretý za mreže za množstvo zločinov vrátane piatich vrážd, daňových únikov a vydierania. V roku 2002 zomrel na rakovinu hrdla vo federálnej väznici v Missouri.

 

Vito Genovese. Zdroj: pinterest.com

Vito Genovese

S neukojiteľnou chuťou po peniazoch a moci je Vito Genovese známy tým, že do konca svojej vlády posilnil americkú mafiu a zároveň ju kompromitoval.

Genovese sa narodil v roku 1897 v Neapole a ako tínedžer sa presťahoval na Manhattan. Dostal sa k moci počas prohibície a mal úzke vzťahy s Lucianom.

V snahe vyhnúť sa obvineniu z vraždy utiekol Genovese do Talianska a odtiaľ viedol heroínové operácie v USA. Počas druhej svetovej vojny podporoval fašistické snahy Benita Mussoliniho, ale nakoniec bol chytený a poslaný späť do USA, aby čelil obvineniu z vraždy.

Potom, čo bol zavraždený kľúčový svedok procesu, bol Genovese prepustený na slobodu a obnovil svoju moc medzi zločineckými rodinami v New Yorku. Genoveseho zastrašovanie jeho podriadeného Joea Valachiho podnietilo Joea Valachiho, aby sa stal prvým americkým gangstrom, ktorý odhalil mnohé tajomstvá o organizácii a stal sa svedkom vlády. V roku 1958 sa Genovese dostal do väzenia za prechovávanie a distribúciu narkotík a o 11 rokov neskôr zomrel na infarkt vo väznici v Missouri.

 

Príspevok bol pôvodne vydaný 27. februára 2022

Pokračujte na ďalší príspevok »