Meniaca sa spoločnosť

Mladí sú slabí v domácich prácach, mnohí ani nevlastnia náradie či nevedia opraviť záchod

Americké prieskumy zvyčajne prijímame s nadhľadom, ale výsledky tohto sú zaujímavé aj pre Slovákov. Naozaj sa mladí stávajú čoraz neschopnejšími a lenivejšími, pokiaľ ide o domáce práce?
Vydané 25. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Americké prieskumy zvyčajne prijímame s nadhľadom, ale výsledky tohto sú zaujímavé aj pre Slovákov. Naozaj sa mladí stávajú čoraz neschopnejšími a lenivejšími, pokiaľ ide o domáce práce?

Naši otcovia vedeli nepomerne viac ako my, pokiaľ ide o zručnosť v domácich prácach – to si myslia oni. A ich otcovia si mysleli to isté. Dojem, že každá nová generácia je horšia a horšia, je fenomén, ktorý má aj názov. Juvenoia.

Už Sokrates (470 – 399 pred Kristom) údajne napísal alebo povedal o mladých nasledovné:

„Deti teraz milujú luxus; majú zlé správanie, pohŕdajú autoritou; namiesto zdokonaľovania sa prejavujú neúctu k starším a milujú rozprávať sa (v zmysle ohovárať, hovoriť o ničom, pozn. red.). Deti sú teraz tyranmi, nie služobníkmi ich domácností. Keď starší vstúpia do miestnosti, nevstávajú. Protirečia svojim rodičom, „klábosia“ pred spoločnosťou, hltajú si jedlo pri stole, prekladajú si nohy a tyranizujú svojich učiteľov.“

A rovnako, ako si o nás starší hovoria, že sme slabší, menej odolní a menej zruční, to isté budeme my hovoriť o tej ďalšej generácii, pretože vraj trávi veľa času s mobilom a primitívnou zábavou.

Množstvo mladých otcov nevlastní náradie na to, aby sa mohli zdokonaľovať v domácich prácach. Radšej si volajú na pomoc profesionálov.

Američania ale hľadali odpovede na to, ako si na tom mladá generácia takzvaných mileniálov v zručnosti stojí v porovnaní s generáciou takzvaných boomerov.  Mileniáli, teda Generácia Y, sú generácia ľudí narodených medzi rokmi 1985 až 1995, často sa uvádza obdobie až do roku 2005.  Generácia boomerov sa považuje tá, ktorá sa narodila v rokoch 1946 až 1964, ale u nás sa môžu tieto roky líšiť vzhľadom na politické a spoločenské zriadenie. Do úvahy tiež prichádza aj Generácia X (1965-1979), z nás volaná aj Husákove deti.

Podľa amerického prieskumu na dvoch tisícoch respondentoch (polovica boli mileniáli) sa má za preukázané, že pracovné zručnosti mladých v oblasti domáceho majstrovania a vôbec domácich prác sú priam patetické, ak sa porovnávajú s ich rodičmi a starými rodičmi.

Kľúčovým pojmom výskumu sa pritom stali otcovia. Porovnávali sa Millennial Dads s Boomer Dads.

Prieskum priniesol nasledovné zistenia:

 • mladí otcovia si radšej volajú na pomoc odborníkov namiesto toho, aby skúsili problém vyriešiť vlastnými silami;
 • mladí otcovia vlastnia menej domáceho náradia (49% z nich nemá vŕtačku, 46% nemá rebrík, 38% nemá skrutkovače a 32% ani kladivo);
 • podľa mladých pojem „šikovný otec“ znamená schopnosť lepšie pracovať s počítačom, internetom atď, zatiaľ čo starší majú na mysli skôr praktické zručnosti v domácnosti, na záhrade, v práci a podobne;
 • 62% starších potvrdzuje, mladší sú šikovnejší v oblasti technológií, ako práca s počítačom, internetom a pod.;
 • vymeniť koleso na aute dokáže 79% starších a 63% mladších otcov;
 • vymeniť koleso na bicykli dokáže 73% starších a 62% mladších otcov;
 • znova nahodiť vyhodený istič dokáže 85% starších, zatiaľ čo iba 54% mladých;
 • naštartovať auto pomocou druhého auta káblami dokáže 86% starších  a 63% mladších;
 • uvoľniť upchatý odtok alebo opraviť pretekajúci záchod dokáže 86% starších a 65% mladších;
 • znovu naštartovať kotol alebo vôbec spojazdniť pec dokáže 44% starších a iba 38% mladých;
 • na záver otváranie zaváraninovej fľaše holými rukami: starší to zvládajú na 81%, zatiaľ čo mladí iba na 59% :)

 

Zaujímavé výsledky, čo poviete? Jedno je faktom: mladí sa stávajú čoraz menej univerzálnejšími, pokiaľ ide o pracovné zručnosti, majú však množstvo iných schopností, o ktorých ľudia v minulosti ani len nesnívali. Ide najmä o schopnosti súvisiace s používaním moderných technológií a vyhodnocovanie korektnosti zdrojov informácií.

 

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.