Zákaz predaja lacných čínskych telefónov do 150 eur. Takýto scenár je teraz pravdepodobný, vláda v Indii zvažuje rázne kroky

Pred nedávnom prišla správa, že India navrhla krok, ktorým obmedzí predaj akéhokoľvek smartfónu vyrobeného v Číne s cenou menšou ako 12 000 ₹, v prepočte teda 150 eur. Týmto krokom by indický vládny predstavitelia chceli podporiť domácich výrobcov lacných smartfónov. Na druhej strane by však uškodili spoločnostiam ako Xiaomi a Realme. Práve tie na indickom trhu predávajú značné množstvo cenovo… Prečítať celé
Vydané 15. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Pred nedávnom prišla správa, že India navrhla krok, ktorým obmedzí predaj akéhokoľvek smartfónu vyrobeného v Číne s cenou menšou ako 12 000 ₹, v prepočte teda 150 eur. Týmto krokom by indický vládny predstavitelia chceli podporiť domácich výrobcov lacných smartfónov. Na druhej strane by však uškodili spoločnostiam ako Xiaomi a Realme. Práve tie na indickom trhu predávajú značné množstvo cenovo dostupných mobilných telefónov.

Čína ovládla indický trh so smartfónmi

Čínski výrobcovia, ako Xiaomi, v posledných rokoch na indickom trhu výrazne dominovali. V porovnaní so mobilnými telefónmi vyrobenými indickými firmami, boli tie čínske podstatne lacnejšie a výkonnejšie. Podľa dostupných informácii malo až 78% smartfónov pod 150 eur predaných v Indii počas roku 2022 pochádzať z Číny.

Len spoločnosť Xiaomi dodáva 25% smartfónov na indickom trhu. Celkovo tvorí počet predaných smartfónov pod 150 eur tretinu všetkých predajov smartfónov v Indii za štvrťrok od júna 2022.

Xiaomi Mi 11 a Xiaomi Mi 11 Lite 5G [Unsplash]

Xiaomi Mi 11 a Xiaomi Mi 11 Lite 5G [Unsplash]

India chce zvýhodniť domáce firmy

Na porovnanie, smartfóny amerických spoločností ako napríklad Apple alebo juhokórejskej spoločnosti Samsung tvoria len 20% predaných smartfónov na indickom trhu. Indické spoločnosti ako Micromax, Lava a Karbonn tak na domácom trhu predajú len okolo 2% všetkých smartfónov. Nie je teda prekvapivé, že indická vláda chce zvýhodniť podmienky na trhu pre domáce firmy. Tie pred príchodom výrobkov z Číny tvorili takmer polovicu predaja smartfónov v Indii. Tým však už nemohli konkurovať.

Nie je to však isté

Napriek uvedeným správam však ešte neexistuje žiaden oficiálny dátum, odkedy bude tento krok implementovaný. Indická vláda dokonca naďalej žiada čínske spoločnosti, aby pomohli podporiť podniky v Indii. Vyzerá to teda, že India nechce, aby sa Čína úplne stiahla z indického trhu, no zároveň sa snaží podporiť svoj domáci priemysel.

Okrem juhokórejského Samsungu pochádza všetkých päť najpredávanejších značiek smartfónov v Indii z Číny [Unsplash]

Okrem juhokórejského Samsungu pochádza všetkých päť najpredávanejších značiek smartfónov v Indii z Číny [Unsplash]

Podľa niektorých je takéto riešenie nereálne

Podľa poslednej správy CNBC TV18, nemá indická administratíva v súčasnosti žiadne bezprostredné úmysly vydať takéto obmedzenie. V správe sa tiež uvádza, že ak by predsa len indická vláda takýto krok schválila, čelila by ďalšiemu problému. Dodržiavanie takéhoto obmedzenia totiž nebude jednoduché kontrolovať.

Inzercia

Okrem toho by obmedzenie mohlo spôsobiť zníženie možnosti výberu pre spotrebiteľa. Zákazník z Indie by sa tak musel uspokojiť s horšími špecifikáciami alebo vyššou cenou. Zákaz predaja by tiež mohol ovplyvniť zamestnanosť v krajine. Mnohé čínske technologické firmy ako napríklad Oppo, Vivo, Xiaomi a Realme majú v Indii svoje továrne. Ich zatvorenie by tam malo dopad aj na indickú ekonomiku.

 

 

Zdroje: Quartz India, GSMArena.com, Hindustan Times Tech

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.