Osobné financie

Kde zarobiť pár eur navyše? Dajte si pozor na ponuky práce z domu, mnohé sú podvod

Nikto vám nedá peniaze za vyklikávanie dotazníkov alebo telemarketing. Nájdite si radšej iné realistickejšie spôsoby zárobku.
Vydané 25. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Práca z domu je pojem, ktorý sa na rôznych webových stránkach vyskytuje už roky, teraz ho s určitosťou čaká signifikantný nárast.

Skladanie pier, vypĺňanie dotazníkov, klikanie na reklamy, písanie článkov pre neznáme webstránky, telefonovanie náhodne vybraným ľuďom so zámerom predať im produkt alebo službu. Tieto a mnohé ďalšie činnosti sa dajú robiť bez konvenčného pracoviska a patria medzi najčastejšie práce, ktoré sa robia takzvane z domu.

Ľudí láka možnosť zarobiť si peniaze bez toho, aby museli dochádzať na pracovisko a míňať tak ďalšie peniaze na dopravu a stravovanie.

Realita stojaca za ponukami práce z domu je ale oveľa tvrdšia než práca, ku ktorej sa možno zaviazať. Vo veľkom množstve prípadov nedostanete peniaze vôbec, hoci prácu predsa len vykonáte.

Ako nám prezrádza graf z Google Trends, vyhľadávanie frázy práca z domu sa od marca 2020, teda od času príchodu covidu, výrazne zvýšilo – a veľmi zásadným spôsobom. Len počas jediného mesiaca sa na Slovensku vyhľadávanie tejto frázy znásobilo.

Mohla za to vtedajšia situácia, koronakríza, ktorá nútila ľudí zostávať doma, častokrát s iba zlomkom svojej tradičnej mzdy. Tento trend však pretrváva – ľudia musia hľadať nové spôsoby, ako zarobiť peniaze a prirodzene ich hľadajú na internete.

Celkom realisticky možno predpovedať, že tento trend bude rastúci aj naďalej a budú na neho reagovať aj jednotlivci a firmy, ktoré takúto prácu ponúkajú. Zatiaľ, čo niektoré môžu ponúkať reálnu prácu za reálne peniaze, mnohé, ako je tomu aj dnes, stavajú svoj biznis na špekulácii a svojich pracovníkov nevyplácajú.

Ak sa už rozhodnete pristúpiť na prácu z domu pre nejakú firmu či jednotlivca, mali by ste mať veľmi jednoznačne ujasnené najmä nasledovné body:

  • čo je presne náplňou práce a aký je predpokladaný denný čas venovaný jej plneniu;
  • či firma ponúka pevný plat alebo provízny systém a v akých intervaloch ho vypláca;
  • či je pri províznom systéme reálne dosiahnuť sľubovaných odmien;
  • či je zmluva medzi vami a zamestnávateľom zrozumiteľná, jednoznačná a právne korektná;
  • či práca zodpovedá sľubovaným mzdám.

 

Najčastejšie podvody a problémy

V praxi sa často stretávame so situáciou, že pracovník sa zaviaže napríklad k marketingovému predaju služieb či produktov cez telefón, pričom prácu musí vykonávať nielen z vlastného domu, ale aj zo svojho mobilu. Vznikajú mu tak náklady na prevádzku telefónu a je navyše veľmi pravdepodobné, že sa mu nepodarí predať toľko produktov a služieb, aby vôbec tieto náklady vykryl.

Okrem toho množstvo firiem funguje tak, že si najprv musíte dané produkty zakúpiť, čo môžeme považovať za jednoznačný podvod a špekuláciu.

V prípade manuálnej práce je potrebné myslieť na to, že mnohé firmy majú veľmi špekulatívny biznis model a hoci spočiatku tvrdia opak, napokon si materiál musíte od nich zakúpiť s prísľubom, že po zhotovení finálneho produktu od vás firma tieto produkty odkúpi za vyššiu cenu. Veľmi pravdepodobne sa takto iba zbavuje nadbytočného materiálu a napokon od vás nič neodkúpi a vy zostanete doma s niekoľkými stovkami pier, balíčkov, stojanov alebo iných celkom nepredajných produktov.

