Vesmír

Slnko vstúpilo do svojho ďalšieho cyklu, čo to znamená pre Zem?

Najhoršou geomagnetickou búrkou je zatiaľ Carringtonova udalosť  z roku 1859, keď bolo pre slnečné erupcie svetlo aj v noci a vznikali požiare. Máme sa pripraviť na ďalšiu?
Vydané 1. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Titulná fotografia: Reálny záber Slnka, zdroj: NASA/GSFC/SDO 2017

Naše Slnko zažíva pravidelný 11-ročný cyklus, počas ktorého jeho aktivita kolíše od maxima k minimu. Medzinárodná skupina odborníkov teraz potvrdila, že sme vstúpili do nového cyklu po tom, čo ten predchádzajúci dosiahol v decembri 2019 svoje minimum.

Teraz sme vstúpili do 25. solárneho od začiatku spoľahlivých záznamov o slnečnej aktivite. Tento cyklus je prirodzený, pomerne pravidelný, striedanie pokojných a búrlivých aktivít trvajú jedenásť rokov. Za posledných niekoľko storočí sa však z tohto pravidla vyskytli iba výnimky, preto bolo ukončenie cyklu oznámené až v septembri  napriek tomu, že k jeho evidentnému zavŕšeniu došlo už v decembri.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú musíte pamätať pri predpovediach, je, že sa budeme mýliť,“ uviedol vo vyhlásení Dean Pesnell, expert na slnečný cyklus v Goddardovom vesmírnom letovom centre NASA . „Nikdy nebudeme dokonalí. Vďaka tomu sa poučíme a budeme môcť dosiahnuť pokrok vo svojich predpovediach.“

Medzinárodný projekt Solar Cycle 25 Prediction Panel je sponzorovaný NASA a Národným úradom pre oceán a atmosféru (NOAA). Aby výskumníci mohli zistiť, kedy sa cyklus skončil a začal nový, sledujú slnečné škvrny, ktoré sú pomerne spoľahlivou indikáciou. Sú tiež spojené s udalosťami, ako sú slnečné erupcie a výrony koronálnej hmoty , takže čím menej je ich pozorovateľných, tým je Slnko pokojnejšie.

V čase minima naša hviezda  celé týždne alebo dokonca mesiace „žije“ bez toho, aby na svojom povrchu mala akékoľvek tmavé škvrny. O tom, že  sa práve teraz deje minimum, však vedci nevedia. Môžu Slnko iba pozorovať a keď sa začnú škvrny objavovať, môžu vyhlásiť, že hviezda má svoje minimum už za sebou.

INZERCIA
Žiadne slnečné škvrny na Slnku počas decembra 2019 (minimum) v porovnaní s maximom v júli 2014. Foto: NASA/SDO/Joy Ng via IFLScience

Žiadne slnečné škvrny na Slnku počas decembra 2019 (minimum) v porovnaní s maximom v júli 2014. Foto: NASA/SDO/Joy Ng via IFLScience

Solar Cycle 25 Prediction Panel využíva pozorovania zhromaždené  Svetovým dátovým centrom pre index slnečných škvŕn a dlhodobé slnečné pozorovania , ktoré sa nachádza v Kráľovskom observatóriu v Belgicku. Na základe týchto údajov predpovedali, že ďalšie slnečné maximum nastane v júli 2025.

Inzercia

„Keď vychádzame zo slnečného minima a blížime sa k maximu 25. cyklu, je dôležité mať na pamäti, že slnečná aktivita sa nikdy nezastaví; mení sa pravidelne ako kyvadlo,“ vysvetľuje vo vyhlásení Lika Guhathakurta, solárna vedkyňa z divízie heliofyziky v NASA vo Washingtone .

Očakáva sa, že cyklus číslo 25 bude mať podobnú úroveň aktivity ako ten predchádzajúci, ktorý bol slabší ako priemer.

Pre ľudstvo a Zem cykly Slnka môžu i nemusia znamenať zmeny. Naše každodenné životy sa pravdepodobne nijakým spôsobom nezmenia, ale aktivita Slnka formuje počasie našej planéty i „vesmírne počasie“ okolo nej a uvoľnenie silných slnečných erupcií môže narušiť komunikačné satelity a spôsobiť problémy pre niektoré technológie na Zemi.

To, že ide o podpriemerný slnečný cyklus, ešte neznamená, že neexistuje riziko extrémneho vesmírneho počasia,“ uviedol Doug Biesecker, spolupredseda panelu a solárny fyzik v NOAA’s Space Weather Prediction Center ( SWPC ). „Vplyv Slnka na náš každodenný život je skutočný a je tu. SWPC je personálne zabezpečený nepretržite, 365 dní v roku, pretože Slnko je vždy schopné nám dať niečo, čo môžeme sledovať. “

Doteraz najsilnejšou zaznamenanou geomagnetickou búrkou je Carringtonova udalosť  z roku 1859 behom 10. slnečného cyklu. Mohutná slnečná erupcia vrhla na Zem toľko vysokoenergetických častíc, že ​​od pólov po trópy boli viditeľné ako svetlo Polárnej žiary, ktorá prebúdzala vtáky i ľudí. Tieto nabité častice boli tiež zodpovedné za vznik požiarov na telegrafných staniciach a za šokovaných telekomunikačných operátorov v USA a Európe (vtedy trocha iných ako ich poznáme dnes). Ak by sa to malo stať dnes, odhady iba pre USA sa odhadujú náklady rádovo na miliardy dolárov. Najlepšie je teda sledovať Slnko a jeho činnosť, avšak bez najmenšej možnosti ovplyvniť jeho aktivitu.

Pokračujte na ďalší príspevok »