Prečo a kedy nastane ropný šok?

V mojom predchádzajúcom článku zo septembra 2016 som predstavil ako vidím nástup elektromobilov. Rád by som teraz na neho nadviazal a predstavil víziu toho, aké dôsledky to bude mať pre spoločnosť.   Všetci vieme, že aktuálna ťažba ropy je na maximách. Ťaží sa na súši, na mori a vďaka najnovším technológiám aj z bridlíc a pieskov. Takisto vieme, že neustálym čerpaním […]

Autor
Dátum zverejnenia 16. mája 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

V mojom predchádzajúcom článku zo septembra 2016 som predstavil ako vidím nástup elektromobilov. Rád by som teraz na neho nadviazal a predstavil víziu toho, aké dôsledky to bude mať pre spoločnosť.

 

Všetci vieme, že aktuálna ťažba ropy je na maximách. Ťaží sa na súši, na mori a vďaka najnovším technológiám aj z bridlíc a pieskov. Takisto vieme, že neustálym čerpaním a spotrebou ropy nenávratne míňame vzácne suroviny. V neposlednom rade však vieme, že tradičné fosílne palivá znečisťujú planétu.

 

Ako príde k zmenám?

V súčasnosti je menej ako jedno percento vozidiel  hybridných alebo plne elektrických, zvyšných 99 percent používa na spaľovanie fosílne palivá. Toto číslo s prihliadnutím na dopyt po preprave a počte automobilov (Čína a India) ostane zachované až do roku 2040.

V histórii ľudstva vždy pri novátorskej technologickej novinke istý čas trvalo, kým sa dosiahla úroveň nasýtenia trhu. Príkladom je farebný televízor, od vynájdenia po nasýtenie mu to trvalo až 30 rokov (1960-1990).

Nástup elektrických automobilov má oveľa zložitejší proces, ako bežne dostupné zariadenia, kde nie je problém s ich distribúciou.

 

Za najdôležitejšie faktory zodpovednými za rozšírenie elektrických automobilov považujem:

• cenu;
• veľkosť;
• dojazd 300 – 400 kilometrov;
• možnosti dobíjania v čase porovnateľnom s konvenčnými automobilmi;

 

V roku 2020 plánuje väčšina veľkých výrobcov uvedenie elektromobilov v cenách od 30-tisíc eur (Nissan, Renault, Tesla, GM). EV sa tak stanú dostupné pre väčšinu ľudí používajúcich automobil na prepravu. Ostatné automobilky sú vo vývoji pozadu, avšak aktuálne masívne investujú do rozvoja, aby svoj sklz dohnali čím skôr.

 

Nabíjací konektor v elektromobile značky Nissan

► Prečítajte si aj: Čo bráni masívnemu použitiu elektromobilov? ◄

 

K nástupu elektromobilov v masívnom meradle príde v rokoch 2025 až 2035 a  nasýtenie trhu očakávame okolo roku 2075. V tom istom období môžeme postupne vidieť ústup od konvenčných automobilov k EV. Tento fakt povedie k zníženiu cien palív, o ktoré bude nižší záujem. Príde k prudkému poklesu cien palív, čo ovplyvní celú ekonomiku.

Väčšina kríz vznikala na úrovni neúmernosti ponuky a dopytu, ktorý je vždy v krehkej rovnováhe. Práve elektromobily túto rovnováhu rozkolíšu. Očakávame, že k následnému ropnému šoku príde v období rokov 2020 až 23, teda v čase, keď väčšina výrobcov nabehne na masívnu výrobu elektromobilov.

 

Príklad: skúsme si predstaviť, že jedno konvenčné vozidlo spotrebuje ročne 15 barelov ropy (čo je 42 US galónov, čiže 155 litrov) a skúsme vynásobiť o koľko menej barelov bude dopyt na trhu v súvislosti s nárastom EV.

Podľa Jato Dynamics bude celkovo na cestách v roku 2020 5,5 miliónov EV. Zníži sa dopyt po rope v objeme 852 miliónov litrov, čo je  5,5 miliónov barelov. V tom čase bude ročná produkcia okolo 100 miliónov barelov, čo bude predstavovať 5,5% ročnej spotreby ropy.

 

V roku 2040 sa predpokladá, že 50 percent vyrobených automobilov bude práve EV. Z toho budú mať najväčší podiel nasledovní výrobcovia:

Nissan Renault                  2,0 mil.

Tesla                               0,5 mil.

Ostatní (30 výrobcov)       2,5 mil.

 

Bude veľmi dôležité, aby sa na transformáciu dopravy vedeli krajiny čo najlepšie pripraviť. Formou podpory, nakúpu elektromobilov až po dotácie na uzatváranie fabrík na konvenčné palivá až po výkup vozidiel a obmenu za EV. Rizikom je hlavne pojem, automobil = majetok. Automobil je dnes na 3. priečke v ponímaní majetku obyvateľstva. Strata tejto hodnoty môže uviesť ľudí a zároveň  aj svet do veľmi zložitej situácie, ktorú bude veľmi ťažké a náročné upokojiť.

 

pexels-photo-87236

 

 

Zdroje:

Bloomberg news: Here’s How Electric Cars Will Cause the Next Oil Crisis – Bloomberg

Autocar Professional

Jato Dynamics

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Úžasné video: vývoj hodnoty značiek naprieč rokmi

Aké ponaučenie vyplýva z priloženého videa? Značky prirodzene nadobúdajú a strácajú svoju trhovú hodnotu, pričom zásadným spôsobom reagujú na aktuálne dianie vo svete. Alebo sú to práve tieto značky, kto ovplyvňuje svet?   Infografika zapracovaná do videa nižšie má niečo vyše päť minút, každá sekunda strávená jeho sledovaním stojí za pozornosť, ale to najzaujímavejšie sa […]

27. februára 2019

Čaká nás chaos?

V akom stave je aktuálny predaj automobilov vo svete? Prvý automobil uzrel sveta už pred 133 rokmi, dnes ich na svete jazdí viac ako 1,3mld. Ročný predaj je na úrovni 90mil (údaje 2017). Za posledných 10 rokov predaj áut z roka na rok stúpa, ročný rast sú +4,1% v porovnaní rastu počtu obyvateľstva, čo je […]

4. januára 2019

Zmeny, ktoré sú už v plnom prúde, ostáva si to len priznať

Ak niečo prestáva fungovať alebo začína spôsobovať problémy, treba to nahradiť niečím novým. To, o čom sa budem snažiť napísať na nasledovných niekoľkých riadkoch, je existencia ekonomického systému našej spoločnosti. Väčšina z nás vie, že niekdajší feudálny ekonomický systém nahradil kapitalistický systém, ktorý vznikol v Anglicku v roku 1760. Bol to logický vývoj, keď na […]

22. októbra 2018


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019