Vypĺňanie ankiet, klikanie na reklamu či odpovedanie na rôzne dotazníky sa zdá byť ako pomerne jednoduchá práca, za ktorú niekedy sľubujú jednotkovú cenu až 5 €. Každý, kto sa trocha zamyslí, ale musí sám vyhodnotiť, že dostať päť eur za vyplnenie nejakého anonymného dotazníka je úplný nezmysel. Náklady na vyplnenie tisíc dotazníkov by pre túto firmu predstavovali až 5-tisíc eur, pritom tisíc respondentov pre väčšie prieskumy nie je žiadna vzorka. Aj keby ste za jeden takýto dotazník mali dostať symbolické jedno euro, napokon zistíte, že nárok na vyplatenie odmeny máte až vtedy, keď váš kredit dosiahne 50, 100 či 200 eur. Väčšina ľudí po niekoľkých dotazníkoch zistí, že im za to tieto peniaze nestoja a tých zopár eur prenechajú firme, ktorá ich zverbovala na prácu z domu.

 

Otázkou je, aká práca z domu sa dá teda robiť, keď všetky ponuky na prácu z domu sú v skutočnosti rizikové, podozrivé alebo doslovne podvod. Samozrejme, nejedná sa o všetky ponuky práce z domu, niektoré môžu skutočne ponúkať solídne firmy, ktoré s externými pracovníkmi počítajú aj vo svojom biznis modeli.

 

Zamyslite sa, čo viete spraviť sami

Zmysluplnejšie je ale nájsť iný spôsob, ako si privyrobiť – najlepšie taký zárobok, ktorý je závislý iba na vás. Môže ísť napríklad aj o predaj vecí, ktoré máte doma, ale dlhodobo ich nevyužívate či sa stali nadbytočnými. Vôbec konsolidácia majetku môže priniesť veľa dobrého, ak si všetko dobre spíšete, rozumne naceníte a vezmete do úvahy čas, ktorý vás tento miniprojekt bude stáť. Nemusíte hneď predávať televízor, ale možno sa vám v šuflíkoch povaľujú staršie telefóny, ktoré by iných potešili. Možno máte v šatníku oblečenie, ktoré je stále vhodné pre online second hand. Alebo máte v garáži odložených niekoľko štvorcových metrov pekných obkladov, ktoré práve teraz využije niektorý zo susedov.

Predaj nadbytočného majetku, samozrejme, nie je jediný spôsob zarábania z domu.

Možno je toto príležitosť naučiť sa podnikať a outsourcovať služby. Koľkí Slováci sa bijú do pŕs a tvrdia, akí sú vo svojej práci dobrí, lepší ako ostatní a že by sa o nich firmy len tak pobili, keby prišli o súčasnú prácu. Je príležitosť, aby dokázali, že neklamú a nemajú len prehnané sebavedomie – ak sú vo svojej práci dobrí, určite vedia svoje znalosti ponúknuť ako externý dodávateľ. Dnes už možno outsourcovať skoro všetko.

Ďalším spôsobom zárobku môže byť výroba a predaj hand-made produktov. Všetky poznáme portál Sashe, lenže podobných je viac a pokojne sa môžete vydať do týchto vôd podnikania aj bez platformy pre predaj. Facebook Marketplace, rôzne inzertné portáli, to všetko je tu pripravené pre vás, častokrát celkom zadarmo.

 

Čím viac, tým lepšie. Aj práce.

Nebojte sa pritom veci, ktorá znie veľkolepo, ale ide v skutočnosti o niečo celkom triviálne: diverzifikácia príjmov. To znamená mať príjem z viacerých činností, ktoré sú úplne nezávislé. Teda nie od jedného zamestnávateľa a jednej činnosti. Tento princíp vám zabezpečí o niečo pokojnejší spánok, pretože ak jeden z príjmov z akýchkoľvek dôvodov vypadne, stále tu budete mať ďalšie.

Podstatou tohto príspevku je motivovať vás k tomu, aby sme sa nespoliehali na iných, ale nachádzali spôsoby ako zarobiť z domu sami. Vlastnou hlavou a vlastnými silami. Zbavte sa naivity, že vám niekto dá peniaze za prácu, pri ktorej vás nemôže kontrolovať, namiesto toho vezmite zodpovednosť do vlastných rúk a takmer určite príde na spôsoby, ako problémy s nízkym príjmom využiť na vybudovanie nezávislosti.

V súčasnosti (leto 2022) máme napríklad otvorený nábor nových autorov pre titul UnitedLife.sk.  Ak si myslíte, že máte schopnosti písať pre náš web príspevky z tematických okruhov film, seriál, biznis, ekonomika, peniaze, aktívny životný štýl či podnikanie, ozvite sa nám na adresu kariera@unitedlife.sk a zistite viac. 

 

Mladí sú slabí v domácich prácach, mnohí ani nevlastnia náradie či nevedia opraviť záchod

Zabudli sme byť nezávislí, teraz máme šancu to napraviť

 

Homeoffice nie je pre každého. 20 fotiek, ako vyzerá reálna „práca na doma“

Špehovanie cez mobil je na vzostupe, obeťami sú najmä ženy

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »