Prečo sme a budeme večne nespokojní?

Aj keď to tak teraz kvôli vojne na Ukrajine nevnímame, v skutočnosti žijeme v tej najbezpečnejšej, najvzdelanejšej a najdemokratickejšej dobe v celej histórii. Napriek tomu nás určitá časť psychiky núti k tomu, aby sme boli nespokojní. Podnetov k tomu, aby sme si povedali, že náš život môže byť lepší je nepochybne mnoho.   Vytvorili sme… Prečítať celé
Vydané 25. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Aj keď to tak teraz kvôli vojne na Ukrajine nevnímame, v skutočnosti žijeme v tej najbezpečnejšej, najvzdelanejšej a najdemokratickejšej dobe v celej histórii. Napriek tomu nás určitá časť psychiky núti k tomu, aby sme boli nespokojní. Podnetov k tomu, aby sme si povedali, že náš život môže byť lepší je nepochybne mnoho.

 

Vytvorili sme si alternatívnu realitu

Každý deň, keď otvoríme oči, tak automaticky siahneme po telefóne. Otvárame tie najpoužívanejšie sociálne siete a doháňame „zameškané“. Internet nám ponúka možnosť porovnávať náš život so životom niekoho iného. Aj keď sme sa už niekoľkokrát poučili, že sociálne siete nereflektujú realitu, tak náš mozog spracováva informáciu tak, akoby išlo o fakty. Nie je prekvapením, že podvedome túžime mať život, ako niekto, kto sa prezentuje lepšie. A to je dôvod na nespokojnosť.

Namiesto toho, aby sme používali aplikácie ako formu zábavy alebo komunikácie, tak sme si vytvorili alternatívnu realitu. V preklade máme milión podnetov k tomu, aby sme boli nespokojní.

Náš skutočný život sa často nepodobá tomu, čo premietame na sociálne siete. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

 

Prečo sme a budeme večne nespokojní?

Múdre knihy hovoria: čo vyžarujem – to priťahujem. Ak sa cítime nespokojní mali by sme sa pozrieť vôkol seba. Kto tvorí našu sociálnu bublinu? Sú tí ľudia rovnako deprimovaní, smutní a nespokojní? Zrejme áno, pretože my sme odrazom nášho prostredia.

Dôvodov na to byť nespokojný je veľa. Samozrejme, nie je to len o sociálnych sieťach, ale málokto nám povie, že tento pocit je v nás pevne zakorenený. Nie sme „naprogramovaní“ na to, aby sme sa cítili spokojne 24/7.

Inzercia

 „Ak by spokojnosť a potešenie boli trvalé, existovalo by len málo stimulov, ktoré by nás prinútili pokračovať v hľadaní ďalších výhod alebo pokroku.“

Inými slovami, pocit spokojnosti nebol pre náš druh vyhovujúci. Našich predkov hnal pocit nespokojnosti vpred. Pracovali tvrdšie a snažili sa dosiahnuť pokrok. No, boli neustále rozrušení, čo nám zostalo dodnes. Dokonca aj vedci potvrdili, že spokojnosť nám bráni v hľadaní ďalších výhod alebo pokroku. Nespokojnosť nie je dôvodom vzdať sa úspechu. Je to skôr dôvod na hľadanie príležitostí.

Nespokojnosť nám je pevne daná. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

 

Štyri psychologické faktory, ktoré robia spokojnosť dočasnou

 

  • Prvým faktorom je nuda. To, kde sú ľudia schopní zájsť len preto, aby sa vyhli nude je šokujúce. V roku 2014 vedci požiadali účastníkov štúdie, aby si sadli a 15 minút nič nerobili. Miestnosť bola úplne prázdna s výnimkou elektrického zariadenia, ktoré mohli použiť. Mnohí ľudia od nudy použili elektrický stroj k tomu, aby cítili aspoň bolesť. Zarážajúce je, že niektorí tak spravili opakovane. Štúdia dokázala, že ľudia sú neradi sami so svojimi myšlienkami natoľko, že by radšej robili čokoľvek iné, aj keď je táto aktivita bolestivá.

 

  • Druhým psychologickým faktorom je negatívna zaujatosť . Máme tendenciu si ľahšie vybavovať zlé spomienky ako tie dobré. Dalo by sa povedať, že v tomto prípade je zlo silnejšie ako dobro. Teda negatívne udalosti sú výraznejšie a vyžadujú si pozornosť dlhšie ako neutrálne alebo pozitívne udalosti. Takýto pesimizmus začína už v skorom štádiu života.

 

  • Tretím faktorom tendencia neustále premýšľať o zlých skúsenostiach Keď budú ľudia uvažovať o tom, čo a prečo sa to pokazilo. Budú schopní objavovať zdroje chýb alebo alternatívne stratégie k náprave, čo v konečnom dôsledku povedie k tomu, že sa chyby nebudú opakovať. Teda v budúcnosti sa im bude dariť lepšie.

 

  • Hédonická adaptacia je štvrtý psychologický faktor. Ide o dosiahnutie cieľa, ktorý si vopred určíme. Prakticky sa prispôsobíme tomu, čo nás čaká a nebudeme si vytvárať pozitívne či negatívne emócie k úspechu/neúspechu. Zžijeme sa s tým.

Tieto štyri faktory prispievajú k veľkej nespokojnosti v živote človeka, aj keď sú okolnosti skutočne priaznivé. Ľudia môžu byť naladení na to, aby hľadali šťastie, ale nebude trvať príliš dlho. Treba si však pamätať, že nespokojnosť nepredstavuje porážku. Nespokojnosť je zodpovedná za pokrok nášho druhu. Môžeme svoje negatívne pocity využiť k napredovaniu.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.