Prevencia pred rakovinou kože je dôležitá. Viete, aký ste fototyp?

Čo je to fototyp pokožky a prečo je dôležité poznať ten svoj?   Pomaly sa blíži „koniec“ leta, čo však neznamená, že sa slnko oslabuje. Obozretní musíme byť vždy a mali by sme brať ohľad na náš fototyp pokožky, ktorý sa ani častým opaľovaním nikdy nezmení. Každá veková kategória je pobytom pod slnečnými lúčmi vystavená možným… Prečítať celé
Vydané 15. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Čo je to fototyp pokožky a prečo je dôležité poznať ten svoj?

Pomaly sa blíži „koniec“ leta, čo však neznamená, že sa slnko oslabuje. Obozretní musíme byť vždy a mali by sme brať ohľad na náš fototyp pokožky, ktorý sa ani častým opaľovaním nikdy nezmení. Každá veková kategória je pobytom pod slnečnými lúčmi vystavená možným „nádorom“ na koži – melanómom.

Čo je to fototyp pokožky?

Ide o klasifikačný systém fototypu kože, ktorý bol vyvinutý v roku 1975. Profesor Harvardskej lekárskej fakulty Fitzpatrick rozdelil ľudskú pokožku do šiestich kategórií. V podstate vytvoril vzorec schopnosti kože absorbovať slnečné žiarenie podľa rôznych faktorov: pigmentácia, farba vlasov a očí. Dozviete sa, či máte zvýšený sklon k spáleniu alebo naopak

Fototyp I

• Pokožka je veľmi bledá až priesvitná (môžeme pozorovať žilky), tón pleti je mliečno biely až porcelánový. Vlastník tejto pokožky môže mať pehy a často rýchlo sčervená, ak je pod stresom. Nízky obsah melanínu v koži má za následok slabo sfarbené bradavky. Tento typ pleti je typický pre Európanov.
  • Vlasy sú takmer vždy blond.
  • Oči sú modré, sivé alebo zelené.

Tento fototyp je najnáchylnejší na poškodenie pleti (spálenie). Keďže sa v tele pigment tvorí len v obmedzenom množstve, tak pokožka nikdy nespigmentuje. Zaujímavé je, že ľudia môžu pociťovať známky popálenia prvého stupňa do 15 minút. Rovnomerné opálenie u týchto ľudí nehrozí. Dermatológovia dvíhajú varovný prst, keďže tento fototyp je vystavený najvyššiemu riziku vzniku rakoviny kože.

Tento fototyp pokožky majú aj slávne osobnosti napríklad Scarlett Johansson, Nicole Kidman, Claudia Schiffer, Renee Zellweger či Julianne Moore. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Slovenská dermatologička Zuzana Zelenayová upozorňuje, že najzraniteľnejšiu pokožku majú ľudia s fototypom I a II, pričom do skupiny I patria deti a adolescenti do 18 rokov nezávisle od množstva pigmentu.

Fototyp II

• Koža je svetlá málo pieh alebo žiadne, fototyp je bežný aj u Európanov
  • Odtiene vlasov sú rôzne ale najmä svetlé
  • Oči prevažne modré, sivé, zelené a zriedkavo svetlohnedé

Tento typ pleti sa tiež veľmi ľahko sa spáli (asi po 20 minútach slnenia). Pokožka sa zle opaľuje a opálenie nevydrží. Celebrity s rovnakým fototypom – Charlize Theron, Kate Moss, Cameron Diaz, Marilyn Monroe.

Fototyp III

• Pokožka je mierne tmavá, s olivovým alebo slonovinovým odtieňom, takmer bez pieh
  • Vlasy sú hnedé, tmavo blond alebo zriedkavo čierne
  • Oči – sivé, hnedé

Pokožka sa rýchlo opaľuje, vytvára stredne tmavý odtieň. Hrozia popáleniny v dôsledku nadmerného vystavenia slnku (viac ako 30 min.). Na priblíženie, takúto pokožku má napríklad  Angelina Jolie, Elizabeth Hurley, Natalie Portman, Christine Davis.

Fototyp IV

• Koža je tmavá a bez pieh. Fototyp je typický pre obyvateľov Latinskej Ameriky, Ázie, Kaukazu a Stredomoria
  • Vlasy sú tmavo hnedé alebo čierne
  • Oči sú hnedé, tmavohnedé alebo čierne

Pokožka má vysokú prirodzenú ochranu (asi 40 minút), rýchlo získa hlboké a trvalé opálenie. Popáleniny sú zriedkavé, ale dlhodobé vystavenie vysokým dávkam ultrafialového žiarenia môže spôsobiť starnutie.

Známe osobnosti s týmto fototypom – Monica Bellucci, Penelope Cruz, Salma Hayek, Jennifer Lopez, Eva Longoria. ILSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Fototyp V

• Koža je tmavá, tmavo hnedá so žltkastým odtieňom, žiadne pehy. Fototyp sa vyskytuje hlavne u obyvateľov juhovýchodnej Ázie a mnohých krajín Latinskej Ameriky
  • Vlasy sú tmavo hnedé alebo čierne
  • Oči sú tmavohnedé alebo čierne

Vysoká úroveň prirodzenej ochrany pokožky, takmer nikdy sa nespáli. Získané opálenie je v porovnaní s prirodzenou pigmentáciou takmer neviditeľné. Celebrity, ktoré majú tento fototyp – Nicole Scherzinger, Michelle Yeoh, Lucy Liu.

Fototyp VI

• Koža je tmavo hnedá alebo modro-čierna. Fototyp je typický pre ľudí z afrického kontinentu a austrálskych domorodcov
  • Vlasy – čierne
  • Oči — tmavohnedé alebo čierne

V tomto ide o prirodzenú pred UV žiarením, títo ľudia môžu byť neustále vystavení na priamom slnku bez akéhokoľvek poškodenia. Celebrity — Naomi Campbell, Tina Turner, Whoopi Goldberg.

V rámci ochrany pred slnečným žiarením by sme podľa slovenskej dermatologičky, ktorú sme vyššie spomínali, mali chodiť na ,,slniečko“ až poobede, mali by sme vyhľadávať tien a adekvátne zvoliť oblečenie. Nemali by sme zabúdať na okuliare, ktoré chránia naše oči (tiež pred rakovinou). Samozrejme opomenula aj prípravky s obsahom UV filtra.