Nový film Stevena Spielberga prichádza do kín. Poznáte jeho debut z roku 1971?

Najnovší film Stevena Spielberga, Fabelmanovci, príde do slovenských kín už 8. decembra. Na plátna v USA sa dostal o niekoľko dní skôr a prestížny magazín TIME pri tejto príležitosti označil Spielberga za najslávnejšieho režiséra na svete. S týmto názorom by sa dalo polemizovať len ťažko, menej známy však môže byť jeho celovečerný televízny debut s… Prečítať celé
Vydané 24. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Najnovší film Stevena Spielberga, Fabelmanovci, príde do slovenských kín už 8. decembra. Na plátna v USA sa dostal o niekoľko dní skôr a prestížny magazín TIME pri tejto príležitosti označil Spielberga za najslávnejšieho režiséra na svete. S týmto názorom by sa dalo polemizovať len ťažko, menej známy však môže byť jeho celovečerný televízny debut s názvom Duel.

Steven Spielberg

Kinematografia existuje približne 130 rokov, Spielbergova kariéra pokrýva viac než tretinu tohto obdobia a stále sa nekončí. Za ten čas režíroval vyše tri desiatky filmov, produkoval takmer dvojnásobok, trikrát si vyslúžil Oscara a získal ďalších trinásť nominácií. Na februárovom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne dostane špeciálne ocenenie – čestného Zlatého medveďa za celoživotné dielo. Medzi jeho najznámejšie a najlepšie hodnotené snímky patria Čeľuste (1975), E.T. – Mimozemšťan (1982), Jurský park (1993), Schindlerov zoznam (1993) či Zachráňte vojaka Ryana (1998).

Fabelmanovci sú sčasti autobiografickým príbehom o začínajúcom režisérovi, na ktorého vyrozprávanie čakal Spielberg šesťdesiat rokov. Hovorí, že kúsok zo seba dal do každého filmu, no dlho odolával intímnemu pohľadu do svojho vnútra: „Čím viac som sa presviedčal, že nebudem potrebovať vyrozprávať svoj vlastný príbeh, tým viac som si uvedomoval jednu otázku: Prečo mám tento rozhovor sám so sebou znova a znova?” Prezrádzať viac o deji novinky pred jej uvedením na slovenský trh by bolo zlomyseľné.

Duel (1971)

Duel je oficiálne celovečerný debut, no rozhodne to nebola Spielbergova premiéra za kamerou. Už v mladosti zaujal štúdio Universal Pictures, ktoré mu ako 22-ročnému ponúklo kontrakt na sedem rokov. V čase, keď nakrútil Duel, už bol skúseným televíznym režisérom. Jeho talent dokazuje, že pôvodne malo ísť o 77-minútovú zákazku pre ABC, z filmu sa však stala taká senzácia, že dostal viac času a peňazí, aby ho predĺžil na 90 minút. Odvtedy uplynulo vyše päťdesiat rokov a Spielbergove filmy zarobili miliardy dolárov. S týmto na pamäti sa dá Duel považovať za „Pračeľuste”, za prvotnú ukážku, ako budovať napätie a hrôzu trpezlivosťou, zjednodušenou akciou a odďaľovaným vygradovaním. Zároveň je príkladom, že cisterna, ktorá ohrozuje auto na ceste v Kalifornii, stačí na film, keď je správne natočený.

Častý pohľad vo filme Duel. Zdroj: screenshot, YouTube

Stačia prvé sekundy jeho prvého filmu, aby bolo divákovi jasné, že Steven Spielberg je majster svojho remesla. Niekoľko minút absentuje dialóg s výnimkou počasia, dopravného servisu a športových správ v rádiu červeného Plymouthu Valiant, ktorý opúšťa Pasadenu a vydáva sa na zdanlivo rutinnú cestu cez kalifornské hory. Auto si takmer zaslúži miesto medzi postavami, vodič nie je v zábere, až kým to nie je úplne nevyhnutné. Spielberg predstavuje Davida Manna (herec Dennis Weaver), ako v slnečných okuliaroch hľadí do spätného zrkadla, čo bude musieť v priebehu filmu robiť viac než zvyčajne.

Cisterna si našla svoju obeť. Zdroj: screenshot, YouTube

Nie je zjavné a ani podstatné, prečo si kúdoliaca sa cisterna vybrala za obeť bezbranný Plymouth. Divák nespozná jej vodiča, je až prekvapujúce, že ju niekto šoféruje. Je to vrah, suchozemský žralok v kovbojských čizmách. Duel nemá možnosť, ale ani technickú potrebu držať cisternu mimo záber, tak ako žraloka pod vodou v Čeľustiach. S Čeľusťami však má spoločnú hlavnú tému. Zlo, s ktorým sa nedá vyjednávať, dá sa iba zničiť.

Vybraná filmografia Stevena Spielberga:

Duel (1971)

Posadnutý diablom (1972)

Savage (1973)

Sugarlandský expres (1974)

Čeľuste (1975)

Blízke stretnutie tretieho druhu (1977)

1941 (1979)

Dobyvatelia stratenej archy (1981)

E.T. – Mimozemšťan (1982)

Zóna súmraku (1983)

Indiana Jones a Chrám skazy (1984)