Priestupná sekunda bude zrušená. Prečo?

Priestupná sekunda, ktorá spôsobovala technologický chaos už od svojho uvedenia pred päťdesiatimi rokmi, bude zrušená od roku 2035.   Vedecká komunita sa rozhodla zrušiť systém priestupnej sekundy, ktorý bol prvýkrát prijatý v roku 1972, aby zodpovedal zmenám v rotácii Zeme. Celosvetovo akceptovaný štandard na meranie času sa spoliehal na rotáciu Zeme, čo viedlo k vytvoreniu… Prečítať celé

Priestupná sekunda, ktorá spôsobovala technologický chaos už od svojho uvedenia pred päťdesiatimi rokmi, bude zrušená od roku 2035.

 

Vedecká komunita sa rozhodla zrušiť systém priestupnej sekundy, ktorý bol prvýkrát prijatý v roku 1972, aby zodpovedal zmenám v rotácii Zeme. Celosvetovo akceptovaný štandard na meranie času sa spoliehal na rotáciu Zeme, čo viedlo k vytvoreniu štandardu svetového času (UT1) známeho ako systém Greenwichského stredného času (GMT). S príchodom atómových hodín sa však vyvinula presnejšia a spoľahlivejšia metóda, ktorá viedla k vytvoreniu systému koordinovaného svetového času (UTC).

Od začiatku roku 1972 sa UTC vždy udržiavalo v rozsahu ±0.9 sekundy so stupnicou UT1 pridaním kladnej priestupnej sekundy, zvyčajne o polnoci z 30. júna na 1. júla alebo z 31. decembra na 1. januára nasledujúceho roku. Rozhodnutie pridať priestupnú sekundu prijíma približne šesť mesiacov vopred Medzinárodná služba systému rotácie Zeme a referenčných systémov (IERS). Kolísanie rotácie Zeme sa však nedávno zmenilo a rotácia Zeme sa zrýchlila. Tým prelomila doterajšie záznamy o dĺžke dňa, kedy sa rotácia Zeme spomaľovala. Ešte v nie príliš vzdialenej minulosti na pridanie priestupnej sekundy technologické spoločnosti doplatili výpadkami služieb a nevyspytateľným správaním serverov.

 

Rozhodnutie o zrušení

18.novembra 2022 sa na Generálnej konferencii pre váhy a miery v Paríži rozhodlo, že priestupná sekunda bude zrušená počnúc rokom 2035. Hlasovanie o ukončení systému priestupnej sekundy, nazývané aj „Rezolúcia D“, bude tlačiť na rozsiahlejšie prijatie systému UTC a bude účinné až do roku 2135.

 

Kto bol proti?

Vedci z Číny doteraz argumentovali proti zrušeniu systému UT1, pričom sa odvolávali na kultúrne dôvody. Rusko údajne chcelo zrušenie priestupnej sekundy oddialiť. Navigačný systém GLONASS je totiž stále závislý na započítavaní priestupnej sekundy. Krajina tak potrebuje viac času na rekalibráciu alebo modernizáciu vybavenia.

Pohľad na Zem zo satelitu na orbite

 

Priestupná sekunda dokáže spôsobiť chaos

Najväčším problémom s priestupnými sekundami je to, že ich nie je možné vložiť do programu hneď od začiatku, pretože sú ohlásené iba šesť mesiacov pred potrebou ich uplatnenia. Ak by všetky zariadenia túto zmenu neuplatnili naraz, nekonzistentnosť v rôznych systémoch na meranie času by mohla viesť k poruche systémov a rozsiahlym výpadkom.

V roku 2012 utrpel portál Reddit výpadok, pretože jeho servery s operačným systémom Linux nedokázali aplikovať priestupnú sekundu o polnoci z 30. júna na 1. júla. Medzi ďalšími dotknutými stranami boli napríklad aj servery spoločností Mozilla a LinkedIn. Priestupná sekunda tiež robila problémy v operačnom systéme Solaris od spoločnosti Sun Microsystems v roku 2009. Vtedy priestupná sekunda spôsobila samovoľný reštart viacerých systémov o polnoci z 31. decembra 2008 na 1. januára 2009. Podobné problémy však ešte stále nastali aj pri poslednej úprave času priestupnou sekundou na konci roku 2016. V júli tohto roku Meta zverejnila blogový príspevok, v ktorom žiadala zrušenie systému priestupnej sekundy.

 

Obavy do budúcnosti

Až do dnešného dňa bolo potrebné priestupné sekundy iba pridávať. Odborníci tak už teraz majú určitú predstavu, akým spôsobom to zvládnuť. Teraz však existuje veľmi reálna možnosť, že pri najbližšom posune času priestupnou sekundou bude potrebné sekundu odčítať. Tento posun by podľa predpokladov mal nastať ešte pred zrušením priestupnej sekundy do roku 2030. Softvér pre takýto prípad je už z veľkej časti zavedený, avšak zatiaľ nebol nikdy testovaný v celosvetovom meradle. Z tohto dôvodu vedci predpokladajú, že výsledky odčítania priestupnej sekundy môžu byť katastrofálne.

 

Zdroje: Nature, The New York Times, Engineering at Meta, Research Data Portal

Pokračujte na ďalší príspevok »